საქართველოში მერვე “მარიოტი” შენდება | Property Georgia
“მარიოტის” მერვე სასტუმროს საქართველოში “ალიანს ჯგუფი” აშენებს. როგორც კომპანიის გენრალური დირექტორი და თანადამფუძნებელი აკაკ სონგულია Property Georgia-სთან საუბარში აცხადებს, სასტუმრო “მარიოტი” “ალიანს ფრივილიჯის” 54-სართულიანი ცათამბჯენის პირველ 12 სართულს დაიკავებს, ზედა სართულებზე კი ექსკლუზიური აპარტამენტები განთავსდება.
"მულტიფუნქციური კომპლექსი “ალიანს ფრივილიჯი”, “ალიანს ჯგუფისთვის” დამახასიათებელი ექსკლუზიური არქიტექტურით იქნება გამორჩეული," ამბობს სონგულია. წამყვან ქართულ სამშენებლო-დეველოპერულ კომპანია “ალიანს ჯგუფსა”  და სასტუმროების მსოფლიო ლიდერ ქსელ “მარიოტ ინთერნეშენელს” შორის შესაბამის ხელშეკრულებას ხელი 2018 წლის 8 თებერვალს ციურიხში მოეწერა. “ალიანს ჯგუფისთვის” ეს “მარიოტ ინთერნეშენელთან” გაფორმებული მეორე ფრანშიზული შეთანხმებაა.
“მარიოტ ინთერნეშენელთან” თანამშრომლობას კიდევ უფრო დიდი შემართებით განვაგრძობთ. ჩვენი პირველი ერთობლივი პროექტი “ქორთიარდ მარიოტი” “ალიანს პალასის” მულტიფუნქციურ კომპლექსში ძალიან წარმატებული აღმოჩნდა,” აღნიშნავს “ალიანს ჯგუფის” გენერალური დირექტორი. მისი თქმით, “ალიანს პალასში” აპარტამენტების 95% უკვე  გაყიდულია. კომპანია “ალიანს პალასის” მშენებლობას ბათუმში 2018 წელს ასრულებს, 2019 წლის აპრილში კი მულტიფუნქციურ კომპლექსში სასტუმრო “ქორთიარდ მარიოტი” გაიხსნება.
“მარიოტისთვის” რომ  საქართველო ბრენდის განვითარების წარმატებული ბაზარია, ამას სასტუმროების წამყვანი საერთაშორისო ქსელის სახელით ქვეყანაში წარმოდგენილი პროექტების ჩამონათვალი ადასტურებს:  “თბილისი მარიოტი”, “ქორთიარდ მარიოტი” თბილისში,  “ავტოგრაფ ქოლექშენის” ქვეშ გაერთიანებული "პანორამა თბილისის" ფარგლებში მშენებარე ორი სასტუმრო - "სოლოლაკის სასტუმრო" და "სასტუმრო თავისუფლების მოედანზე” და “პარაგრაფის” სახელით  დამკვიდრებული უმაღლესი სტანდარტის რეზორტის ტიპის “მარიოტი” შეკვეთილში, ასევე “მოქსი” თბილისში და სუპერთანამედროვე “ქორთიარდ მარიოტი” ბათუმში. მსოფლიო მასშტაბით “მარიოტ ინთერნეშენელი” 6000-ზე მეტი სასტუმროთია წარმოდგენილი 120-ზე მეტ ქვეყანაში.
“ალიანს ჯგუფის” გენერალური დირექტორი აცხადებს, რომ ბათუმის ბულვარში ზღვის სანაპიროსთან მდებარე  ექსკლუზიური არქიტექტურის მქონე მულტიფუნქციური კომპლექსი “ალიანს ფრივილიჯი”, სადაც საქართველოში რიგით მერვე “მარიოტი” განთავსდება, წარმატებული პროექტი იქნება როგორც კომპანიისთვის და აპარტამენტების მესაკუთრეებისთვის, ასევე ბათუმისთვის და მთლიანად ქვეყნისთვის. “ჩვენ არ ვაშენებთ მხოლოდ შენობებს, ჩვენ ვაშენებთ ბიზნესს. ეს არის ჩვენი კომპანიის ბიზნესი, ეს არის ინდივიდუალური ინვესტორების - აპარტამენტების მესაკუთრეების ბიზნესი, რომლებიც თავიანთ მფლობელობაში არსებულ ქონებას საერთაშორისო მენეჯმენტ კომპანიის მეშვეობით აქირავებენ და იღებენ მუდმივი შემოსავლის წყაროს, ეს არის ტურიზმის ბიზნესი, ჩვენ ვქმნით ტურისტების გასაჩერებელ პრემიუმ კლასის ქონებას, ისინი კი ჩამოდიან უფრო და უფრო მეტნი და ფულს საქართველოში ხარჯავენ, ეს არის ბიზნესი ჩვენი ქვეყნისთვის,” განმარტავს აკაკი.
