თბილისის ცენტრალურ და ისტორიულ უბანში, ტარიელის ქუჩის #13-17 ნომერში, ყველასგან გამორჩეული და უნიკალური საცხოვრებელი კომპლექსი - მთაწმინდა პანორამა მდებარეობს. პროექტი ყველა თანამედროვე სტანდარტსა და მოთხოვნას პასუხობს, რომლის გეგმარებისას ჰარმონიული და მშვიდი ცხოვრებისთვის თითოეული დეტალი წინასწარაა გათვალისწინებული.
„მთაწმინდა პანორამა“ სივრცისა და ბუნებრივი სინათლის იდეალურ სინთეზს წარმოადგენს და რაც განსაკუთრებით მიმზიდველია, კომპლექსის აივნებიდან თბილისზე ულამაზესი პანორამული ხედი იშლება.
„მთაწმინდა პანორამა“ 17 ბინას და 5 კომერციულ-საოფისე ფართს აერთიანებს და დამატებით მოიცავს:
- 28 ადგილიან მიწისქვეშა პარკინგს;
- გამწვანებულ და კეთილმოწყობილ 2400 კვადრატულ ეზოს;
- 400 კვადრატულამდე შიდა, დახურულ ეზოს საბავშვო ატრაქციებით;
- მოსასვენებელ სივრცეს;
- უსაფრთხოების უმაღლეს სტანდარტებს-24 საათიან სამეთვალყურეო კამერებს და დაცვის სამსახურს;
კორპუსი უზრუნველყოფილია ჩუმი ჰიდრავლიკური ლიფტით, დომოფონითა და სადარბაზოს ავტომატური განათებით.
„პროექტს, რომ ყველა მიმართულებით ძალიან ბევრი უპირატესობა აქვს, უდავოა. მე კი, ერთ-ერთზე, - ადგილმდებარეობაზე მოგიყვებით.
„მთაწმინდა პანორამა“ რუსთაველი-მთაწმინდის საბაგიროს სადგურამდე 100 მეტრში, რუსთაველის გამზირამდე 400 მეტრში მდებარეობს. ფუნიკულიორის ტრამვაის ქვედა სადგურამდე 500 მეტრი აშორებს, თავისუფლების მოედნამდე კი, სულ რაღაც 6 წუთის სავალ გზაზეა.
რაც მთავარია, ჩვენი პროექტი ზღვის დონიდან 500 მეტრზე შენდება, სადაც 180 გრადუსიან პანორამაში მთაწმინდის ფერდობი და ძველი თბილისი ერთდროულადაა მოქცეული. მნიშვნელოვანი სიახლეა ისიც, რომ ფონდი ქართუს დაფინანსებით მთაწმინდის ფერდობის განახლების მასშტაბური პროექტი მიმდინარეობს, რომლის მთავარი მიზანი არსებული ფერდის ლანდშაფტის ოთხ სეზონად გადაქცევაა, რაც მარადმწვანე და ფოთლოვანი ხეების, ასევე, ბუჩქოვანი და ბალახოვანი საფარის განაშენიანება-რეაბილიტაციას გულისხმობს. თბილისში ზღვის დონიდან ყველაზე მაღალი რეკრეაციული ზონასთან სიახლოვე კი, მთაწმინდა პანორამას კიდევ უფრო მიმზიდველს ხდის და შესაძლებლობას იძლევა ქალაქიდან გაუსვლელად იცხოვროთ მწვანე და ჯანსაღ გარემოში.
საცხოვრებელი ნაწილის გარდა, კომპლექსს იდეალური მდებარეობა აქვს კომერციული ფართების თვალსაზრისითაც. მთაწმინდა მშვიდი, თუმცა ტურისტულად მიმზიდველი უბანია და ვფიქრობ, ბიზნესის ბევრი მიმართულებისთვის საინტერესო იქნება ამ სივრციდან ოპერირება,“ - კომპანიის გაყიდვების დირექტორი, თამარ სეფერთელაძე გვიყვება.
