#propertypeople აკაკი სონგულია: ,,ბათუმში უძრავი ქონების საერთაშორისო პროექტების განვითარება შეუქცევადი პროცესია.”
აკაკი სონგულია უძრავი ქონების განვითარების ბიზნესში 2010 წელს ჩაერთო. კომპანია, კი რომელსაც ის წარმოადგენს 15 წელზე მეტია ქართულ დეველოპერულ ბაზარზე წამყვან პოზიციებს იკავებს. პროფესიით ფინანსისტისთვის სფერო, რომელიც აჭარის რეგიონში წარმატებულ სტარტს აჩვენებდა, საინტერესო გამოწვევა აღმოჩნდა. დღეს უკვე განვლილი წარმატება ციფრებშია ასახული. "ალიანს ჯგუფის" დამფუძნებლებმა სხვადასხვა კომპანიებთან თანამშრომლობით ააშენეს ოცზე მეტი საცხოვრებელი კომპლექსი და აპარტოტელი, ხუთი ათასზე მეტი ბინა და აპარტამენტი, ჩაბარებული აქვთ ერთ მილიონზე მეტი კვადრატული მეტრი სამშენებლო ფართობი. ,,ალიანს ჯგუფის” სახელი ასოცირდება თანამედროვე ბათუმთან. კომპანიამ აპარტ-ოტელების ბიზნეს მიმართულება ჯერ კიდევ მაშინ დანერგა ბათუმში, როცა კურორტი საერთაშორისო აღიარებისკენ საწყის ნაბიჯებს დგამდა. ამას მოჰყვა ,,ალიანს ჯგუფის” მიერ მსოფლიოში ცნობილი არაერთი სასტუმრო ბრენდის შემოყვანა, როგორებიცაა ,,მარიოტი”, ,,ვინდემი”, ,,ჰილტონი” და ახლა უკვე ,,ჰაიატი.”
როგორც ცოტა ხნის წინ გახდა ცნობილი, საქართველოში Hyatt Centric-ი შემოდის. Hyatt Centric Boulevard Batumi-ი პანდემიის დაწყების შემდეგ საერთაშორისო სასტუმრო ბრენდის საქართველოში შემოსვლის პირველი შემთხვევაა. კომპანია „ჰაიატმა" შპს „ალიანს სიტისთან“ მართვის ხელშეკრულება გააფორმა 2021 წლის იანვარში ოფიციალურად გააფორმა. Property Georgia ესაუბრა აკაკი სონგულიას, ,,ალიანს ჯგუფის” თანა-დამფუძნებელს და გენერალურ დირექტორს.
ფოტო კრედიტი: FORBES Georgia
- დავიწყოთ სიახლით, რომელიც საერთაშორისო მასშტაბის პირველი პოზიტიური სიგნალია სასტუმროების ბიზნესისთვის საქართველოში, მას შემდეგ რაც პანდემიამ გლობალური გამოწვევის წინაშე დააყენა სექტორი. “ალიანს ჯგუფთან” პარტნიორობით, ბათუმში სასტუმრო Hyatt Centric Boulevard Batumi შენდება. რას ნიშნავს ეს ბათუმისთვის და ზოგადად სტუმარმასპინძლობის სფეროსთვის საქართველოში?
- ბათუმში უძრავი ქონების საერთაშორისო პროექტების განვითარება შეუქცევადი პროცესია. ამის დასტურია ,,ჰაიატის” შემოსვლა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ ეს ხდება პანდემიის პირობებში, რაც იმაზე მეტყველებს, რომ საერთაშორისო სასტუმრო ბრენდები ენდობიან ქვეყანას. ლოგიკას თუ მივყვებით და ისტორიულ გამოცდილებას მოვიშველიებთ, კოვიდ-19-მდეც იყო მსოფლიო ისტორიაში არაერთი პანდემია, რამაც მოკლევადიანი ეფექტი რა თქმა უნდა იქონია ეკონიმიკის ბევრ სექტორზე, თუმცა დასრულდა და გრძელვადიან პერსპექტივაში ამას დრამატული ცვლილებები არ მოჰყოლია, ვგულისხმობ მათ შორის უძრავი ქონების სფეროს. ამ გამოცდილებით, შეგვიძლია ვივარაუდოთ, რომ ვაქცინაციის დაწყებასთან ერთად, ასევე პარალელურად ახალ რეგულაციებთან ადაპტირებით, ახლო მომავალში დავუბრუნდებით ნორმალურ ცხოვრებას. ხალხი კვლავ დაიწყებს მოგზაურობას. ნდობა, რომელიც ,,ჰაიატმა” გამოუცხადა ბათუმს განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დღეს, როცა ადამიანები დასვენებისთვის უსაფრთხო გარემოს ეძებენ. მსგავსი სიახლეები წარმოადგენს რეკომენდაციას უცხოელი ტურისტებისთვის და ეს პოზიტიურად აისახება არა მხოლოდ ბათუმზე, არამედ სრულად ქვეყანაზე. აღსანიშნავია, რომ ბოლო წლებში, პრეპანდემიურ პირობებში არაერთი ახალი საერთაშორისო სასტუმრო ბრენდი შემოვიდა საქართველოში. ბათუმი დღეს უკვე საერთაშორისო საზღვაო კურორტია.
