#propertyleaders: სტუმარმასპინძლობის ამერიკელი გურუ საქართველოში დიდ ცვლილებებს ხედავს | Property Georgia
#propertyleaders: სტუმარმასპინძლობის ამერიკელი გურუ საქართველოში დიდ ცვლილებებს ხედავს
მთელი ქვეყანა იცვლება უკეთესობისკენ“ჯოზეფ მაკინერნი „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალის“ პრეზიდენტი და აღმასრულებელი დირექტორი.
Property Georgia / ქეთი ტაბატაძე
სასტუმროების მენეჯმენტ კომპანია „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალი “განახორციელებს თბილისში სასტუმრო „ვინდემ გრანდის“ მართვას. ამერიკულმა კომპანიამ აღნიშნული დავალება ჩაიბარა მას შემდეგ, რაც„ვინდემ გრანდმა“ სასტუმროს ოპერატორი ბრენდის როლში „რიქსოსი“ ჩაანაცვლა. Property Georgia-ს მმართველი პარტნიორი ქეთი ტაბატაძე გაესაუბრა კომპანია „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალის“ პრეზიდენტსა და აღმასრულებელ დირექტორს, ჯოზეფ მაკინერნის, რომელიც დიდ პოტენციალს ხედავს საქართველოს მასპინძლობის სექტორში.
- კომპანია „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალ ჯორჯია“ განახორციელებს სასტუმრო „ვინდემ გრანდის“ მართვას, რომელიც 2019 წლის იანვარში თბილისში გაიხსნება. რა მოლოდინი გაგაჩნიათ ამ პროექტთან დაკავშირებით? რამდენად პერსპექტიულია ადგილობრივი ბაზარი „ვინდემ გრანდის“ ბრენდისთვის?
- ახლახანს დავათვალიერე სამშენებლო მოედანი და ვფიქრობ, რომ „ვინდემ გრანდს“ ქართული, და კერძოდ თბილისური ხასიათი გააჩნია. ეს არ უნდა იყოს ისეთი ადგილი, როგორსაც პარიზში ან სხვა ქალაქში ნახავ. ყველაფერი ის, რასაც სტუმარი ამ სასტუმროსა და მის რესტორანში შეიგრძნობს, უნდა ერწყმებოდეს ადგილობრივ გარემოს. „ვინდემ გრანდი“ ადგილობრივი ხასიათის მქონე სასტუმრო იქნება - თქვენ ამაში სულ მალე დარწმუნდებით, მას შემდეგ, რაც ის 2019 წლის პირველ კვარტალში გაიხსნება. სასტუმროს მშენებლობის პროცესის ერთ-ერთ ყველაზე მნიშვნელოვან ნაწილს ლოკაციის შერჩევა წარმოადგენს, ხოლო „ვინდემ გრანდს“ საუკეთესო ადგილმდებარეობა გააჩნია - ქალაქის ცენტრში, სავაჭრო ცენტრებსა და მუზეუმებთან ახლოს. სასტუმროს ასევე ჩინებული ხედები ექნება. დარწმუნებული ვარ, რომ „ვინდემ გრანდი“ წარმატებული პროექტი იქნება, რადგან ეს გახლავთ ცნობილი საერთაშორისო ბრენდი, მის მართვას განახორციელებს გამოცდილი მენეჯმენტის გუნდი და მას ჰყავს ა სფეროთი დაინტერესებული მფლობელები.
- რამდენად მნიშვნელოვანია თქვენთვის სასტუმროს ბრენდის შერჩევა კონკრეტულ პროექტზე მუშაობის დაწყებისას?
- ჩვენ ვმუშაობთ სასტუმროს მფლობელისთვის. შესაბამისად, ჩვენი პასუხისმგებლობა მაღალია როგორც მფლობელის, ასევე  ბრენდის წინაშე. ჩვენ ხშირად ვეხმარებით მფლობელებს სწორი ბრენდის შერჩევაში. მაგალითად, ჩვენ დახმარება გავუწიეთ „ალიანს ჯგუფს“ „მარიოტის“ ფრენჩაიზების შემოყვანის პროცესში - ბათუმში. ამჟამად მრავალფუნქციურ კომპლექს „ალიანს პალასში“ განთავსებულ სასტუმრო „ქორთიარდ მარიოტში“ ჩვენ კონსულტანტის  როლს ვასრულებთ, ხოლო ასევე ბათუმში სასტუმრო „მარიოტის“ მართვას უშუალოდ ჩვენი კომპანია განახორციელებს. ორივე პროექტი „ალიანს ჯგუფის“ პროექტებია. რაც შეეხება „სითი ემს“, მათ თვითონ შემოიყვანეს „ვინდემის“ ბრენდი მას შემდეგ, რაც „რიქსოსმა“ ქართული ბაზარი დატოვა. ობიექტის წარმატების მისაღწევად აუცილებელია ბრენდის ფართოდ გამოყენება.
