საცხოვრებელ მიწის ნაკვეთებზე ყოველთვის იყო მოთხოვნა. თუმცა, ბოლო პერიოდში ეს მოთხოვნა საგრძნობლად გაიზარდა. უფრო და უფრო მეტი ადამიანი ფიქრობს შეიცვალოს გარემო და იცხოვროს ქალაქგარეთ, მშვიდ და ეკოლოგიურად სუფთა ადგილას, სადაც იქნება მეტი სივრცე ოჯახის ყველა წევრისთვის. ეს ტენდენცია განსაკუთრებით გამოიკვეთა 2020-2021 წლებში. აღნიშნულ ფაქტს ადასტურებს „კოლიერს ჯორჯიას“ მიმდინარე თვის კვლევაც, სადაც გაანალიზებულია თბილისში, საცხოვრებელ მიწის ნაკვეთებზე ტრანზაქციების რაოდენობა, და ვხედავთ, რომ 2021 წლის პირველ ნახევარში თბილისსა და მის შემოგარენში საცხოვრებელი დანიშნულების მიწებზე 822 ტრანზაქცია დარეგისტრირდა, რაც 56%-ით მეტია 2019 წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით.
ტრანზაქციების რაოდენობის მხრივ ლიდერობენ: თხინვალა, წავკისი, ტაბახმელა. კვლავ უკონკურენტოა მოთხოვნა ლისის ტბის მიმდებარე ტერიტორიაზე აღნიშნულ ტერიტორიაზე 2021 წელს დარეგისტრირებული ტრანზაქციების რაოდენობა თითოეულში დაახლოებით 100 ერთეულს შეადგენს.
Property Georgia-ს მონაცემებითაც, დღეს ამ მიმართულებით ბაზარი ძალიან აქტიურია და მიწის ნაკვეთებზე მოთხოვნა წინა წლებთან შედარებით საგრძნობლად გაზრდილია. განსაკუთრებით ეს ეხება თბილისთან ახლოს მდებარე მიწებს.
Property Georgia „ლისი ტოპოგრაფის“ პროექტის განვითარების კონსულტანტ, ნინო აბსანძეს ესაუბრა არსებულ ტენდენციებთან დაკავშირებით.
- ნინო, „ლისი ტოფოგრაფი“ 2021 წელს გამოჩნდა ბაზარზე, არსებული ტენდენციების ფონზე გვითხარით რამდენად დიდია ინტერესი პროექტის მიმართ:
,,ლისი ტოპოგრაფი” სულ რამდენიმე თვეა გამოჩნდა ბაზარზე და ძალიან მალე გახდა საკმაოდ მოთხოვნადი საცხოვრებელი ადგილი თბილისში. ჩვენ ადამიანებს ქალაქშივე შევთავაზეთ ის, რასაც ისინი ქალაქგარეთ ეძებდნენ. ეს არის კერძო სახლების უბანი, რომელიც სრულად პასუხობს თანამედროვე ადამიანის მოთხოვნებს: ფართო ქუჩები, პარკები, გამწვანება, ურბანული ინფრასტრუქტურა და ლისის ტბასთან სიახლოვე პროექტის მთავარ უპირატესობაა. მიწის ნაკვეთების გაყიდვა საკმაოდ აქტიურად მიმდინარეობს.
- რა ტიპის მომხმარებელი ინტერესდება მიწის ნაკვეთებით თქვენს პროექტში?
ჩვენი პროექტით დაინტერესებულები არიან ის ადამიანები, რომლებიც დიდხანს ეძებდნენ მიწის ნაკვეთს და სურდათ კერძო სახლის აშენება. შემაბრკოლებელი ფაქტორი მათთვის იყო ქალაქიდან მოშორებით, სკოლიდან და სამსახურიდან შორს ცხოვრება, რაც მნიშვნელოვან შემაფერხებელ ფაქტორს წარმოადგენს.
ჩვენი შიდა ტენდენცია აჩვენებს, რომ ჩვენი მაცხოვრებლები ყიდიან უძრავ ქონებას ქალაქის ცენტალურ უბნებში, და მუდმივი საცხოვრებელი გარემოს შექმნას თავისი ოჯახებისთვის ,,ლისი ტოპოგრაფში”გეგმავენ .
- რა პირობით არის შესაძლებელი მიწის ნაკვეთის შეძენა?