- ,,ალიანს ცენტროპოლისი” კიდევ ერთი საერთაშორისო ბრენდით არის ცნობილი. კომპლექსში რეგიონში პირველი “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი” განთავსდება. ,,ალიანს ჯგუფის განცხადებით, ეს იქნება “საქმიანი ტურიზმის” პირველი პრემიუმ-კლასის პროექტი საქართველოში და ზოგადად, რეგიონში,” როგორ ხედავთ ბათუმში ე.წ ,,მაის ტურიზმის” განვითარების პერსპექტივებს?
- ,,მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი” ბათუმში უფრო მეტია ვიდრე საერთაშორისო ბრენდის შემოსვლა. ეს არის გლობალური კავშირების ეკოსისტემა. დღეისთვის მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი წარმოდგენილია ისეთ მეგაპოლისებში, როგორებიცაა: ნიუ იორკი, ბუენოს აირესი, ლონდონი, პარიზი, ბერლინი, მოსკოვი, ტოკიო, დუბაი, ჰონგ კონგი, სინგაპური, შანხაი, სიდნეი და სხვები, მათ გვერდით კი უკვე ბათუმიც. აღსანიშნავია, რომ ,,მსოფლიო სავაჭრო ცენტრების ასოციაციას” წინასწარ აქვს დაგეგმილი ყოველწლიური აქტივობები, რაც განაპირობებს მაღალ დატვირთულობას მთელი წლის განმავლობაში.
“ალიანს ცენტროპოლისი” უნიკალური საინვეტსიციო პროექტია. ის აერთიანებს: პირველ WTC საგამოფენო და ბიზნეს ცენტრს რეგიონში, საინვესტიციო აპარტამენტებს, სასტუმრო ,,ჰაიატს” და კაზინოს, A კლასის სავაჭრო ცენტრს და 5-ვარსკვლავიანი ინფრასტრუქტურის საერთაშორისო აპარატმენტებს.
,,მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის” ბრენდის შემოსვლა ბათუმში, თვითონ ქალაქისთვის და ზოგადად ჩვენი ქვეყნისთვის წარმოუდგენლად დიდი ღირებულების მომტანია; რეგიონში პირველად საქმიანი ტურიზმის ჰაბი იქმნება.
- ბათუმმა World Travel Awards-ის პრესტიჟული ჯილდო შეინარჩუნა. ტურიზმის ინდუსტრიის უმნიშვნელოვანეს ღონისძიებაზე შავიზღვისპირეთის ეს საერთაშორისო კურორტი 2020-შიც ევროპის სწრაფად მზარდ ტურისტულ მიმართულებად დასახელდა. რას ნიშნავს ეს ბათუმის უძრავი ქონების სექტორისთვის?
- ყოველი ახალი საერთაშორისო აღიარება კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯია უცხოური ინვესტიციების წახალისებისკენ. ბათუმი მართლაც რომ სამაგალითოა განვითარების სწრაფი ზრდის ტემპებით. გარდა იმისა, რომ ერთის მხრივ, ეს არის ძალიან საამაყო და დასაფასებელი ჯილდო, მეორეს მხრივ ეს თავისთავად მუშაობს დესტინაციის პიარზე. ქართულ კურორტებს ქონდათ მკვეთრად განსაზღვრული ნიშა საბჭოთა პერიოდში, რაც იმ დროს, გარემო ფაქტორების გათვალისწინებით, კარგად მუშაობდა. ბათუმი დღეს არის მაგალითი იმისა, თუ როგორ გახდა საქართველოს საზღვაო კურორტი თანაბრად სასურველი ტურისტული მიმართულება ვიზიტორებისთვის მსოფლიოს ყველა ქვეყნიდან.
- საერთაშორისო კვლევების მიხედვით, მსოფლიო ტურიზმი გამოცოცხლებას მიმდინარე წლის ზაფხულში დაიწყებს და პრე პანდემიურ მაჩვენებლებს 2024-ში დაუბრუნდება. როგორ ხედავთ ბათუმის პერსპექტივას?