- „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალ ჯორჯია“ასევე განახორციელებს ბათუმში ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო „მარიოტის“ მართვას, რომელიც მულტიფუნქციურ კომპლექს „ალიანს ფრივილიჯში“ იქნება განთავსებული. თქვენი აზრით რა არის განსაკუთრებული ბათუმის, და ზოგადად საქართველოს შესახებ? რატომ სურთ თქვენს კომპანიასა და განთქმული საერთაშორისო სასტუმროების სხვა ბრენდებს, წარმოდგენილი იყვნენ საქართველოში?
- ბათუმის ბაზარი თბილისისგან განსხვავდება. დედაქალაქს გააჩნია როგორც დასასვენებელი, ისე ბიზნესის ბაზარი, ხოლო ბათუმში სწორედ დასვენებაა ყურადღების ცენტრში.თბილისის მსგავსად ბათუმიც ვითარდება. აქ ჩვენ სულ უფრო და უფრო მეტი საცხოვრებელი სახლის მშენებლობას ვხედავთ. მთელი ქვეყანა იცვლება უკეთესობისკენ. მასპინძლობის სექტორის განვითარება მნიშვნელოვანია, რამეთუ ამით ქვეყანა მეტ ბიზნესსა და მეტ ადამიანს იზიდავს. მე მიმაჩნია, რომ ბათუმსა და თბილისისთვის, ისევე როგორც მთელი ქვეყნისთვის, შემდეგი 10-15 წლის პერიოდი მეტად წარმატებული იქნება
- ახორციელებს თუ არა „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალ ჯორჯია“ ადგილობრივი პერსონალის გადამზადებას? ზოგადად როგორ ხდება ხუთვარსკვლავიანი სასტუმროსთვის პერსონალის მოძიება
- „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალ ჯორჯიას“ პრეზიდენტ მაია წერეთელთან ერთად მე კახეთში ვატარებდი შესაძლებლობების განვითარების პროგრამას, რომელიც ორგანიზებული იყო მსოფლიო ბანკისა და საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდის მხარდაჭერით. ჩვენ მოვახერხეთ 444 ადამიანის გადამზადება, რომელთა დიდი ნაწილი სხვადასხვა ასაკის ქალბატონები იყვნენ.საქართველოში კადრების დიდი არჩევანია რომელთაც სწავლა და განვითარება სურთ, ეს კი უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია სასტუმროს წარმატებისთვის. მასპინძლობის სფეროს ერთ-ერთი მთავარი უპირატესობა ის არის, რომ ადამიანს სასტუმრო სფეროს უნარების გამოყენება მთელ მსოფლიოში შეუძლია, თუმცა, აუცილებელია ქვეყანაში არსებული კადრებისთვის დაწინაურების შესაძლებლობების შეთავაზება და მათი ქვეყნის შიგნით შენარჩუნება.
სასტუმრო „ვინდემ გრანდში“ 160-მდე ადამიანი იქნება დასაქმებული. ჩვენ ახალი წლის შემდეგ უკვე დავიწყებთ პერსონალის აყვანას. სასტუმროში მუშაობა შესანიშნავ შესაძლებლობას წარმოადგენს როგორც ახალგაზრდებისთვის, ასევე უფროსი ადამიანებისთვის, რომელთაც კარიერის შეცვლა სურთ.
- თქვენს მიერ დაწერილი წიგნის სათაურია „ცვლილებები - ახალი სტატუს კვო“. რა სახის ცვლილებები შეამჩნიეთ ბოლო წლების მანძილზე საქართველოში?