ნაკვეთები დღეს ხშირად იყიდება საინვესტიციო მიზნით, ეს ნამდვილად გამართლებული გადაწყვეტილებაა, ვინაიდან მხოლოდ ლისის მიმდებარედ ბოლო პერიოდში 30%-ით გაიზარდა ნაკვეთების ღირებულება და ეს ტენდენცია კვლავაც გრძელდება.
ვინაიდან ჩვენთვის მნიშვნელოვანია ნაკვეთების გაყიდვა მოხდეს მისი შემდგომი განვითარების მიზნით და უბანმა მალე მიიღოს დასრულებული იერსახე, ლისი ტოპოგრაფში ნაკვეთის შეძენისას მყიდველი იღებს ვალდებულებას შეთანხმებულ ვადაში დაასრულოს სახლის მშენებლობა, რომლის ექსტერიერს ათანხმებს კომპანიასთან.
- როგორია თქვენი პროგნოზი მიწის ნაკვეთებზე მოთხოვნის სამომავლო ტენდენციებთან დაკავშირებით?
ვფიქრობ რომ ეს ტენდენცია გაგრძელდება და მოთხოვნაც და ფასებიც განაგრძობს ზრდას. ვინც დღეს განიხილავს საცხოვრებელი ადგილის შეცვლას კერძო სახლის სასარგებლოდ, ვურჩევთ არ გადადონ ეს გადაწყვეტილება. ჩვენის მხრივ კი მათ ვთავაზობთ საკმაოდ მოქნილ გადახდის პირობებს. ლისი ტოპოგრაფში მიწის ნაკვეთის შეძენა 29 თვემდე განვადებით არის შესაძლებელი.
„ლისი ტოპოგრაფი“ დასავლური ტიპის, დაბალი განაშენიანების, თანამედროვე კერძო დასახლებაა, რომელიც სწრაფი ტემპით ხდება, ყველაზე პრესტიჟული და სასურველი საცხოვრებელი ადგილი თბილისში.

Demand for residential land has always been high, but it has increased significantly in recent times. More and more people want to change their environment and live outside the city, in a quiet and ecologically clean place where they will have more space for their family. This trend became particularly evident in 2020-2021. According to the study published by Colliers Georgia this month, the number of registered transactions for residential land in Tbilisi and surrounding areas in the first half of 2021 was 822, which represents a 56% increase year-on-year:
“In terms of transactions, the leading locations are Tkhinvala, Tsavkisi and Tabakhmela. The number of transactions in each of these locations in 2021 was around 100. The area around Lisi Lake is as popular and in-demand as ever.”
Data collected by Property Georgia confirms that this section of the market is currently very active, and demand for land is significantly higher than several years ago. This applies especially to the land plots near Tbilisi.
Property Georgia spoke to the Lisi Topography project development consultant Nino Absandze about the current trends.
- Lisi Topography appeared on the market this year. How big is the interest towards this project in the light of the current trends?
- Lisi Topography has only been on the market for a few months, but it has already become a desired residential place in Tbilisi. We are offering people everything that they would normally look for outside the city – private homes that meet all the modern-day requirements in the shape of wider roads, parks, green space and urban infrastructure. The project’s main advantage is its proximity to Lisi Lake. Land sales are proceeding very well.
- What kind of people are looking to buy land in your project?
- Our project attracts people who have spent a lot of time looking for a place to build a private home. Living far away from the city, their workplace and their school was a big obstacle for them.
Most of our customers are looking to sell their property in the city centre and establish a permanent home for their family in Lisi Topography.
- What are the terms for purchasing a plot?
- Land plots are often sold for investment purposes. This is a smart decision, as the value of land near Lisi Lake has increased by 30% in the recent period, and this trend is certain to continue in the future.
For us it is important to sell the land for subsequent development and ensure that the settlement soon looks complete. Therefore, by purchasing a plot in Lisi Topography, buyers commit to building a house within a certain period of time. The exterior look of the building shall be agreed with the company.
- What are your future expectations regarding the demand for land?
- I believe that demand and prices will continue to grow. My advice to people who are thinking about swapping their apartment for a private house would be not to delay this decision. On our part, we are offering them flexible payment terms. Land plots can be paid for in instalments over a period of up to 29 months.
Lisi Topography is a western-style, modern private settlement that is fast becoming one of the most prestigious places to live in Tbilisi.