- ბათუმი მსოფლიოში კვლავ იხმაურებს. 2019 წელს თუ აქ მოსახლეობის რაოდენობაზე 10-ჯერ მეტი საერთაშორისო ვიზიტორი იყო, ეს მაჩვენებელი კიდევ უფრო მნიშვნელოვნად გაიზრდება მომდევნო წლებში და რაც ასევე ხაზგასასმელია, მეტად მხარჯველუნარიანი ტურისტები შემოვლენ. შესაბამისად, დაგვჭირდება კიდევ უფრო მეტი მაღალი დონის და მასშტაბის სასტუმროები და განთავსების ობიექტები. თუმცა, პარალელურად სამუშაოა როგორც პანდემიის მიერ განპირობებული, ასევე პანდემიამდე არსებული გამოწვევების დაძლევაზე, მათ შორის რეგულარი ფრენების სიხშირეზე, ახალი მიმართულებების დამატებასა და ზოგადი ინფრასტრუქტურის გამართვაზე. ვიზიტორს, რომელიც ჩამოდის საქართველოში უნდა დახვდეს არა მხოლოდ უცხოური ბრენდის სასტუმრო, არამედ საერთაშორისო დონის გარემო და მომსახურება აეროპორტიდან გამოსვლიდან დაწყებული მისი ქვეყენაში გატარებული დღეების და უკან აეროპორტში გაცილების ჩათვლით. რაც შეეხება სტუმარმასპინძლობას, ამაზე არ ვღელავთ, ეს ნამდვილად არის ქართველების ისტორიულად ძლიერი მხარე და სხვათაშორის, ემოციური მეხსიერება პირდაპირ აისახება ტურისტების ჩვენს ქვეყანაში მრავალჯერადად დაბრუნებაში.
- რით იქნება განსხვავებული 2021 ბათუმისთვის გასული წლებისგან?
- ბათუმის განვითარების სტრატეგია მეტნაკლებად უცვლელი რჩება უძრავი ქონების გადმოსახედიდან თუ ვიმსჯელებთ. თუმცა, იცვლება მიდგომები, დასახული მიზნების განხორცილების საშუალებები. წელსაც, როგორც 2020-ში მნიშვნელოვანი რესურსი იქნება ციფრული გადაწყვეტები. გამომდინარე იქიდან, რომ 2021-ში პირდაპირ ვერ დავუბრუნდებით 2019-ის მაჩვენებლებს და როგორც ზემოთ ვისაუბრეთ, ამას მინიმუმ რამდენიმე წელი დასჭირდება, მაქსიმალურად იკვეთება ონლაინ სერვისებზე გადაწყობის აუცილებლობა. ეს პროცესი წლებია დაწყებულია, დაჩქარდა 2020-ში და უკვე დღის წესრიგის ნაწილია 2021-ში. ზაფხულში ბათუმში გვაქვს როგორც შიდა ტურიზმის მოლოდინი, ასევე ველით უცხოელ ვიზიტორებსაც, თუმცა ეს, რა თქმა უნდა, არის არაამბიციური გათვლები. გასული წლებისგან განსხვავებით ბევრი ახალი უნარები შეიძინა სექტორმა, გამომდინარე არსებული გამოწვევებიდან. ამიტომ, 2021 ნამდვილად იქნება უკეთესი ვიდრე გასული წელი და ვიქნებით უკეთესად მომზადებულები მომდევნო წლებისთვის. 2024-ში ტურიზმის გაჯანსაღების პარალელურად ბათუმში გაიხსნება ,,ცენტროპოლისი” ,,მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი”, სასტუმრო ,,ჰაიატით” და სრული ინფრასტრუქტურით, რაც ნებისმიერი ქვეყნიდან ჩამოსული ვიზიტორის მოთხოვნებს და გემოვნებას დააკმაყოფილებს.

#propertypeople “The process of development of international real estate projects in Batumi is irreversible” – Akaki Songulia.
Akaki Songulia became involved in real estate development in 2010. The company that he represents has been among the leaders in the Georgian development market for the past 15 years. A financier by profession, Mr. Songulia took up the challenge of working in a sector that showed a lot of initial promise in the Adjara region. The success enjoyed since then is reflected in the figures. In cooperation with different companies, the Alliance Group has built more than twenty residential complexes and aparthotels, incorporating around 5000 apartments and over one million square metres of living space. The company name is associated with modern Batumi. The Alliance Group implemented the aparthotel concept in Batumi at a time when the Black Sea resort was still taking its first steps towards international recognition. Thereafter, the company introduced numerous renowned hotel brands to Batumi, including Marriott, Wyndham, Hilton, and now Hyatt
It was recently revealed that the Hyatt Centric brand will be coming to Georgia. Hyatt Centric Boulevard Batumi will be the first international hotel brand to be introduced to Georgia since the start of the pandemic. Hyatt officially signed a management agreement with Alliance City Ltd in January 2021. Property Georgia spoke to the Alliance Group co-founder and CEO Akaki Songulia.