- თავდაპირველად ეს მხოლოდ წიგნის სამუშაო სათაური იყო. თუმცა, მოგვიანებით ჩვენ მაინც ამ სათაურზე შევჩერდით, რამეთუ ცვლილება ძალზედ მნიშვნელოვანია ცხოვრებაში. თუ შენ არ იცვლები, ეს იმას ნიშნავს, რომ შენ უკან დგავ ნაბიჯს. ჩვენს ირგვლივ ყველაფერი ისე სწრაფად იცვლება, რომ საჭიროა წინ ფიქრი და ცვლილებებისთვის მზადყოფნა. ცვლილება ზოგჯერ რთულია, მაგრამ ის წარმატებისთვის აუცილებელია. საქართველო საგრძნობლად იცვლება და ქვეყანაში ბევრი ახალი სასტუმრო შემოდის. 2014 წელს, როდესაც მე პირველად ჩამოვედი საქართველოში, ადგილობრივ ბაზარზე უკვე მოქმედებდნენ ისეთი ბრენდები, როგორიცაა „მარიოტი“, „ქორთიარდი“, „ჰოლიდეი ინი“ და „რადისონი“. ცოტა ხნის წინ გაიხსნა „ბილტმორი“, შენდება „ჰაიატი“, ასევე უკვე საკმაო ხანია მოქმედებს „რუმსი“, „ვინდემი“ და ბევრი შედარებით პატარა სასტუმრო. საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია ქვეყანას პოპულარიზაციას უწევს საზღვარგარეთ. საქართველოს შესახებ ხშირად იწერება აშშ-ის სხვადასხვა გაზეთის მოგზაურობის ნაწილში. ეს ეხება არა მხოლოდ თბილისსა და ბათუმს, არამედ ქვეყნის სხვა რეგიონებსაც. საქართველოს შესახებ ინფორმაცია ასევე საერთაშორისო გამოფენებსა და ბაზრობებზე ვრცელდება
- თქვენ გაგაჩნიათ 50-წლიანი გამოცდილება მასპინძლობის სფეროში. რომელ სხვა ქვეყანას შეადარებდით საქართველოს?
- 1970-იან წლებში აზიის ბევრ ქვეყანაში მსგავსი პროცესები მიმდინარეობდა, როგორც ამჟამად აღმოსავლეთ ევროპაში. 1960-იანი წლების ბოლოს აზიაში ბევრი ახალი სასტუმრო იხსნებოდა და ახალი ავიაკომპანიები შემოდიოდა. იმ პერიოდში მე ტაილანდში ვცხოვრობდი, რაც ჩემთვის ისეთივე სიამოვნებას წარმოადგენდა, როგორც ახლა საქართველოში ცხოვრება. როგორც მე იმ დროს ტაილანდში დავინახე განვითარების პერსპექტივა, იგივეს ახლა ვხედავ აქ. არსებობს ბევრი სხვა მსგავსებაც. მაგალითად, ეს ეხება სახელმწიფოს მხრიდან ბიზნესის ხელშეწყობას, რაც მეტად მნიშვნელოვანია, რამეთუ მთავრობის მხარდაჭერის გარეშე არაფერი კეთდება. ტაილანდში ტურიზმი ასევე ადგილობრივი ტურისტული ადმინისტრაციის ძალისხმევით განვითარდა, და ეს ამჟამად საქართველოშიც ხდება. ასე რომ, 1970-იანი წლების ტაილანდსა და დღევანდელ საქართველოს შორის არაერთი პარალელი არსებობს, მაგრამ მე მიმაჩნია, რომ საქართველოს შეუძლია ბევრად გაუსწროს ტაილანდს. თქვენ გაგაჩნიათ ბევრი ახალი იდეა და სწრაფი ზრდის პოტენციალი
- რამდენად ხშირად ჩამოდიხართ საქართველოში, და რამდენად ჩართული ბრძანდებით „მაკინერნი ჰოსპიტალიტის“ აქაურ ბიზნეს-საქმიანობაში?
- „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ჯორჯიას“ პრეზიდენტი მაია წერეთელი კომპანიის ძირითად საქმიანობას ეწევა, ხოლო მე აქ ყოველ ოთხ ან ხუთ თვეში ერთხელ ჩამოვდივარ. ასეთი ძლიერი საქმიანი პარტნიორის გარეშე მე აქ ვერ შევძლებდი საქმიანობის გაგრძელებას. საკუთარ ცხოვრებაში მე ბევრ წარმატებას მივაღწიე, ეხლა კი მაიას ვეხმარები კომპანიის განვითარებაში
Property Georgiaგაესაუბრა „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალ ჯორჯიას“ პრეზიდენტსა და „KMS Georgia“-ის აღმასრულებელ დირექტორს, მაია წერეთელს.