“ალიანს ფრივილიჯის” მშენებლობა ბათუმში 2020 წელს დასრულდება. 160-ნომრიანი სასტუმრო “მარიოტი”ექსკლუზიურ მულტიფუნქციურ კომპლექსში 2021 წელს გაიხსნება. ბათუმის ახალი “მარიოტის” მმართველი კომპანია ამერიკული “მაქინერი ჰოსფითალითი ინთერნეშენელი” იქნება. “ალიანს ჯგუფი“ პროექტში $80 მილიონის ინვესტიციას ახორციელებს.
“ალიანს ჯგუფი” მსოფლიოს უმსხვილეს სასტუმროების ქსელებთან ერთად ოთხ მიმდინარე სამშენებლო პროექტზე მუშაობს: “ალიანს პალასი” ბათუმში, სადაც სასტუმრო “ქორთიარდ მარიოტი” იქნება წარმოდგენილი, “ალიანს ფრივილიჯი” ბათუმში, სადაც სასტუმრო “მარიოტი” განთავსდება, “ალიანს რეზორტი” გოდერძის უღელტეხილზე, რომელიც სასტუმრო “რამადას” წარმოგვიდგენს და “ალიანს ჰაილაინი” თბილისში “ვინდემ გარდენ ჰოტელთან” ერთად.
ბოლო 12 წლის მანძილზე, ქართველ სამშენებლო-დეველოპერს პრემიუმ-კლასის მშენებლობებში $200-მილიონიანი ინვესტიცია აქვს განხორციელებული, მიმდინარე ოთხ ინოვაციურ პროექტებში კი “ალიანს ჯგუფი” ჯამში $210 მილიონს აბანდებს.

Property Georgia EXCLUSIVE
The 8th Marriott hotel in Georgia is being built by the Alliance Group. The company’s co-founder and Director General, Akaki Songulia, has told Property Georgia that the first 12 floors of the 54-storey Alliance Privilege skyscraper will be occupied by Marriott, while the upper floors will be taken up by exclusive apartments.
“The Alliance Privilege multifunctional complex will stand out through its exclusive architecture which is characteristic of the Alliance Group,” stated Mr. Songulia. The contract between the leading Georgian construction and development company Alliance Group and the leading global hotel network Marriott International was signed on 8 February 2018 in Zurich. This is the second franchise agreement signed by the Alliance Group with Marriott International.
“We will be stepping up the pace of our cooperation with Marriott International. Our first joint project, which involves the opening of a Courtyard by Marriott Hotel inside the Alliance Palace multifunctional complex, has been very successful,” stated Mr. Songulia, adding that 95% of the apartments in the Alliance Palace have already been sold. Construction of the Alliance Palace in Batumi will be completed in 2018, while the Courtyard by Marriott Hotel inside the multifunctional complex is due to begin operating in April 2019.
Georgia has been a successful market for Marriott in terms of brand development, as evidenced by the list of projects implemented under the name of the leading international hotel network: Tbilisi Marriott; Courtyard by Marriott Tbilisi; the Sololaki Hotel and Freedom Square Hotel (both being built under the Autograph Collection banner as part of the Panorama Tbilisi project); the high-end Marriott resort in Shekvetili operating under the Paragraph name; Moxy Tbilisi; and the ultramodern Courtyard Marriott in Batumi. Marriott International operates more than 6000 hotels in more than 120 countries across the world.
The Director General of the Alliance Group states that the Alliance Privilege multifunctional complex, which will be located on the seaside in the Batumi Boulevard, will be a successful project not only for the company and the apartment owners, but also for the city of Batumi and the country as a whole. “We are not simply constructing buildings. We are building a business. This is our company’s business, as much as it is the business of our individual investors – the apartment owners, who are renting out their properties with the aid of our international management company. It is also a tourist business, as we create premium-class properties for visitors to stay. Tourists arrive here in ever-growing numbers and are spending money in Georgia, so it is also a business for our country,” Mr. Songulia explains.
The construction of Alliance Privilege in Batumi is due to be completed in 2020. The 160-room Marriott Hotel is due to begin operating inside the multifunctional complex in 2021. The new hotel will be operated by the American management company McInerney Hospitality International. The Alliance Group is due to invest $80 million in the project.
The Alliance Group is currently working on four construction projects involving the world’s largest hotel networks: the Alliance Palace in Batumi, which will house the Courtyard by Marriott Hotel; Alliance Privilege in Batumi, which will include the Marriott Hotel; the Alliance Resort in Goderdzi, which will house the Ramada Hotel; and Alliance Highline in Tbilisi, which will include the Wyndham Garden Hotel.
Over the last 12 years, the Alliance Group has already invested $200 million in premium-class construction projects. The development company is investing a further $210 million into the four ongoing innovative projects.