Photo Credits: FORBES Georgia
- Let us start with the news that represents the first positive international signal for the hotel business in Georgia since the start of the pandemic – the construction of Hyatt Centric Boulevard Batumi in partnership with the Alliance Group. What does this mean for the city of Batumi, and the Georgian hospitality sector as a whole?
- The process of development of international real estate projects in Batumi is irreversible, as demonstrated by Hyatt’s entry. It is even more remarkable that this is happening during the pandemic, which shows that international hotel brands trust our country. If we follow the logic and look through history, there have been numerous global pandemics in the past. Naturally, they had an immediate effect on many sectors of the economy, but they passed without forcing any dramatic long-term changes, including in the real estate sector. Based on these experiences, we can hope that as the vaccines get rolled out, we will gradually return to normal life in the near future, while adapting to certain new regulations. People will start travelling again. The trust shown by Hyatt towards Batumi is particularly important now, as people are looking for a safe holidaying environment. Tourists can view Hyatt’s actions as a recommendation from which not only Batumi, but Georgia as a whole will profit. It is also worth noting that several international hotel brands came to Georgia in the last few years before the pandemic. Batumi has long become an international seaside resort.
- Alliance Centropolis will be also be known for another internationalbrand in the shape of the first World Trade Centre in the region. According to the Alliance Group, this will be the first premium-class business tourism project in Georgia, as well as the wider region. How do you see the prospects for the development of MICE tourism in Batumi?
-The Batumi World Trade Centre will be more than an international brand. We are talking about a global communications ecosystem. World Trade Centres are currently found in megalopolises such as New York, Buenos Aires, London, Paris, Berlin, Moscow, Tokyo, Dubai, Hong Kong, Singapore, Shanghai and Sydney, and now Batumi will join that list. It is worth noting that the World Trade Centers Association plans its annual activities in advance, ensuring high activity level throughout the year.
Alliance Centropolis is a unique investment project. It includes the first WTC business and exhibition centre in the region, investment apartments, Hyatt hotel and casino, Class A shopping mall and international five-star apartments.
The introduction of the World Trade Centre brand in Batumi will be incredibly valuable for the city and the country as a whole. We are creating the first business tourism hub in the region.
- Batumi also managed to retain the prestigious World Travel Awards prize. The Black Sea resort was recognised as Europe’s leading emerging tourism destination for the second year in a row. What does this mean for the real estate sector in Batumi?
- Each case of international recognition represents a step forward in the process of encouraging foreign investment. Batumi is truly exemplary in terms of its growth and development rate. It is a great honour to receive this award, and it constitutes excellent PR work for the city. Georgian resorts had a clearly defined niche during the Soviet era, which worked well in the existing environment. Today Batumi is an example of a post-Soviet resort that has become a desirable tourist destination for visitors from all over the world.
- Based on international studies, global tourism will start to recover this summer and reach pre-pandemic figures by 2024. How do you see the prospects for Batumi?
- The world will continue to hear about Batumi. In 2019 we had ten times more international visitors than the city’s population, and we will achieve significantly larger figures in the years ahead. More importantly, we will attract more high-spending tourists to Batumi. We will therefore need even more high-end hotels and accommodation facilities. At the same time, we will need to address both the challenges caused by the pandemic and those that existed before the crisis. These include flight frequency, addition of new flight routes and general improvement of the infrastructure. Visitors coming to Georgia must be met with more than just international hotel brands – they must find an international-class environment and services here, from the moment they step off the plane until their departure, and at all times in-between. We are not concerned about hospitality – this has always been the Georgians’ strong features. Emotional memories are a prerequisite for tourists returning to our country on multiple occasions.
- How will 2021 be different for Batumi compared to previous years?
- The city’s development strategy remains relatively unchanged with regards to real estate. However, the approaches and implementation methods will change. Like in 2020, digital solutions will be an important resource this year. We will be unable to return to the 2019 figures right away. This will take several years, and the need for online services is clear. This process has already begun, and will become a fixed part of the agenda in 2021. We will rely on domestic tourism in Batumi this summer. We also expect international visitors, but there are no ambitious calculations. Due to the existing challenges, the sector has acquired many new skills since previous years. Therefore, 2021 will definitely be better than 2020, and we will be better prepared for the times ahead. When tourism recovers in 2024, Batumi will boast the newly opened Alliance Centropolis, World Trade Centre and Hyatt hotel with its full infrastructure, which is certain to meet the needs of visitors from any country in the world.