„სასტუმრო „ვინდემ გრანდი“ თბილისის მუზეუმების კვარტალში მდებარეობს“ - მაია წერეთელი.
- პირველად როდის დაიწყეთ მასპინძლობის ბიზნესში მოღვაწეობა?
- ყველაფერი ცხრა წლის წინ დაიწყო, როდესაც მე სასტუმროში სამსახურიდან წამოვედი და საკუთარი კომპანია „KMS Georgia“ დავაფუძნე, რომელიც კლიენტებს კადრების მოძიების, ტრენინგისა და კონსულტაციის მომსახურებებს სთავაზობდა. კადრების მოძიება ხდებოდა როგორც აქ, ასევე საზღვარგარეთ - მაგალითად, დოჰას, დუბაისა და აბუ დაბის ხუთვარსკვლავიან სასტუმროებისათვის. რაც შეეხება კონსულტაციის სერვისს, ჩვენ ამ მიმართულებით ისეთი წარმატებული ვიყავით, რომ მე გადავწყვიტე, კომპანიის საქმიანობა ორ ნაწილად გამეყო: ერთი ნაწილი ადამიანურ რესურსებზე აკეთებდა აქცენტს, ხოლო მეორე - მასპინძლობის სფეროში ოპერაციებსა და მენეჯმენტზე
ამავდროულად, როგორც ბატონმა ჯოზეფ მაკინერნიმ უკვე ახსენა, ჩვენ ვმუშაობდით მსოფლიო ბანკის პროექტზე. შესაბამისად, ჩვენ უშუალოდ ჩართული ვიყავით მასპინძლობასთან დაკავშირებულ საგანმანათლებლო და ოპერაციულ საკითხებში, და ნათლად ვხედავდით იმ გამოწვევებს, რომელთა წინაშეც საქართველოს მასპინძლობის სექტორი იდგა. „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ინტერნეიშენალთან“ ჩემი თანამშრომლობა მხოლოდ იმიტომ შედგა, რომ მსოფლიო ბანკმა ადგილობრივ კომპანიას კონტრაქტი არ შესთავაზა. ჯოზეფ მაკინერნი ის ადამიანია, რომელსაც შეუძლია ტელეფონის ყურმილი აიღოს და მსოფლიოს უმსხვილესი სასტუმროების ნებისმიერი ქსელის აღმასრულებელ დირექტორს დაურეკოს. ის ერთ-ერთი გამორჩეული ადამიანია მასპინძლობის სფეროში. ჩვენ ერთმანეთს ვუზიარებთ საკუთარ ექსპერტიზას - მე კარგად ვიცნობ ადგილობრივ ბაზარს, ხოლო ბატონ ჯოზეფს ძალიან დიდი მასშტაბის საერთაშორისო გამოცდილება გააჩნია
- თქვენ ახსენეთ კახეთი. მართავთ თუ არა ამ რეგიონში რომელიმე სასტუმროს?
- კონსულტაციას ვუწევთ ჩვენს პარტნიორს თელავში, რომელიც სასტუმრო „ალაზანი ველის“ მფლობელია. გასულ წლებში ჩვენ ამ რეგიონში საქმიან ურთიერთობებს ვაწარმოებდით სხვა სასტუმროებთანაც, როგორიცაა „კაბადონი“, „ლოპოტა“ და „შატო მერე“. მსოფლიო ბანკის ზემოაღნიშნული პროექტის შედეგად, კახეთს გააჩნია საქართველოში ყველაზე კვალიფიცირებული კადრები მასპინძლობის სექტორში.
- რას გვეტყოდით სხვა რეგიონების შესახებ? საქართველო ხომ საკმაოდ მრავალფეროვანი ქვეყანაა ტურიზმის მხრივ?
- ასეთი პატარა ქვეყნისთვის ჩვენ მართლაც მიმართულეების ფართო და მრავალფეროვანი არჩევანი გაგვაჩნია. ერთმანეთისგან სულ რამდენიმე საათის დაშორებით განლაგებულია ისეთი განსხვავებული ადგილები, როგორიცაა მაღალმთიან რეგიონში მდებარე ყაზბეგი, ბორჯომი და მისი ტყე-პარკი, საირმის კურორტი და საზღვაო კურორტი ბათუმი. ამის მიუხედავად, სეზონურობა ჩვენთვის მთავარ გამოწვევად რჩება. „მაკინერნი ჰოსპიტალიტი ჯორჯია“ შეეცდება სამთო და საზღვაო საკურორტო მომსახურებების გაერთიანებას და ადგილობრივ ბაზარზე სპეციალური პროდუქტების შემოთავაზებას
- როგორ ხედავთ ცენტრალურ თბილისში „ვინდემ გრანდის“ ბრენდის პოზიციონირებას?
- ვფიქრობ, რომ „ვინდემ გრანდი“ თბილისში გამორჩეული ბრენდი იქნება. თუ გავითვალისწინებთ, რომ ქალაქში საუკეთესო ლოკაციები უკვე დაკავებული ჰქონდათ სხვა საერთაშორისო ბრენდებს, ჩვენ მართლაც იდეალური ადგილი შეგვხვდა თავისუფლების მოედანზე, ეროვნულ მუზეუმსა და ეროვნულ ბიბლიოთეკასთან, ასევე საუკეთესო კაფეებსა და სავაჭრო ცენტრებთან ახლოს. „ვინდემ გრანდის“ მიმდებარე ტერიტორია თბილისის მუზეუმების კვარტალია. სასტუმროს გააჩნია შესანიშნავი ბრენდი, ულამაზესი შენობა და საუკეთესო ნომრები. მეცხრე სართულზე განთავსებული იქნება უმაღლესი დონის რესტორანი
- საქართველოში სასტუმროების მართვის მხრივ რა წარმოადგენს თქვენთვის მთავარ გამოწვევას?
- ჩვენი მთავარი გამოწვევაა განათლების დაბალი დონე. ჩვენ გვესაჭიროება კარგი მასპინძლობის კოლეჯები. ჩვენ გვყავს შესანიშნავი ადამიანური რესურსები, რომლებსაც ესაჭიროება განათლების მიღება. ბატონი ჯოზეფ მაკინერნის წყალობით ჩვენ თანამშრომლობა გვაქვს ამერიკის სასტუმროების და განთავსების ასოციაციის სასწავლო ინსტიტუტთან და ვახდენთ მათი კურსების სწავლებას სასტუმრო ბიზნესში.
გარდა 5 ვარსკვლავიანი ბრენდებისა, ჩვენ ასევე გვჭირდება საშუალო კატეგორიის სასტუმროების განვითარება ქვეყნის მასშტაბით.  როგორც ხედავთ ამჟამად ვიმყოფებით სასტუმრო „ბესტ ვესტერნ სითი სენთერის“ ტერიტორიაზე. ეს არ არის ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო, თუმცა, ის აკმაყოფილებს საერთაშორისო სტანდარტებს, აქვს მომსახურების მაღალი დონე  და მდებარეობს ქალაქის ცენტრში.საქართველოში ასევე მოქმედებს ბუტიკის სტილის რამდენიმე ადგილობრივი ბრენდი, რომელიც ისეთივე სტანდარტითაა გახსნილი, როგორც საერთაშორისო ბრენდები. ჩვენი მენეჯმენტის ქვეშ არსებული ასეთი სასატუმროებიდან გამოვარჩევდი სასტუმრო „მეფე გორგასალს“ ორთაჭალაში და „პორტა კავკასიას“ ყაზბეგში.

#propertyleaders: U.S. Hospitality Guru Believes That Georgia is Changing Dramatically  | Property Georgia
#propertyleaders: U.S. Hospitality Guru Believes That Georgia is Changing Dramatically
This whole country is changing, and all the changes are for the good” - Joseph A. McInerney, President & CEO of McInerney Hospitality International.
Property Georgia / Kate Tabatadze
McInerney Hospitality International, a full-service hotel management company from the United States, will manage the Wyndham Grand hotel in Tbilisi. The company took up the job when Wyndham Grand replaced Rixos as the hotel’s operating brand. Kate Tabatadze, Managing Partner at Property Georgia, spoke to the President and CEO of McInerney Hospitality International Joseph McInerney, who sees big potential in Georgia’s hospitality sector.
The Wyndham Grand hotel, which will open in Tbilisi in January 2019, will be managed by McInerney Hospitality International Georgia. What are your expectations, and how promising is the Georgian market for the Wyndham Grand brand?
- I had an opportunity to walk through the construction site, and I must say that Wyndham Grand has a local flavor of Georgia, and Tbilisi in particular. You don’t want it to be something that people can experience in Paris or someplace else. Everything that is felt in the hotel interior or the restaurant should form part of the local atmosphere. This hotel will have a tremendously local feeling to it. You will get to experience this for yourself when Wyndham Grand begins to take shape and opens at some point during the first quarter of 2019. Location is one of the most important parts of developing a hotel, and Wyndham Grand has a great location in the center of the downtown area, close to shopping centers and museums. It will also boast spectacular views. Wyndham Grand is going to be a very successful hotel, because it has an international name, experienced management, and committed owners.
Is a particular hotel brand name the main factor for you when you start working on a specific project?
- We work for the owners. We have a responsibility tothe owners and the brand. In most cases, we help the owners pick the right brand, as we have done with the Alliance Group, whom we assisted with their Marriott franchises. We are acting as advisors at the Courtyard by Marriott hotel in Batumi, which is located in the Alliance Palace multifunctional complex, and we are going to manage the Marriott hotel in the Alliance Privilege multifunctional complex, which is also in Batumi. Both projects have been developed by the Alliance Group. As for City M, they brought in the Wyndham brand themselves when Rixos left Georgia. We need to use the brand as widely as possible to ensure the hotels success.
McInerney Hospitality International Georgia will also manage the other luxury hotel in Georgia - the 5-star Marriott hotel in Batumi, which is part of the Alliance Privilege multifunctional complex. What can you tell us about Batumi, and what is special about Georgia in general? Why does your company, as well as other world-renowned international hotel brands, choose to be represented here?
- Batumi is a different market than Tbilisi. The capital city has both a business and a leisure market, whereas in Batumi, the focus is on the leisure market. Batumi area is growing, just like Tbilisi. We see more and more apartments being built there. This whole country is changing, and all the changes are for the good. Developing the hospitality sector is important, as it brings in more business, more people, and creates more jobs for the community.I feel that Batumi and Tbilisi, as well as the rest of the country, have great times ahead of them over the next ten to fifteen years and beyond.
Does McInerney Hospitality International Georgia train local employees? How do you source the personnel for 5-star hotels in the first place?
- Myself and Maia Tsereteli, the President of McInerney HospitalityInternational Georgia, were involved in running a capacity training programme for the World Bank and the Municipal Development Fund of Georgia in the Kakheti region. We were able to train 444 people, the majority of whom were women representing all age groups. We found that in Georgia you have an excellent choice of people who are willing to learn with a great attitude and work ethic, which arethe keys to the success of a hotel. The great thing about the hospitality industry is that you can take your skills anywhere in the world, but it is important to provide career opportunities to kept them in the country.
The Wyndham Grand hotel will employ 140-160 people. We will start hiring straight after the New Year. Hotels are a great career path for young people, as well as older people who are going through change.
You are the author of the book Change is the New Status Quo. What changes have you seen in Georgia over the years?
- When we were writing the book, we initially intended that title to be a placeholder, but we later decided to go along with it, because change is the most important thing. If you do not change, it means that you are taking a step backwards. The world is changing so fast around us that you have to be thinking ahead and be willing to change. Change can be difficult sometimes, but it has to be implemented if you want to be successful. Georgia is changing dramatically. We see a multitude of new hotels entering the country. When I first came here in 2014, there were the Marriott, Courtyard, Holiday Inn and Radisson brands operating on the local market, and now you see the Hyatt being constructed, the Biltmore is open, while the Rooms hotel, and numerous smaller hotels have been functioning for some time. We see the GNTA doing an excellent job outside the country, promoting Georgia. Every couple of weeks you can read an article in the travel section of one of the newspapers in the United States about Georgia and the things for people to see and do here - not only in Batumi and Tbilisi, but throughout the country. They are also getting the word out at international trade fairs and exhibitions.
You have over 50 years of experience in the hospitality industry. Which country does Georgia remind you of?
- Looking back to Asia during the 1970s, it was quite similar to what is now happening here in Eastern Europe. New hotels started to open in Asia in the late 60s, and new airlines were coming in. I would say that Thailand is similar to Georgia. I lived there and I like the people there, as I do in Georgia. I saw growth opportunities and development there, and I see it here too. There are considerable similarities with the government helping business, which is an important factor. If the government is not on the side of business, then nothing will happen, but here the state is helping. In another parallel, the tourism sector in Thailand grew through the efforts of the TAT (Tourism Authority of Thailand), and you see it growing here with the help of the GNTA (Georgian National Tourism Administration). So, while I see a lot of similarities between the 1970s Thailand and today’s Georgia, I believe that Georgia can grow faster than Thailand did, as you have the ability to take advantage of new technology and your strong educated workforce to grow quickly.
How often do you visit Georgia and to what extent are you involved in McInerey Hospitality’s business activities here?
- Maia Tsereteli is the President of McInerery Hospitality Georgia. I show up here every four or five months, while she does all the heavy work. If I did not have a strong partner, then I would not be here. Life has been good to me, and now I am helping Maia build the company in Georgia for her.
Maia Tsereteli, the President of McInerney Hospitality Georgia and the Executive Director of KMS Georgia, shared her views with Property Georgia.
“The location of the Wyndham Grand hotel is a museum quarter” – Maia Tsereteli.
When and how did you get involved in hospitality business in the first place?
- It all started nine years ago, when I left my job at a hotel and started my own company KMS Georgia. The company was mainly offering recruitment, training and consulting services. Recruitment  took place both within the country and abroad - at 5-star hotels in Dubai, Doha and Abu Dhabi. As for the consulting part, it happened to be so successful that after several years I decided to split the company’s activities into two areas, focusing on hospitality HR and hospitality operations and management, respectively.
In the meantime, as Mr. McInerney mentioned, we were working on the World Bank project, and since we were very much involved with both the educational and operational aspects of the hospitality matters, we could see the overall picture of challenges that existed in the country’s hospitality sector. It was a very fortunate coincidence that I happened to work with McInerney Hospitality International, because the World Bank would not offer a contract to a local company. Joseph is a person who can pick up the phone and talk to all the CEOs of world-renowned hotel chains. He is one of the most experienced hospitality managers. What we do best is to share our expertise with each other - I know the local market and Mr.McInerney brings the international know-how.
You mentioned Kakheti. Do you manage a hotel there?
- We are providing consulting services to our partner in Telavi, the owner of the Alazani Valley hotel. We also had business relations with other hotels in the Kakheti region, such as Kabadoni, Lopota and Chateau Mere. Thanks to the aforementioned World Bank project, Kakheti now has the most qualified hospitality personnel in Georgia.
What about the other regions? Georgia is quite a diverse country when it comes to tourism.
- For such a small country, we do have a broad diversity of destinations. The variety of places which you can visit within four hours is amazing: you can go to Kazbegi, which lies 3000 meters above sea level, the spa resort of Borjomi, which is also known for its forests, another spa resort in Sairme, and even to the Black Sea coast resort of Batumi. Nevertheless, our main challenge is seasonality. McInerney Hospitality Georgia will try to combine mountain and seaside resort services and offer special products on the local market.
How do you envisage the Wyndham Grand brand brand positioning itself in central Tbilisi?
- I believe that Wyndham Grand is going to be an iconic brand for Tbilisi. With prime locations already taken up by international brands, you cannot ask for a better location in the city. The location is on Freedom Square, adjacent to the National Museum, the National Library, as well as the best cafes and shopping centers. The area around the Wyndham Grand hotel is a museum quarter. The hotel brand is excellent and the building looks very nice. The hotel will boast a top restaurant on the ninth floor, as well as spacious rooms.
What are your main challenges with regards to managing hotels in Georgia?
- The main challenge is a lack of education. We need good hospitality colleges. We have excellent human resources, but we need to educate them. We are very grateful to Mr.McInerney, as he helped secure the provision of relevant courses for locals by the American Hotel & Lodging Educational Institute.
Finally, we look forward to seeing the development of more medium-class hotels. We are currently sitting here in the Best Western hotel, which does not fall into the 5-star category, but it is a high-quality and cozy place. There are also local boutique brands that meet international standards, such as the King Gorgasali hotel in the Ortachala district of Tbilisi and the Porta Caucasia hotel in Kazbegi, both of which are managed by us.