დამატებით, როგორც გაყიდვების მენეჯერი აცხადებს, „მთაწმინდა პანორამა“ მიმზიდველია როგორც ქართველი, ისე უცხოეული პოტენციური მყიდველებისთვის, თუმცა დაინტერესება უცხოელებისგან უფრო მაღალია.
„მთაწმინდა პანორამა“ არქიტექტურული კომპანია „მიდამოსა “და „KTW დეველოპმენტის“ პროექტია. „მიდამო“ არქიტექტურის, ქალაქგეგმარების, ინტერიერისა და ლანდშაფტის დიზაინის მიმართულებით მუშაობს და არაერთი მსხვილი პროექტი აქვს შესრულებული. „KTW დეველოპმენტის“ უმთავრესი საქმიანობა კი, სამშენებლო და დეველოპერული პროექტებია. ორივე კომპანია საზოგადოებაში მაღალი სანდოობით გამოირჩევა, რაც „მთაწმინდა პანორამის“ პროექტულ ღირებულებას კიდევ უფრო აძლიერებს.
„მთაწმინდა პანორამის“ მშენებლობის ხარისხზე პროექტის მენეჯერს, ზურა ქუსიკაშვილს გავესაუბრეთ. როგორც ზურა ჩვენთან საუბარში აღნიშნავს, პროექტი მშენებლობისთვის აუცილებელ ყველა თანამედროვე მოთხოვნას სრულად აკმაყოფილებს.
„მთაწმინდა პანორამის“ მშენებლობისას მხოლოდ მაღალი ხარისხის, ენერგოეფექტური და ეკოლოგიურად სუფთა სამშენებლო მასალები გამოიყენება: ბედეგის იზობლოკი უმაღლესი ხარისხის ხმო და თბო იზოლაციით; Saint-Gobain-ის ფრანგული ენერგო დამზოგავი მინა-პაკეტი; ალუმინის ვიტრაჟული ფანჯრები; და სხვა. „მთაწმინდა პანორამა“ 40%-მდე ენერგოეფექტური შენობაა, რაც კომუნალური ხარჯების მნიშვნელოვნად დაზოგვის შესაძლებლობას იძლევა,“ - ზურა ქუსიკაშვილი.
ყველა ზემოთ ჩამოთვლილი ფაქტორის გათვალისწინებით, „მთაწმინდა პანორამა“ უნიკალური შესაძლებლობაა მათთვის, ვისაც თბილისის შუაგულში, კომფორტულ და ჯანსაღ გარემოში ცხოვრება თუ ბიზნეს საქმიანობის წარმართვა სურს.

Mtatsminda Panorama is a unique residential complex located on 13-17 Tarieli Street in the central and historic part of Tbilisi. The project meets all modern requirements and standards. Every necessary detail that ensures a life in peace and harmony has been considered during the planning process.
Mtatsminda Panorama is an ideal synthesis of space and natural light. Its balconies offer stunning panoramic views of Tbilisi.
Mtatsminda Panorama includes 17 apartments, 5 commercial / office spaces and the following additional features:
- 28 underground parking spaces;
- 2400 m2 green courtyard;
- 400 m2 enclosed inner yard with children’s attractions;
- Recreational space;
- Highest security standards, with 24 hour CCTV and security service;
The building is equipped with a noiseless hydraulic elevator, intercom and automated lighting in hallways.
The project undoubtedly has plenty of benefits in every area. Here we will focus on one of them – the location.
Mtatsminda Panorama is situated 100 m away from the Rustaveli-Mtatsminda ropeway station, 400 m from Rustaveli Avenue, 500 m from the lower station of the funicular tram, and a mere 6 minute walk from Freedom Square.
Most importantly, the project is being implemented at an altitude of 500 m above sea level, simultaneously offering panoramic views of Mount Mtatsminda and the Old Town of Tbilisi. At the same time, Cartu Fund is financing the large-scale Mount Mtatsminda restoration project, which aims to transform the hill into a four-season landscape. This includes planting and restoring both deciduous and evergreen trees, as well as shrubs and grass surfaces. The proximity to the highest-altitude recreational zone in Tbilisi makes Mtatsminda Panorama even more attractive, allowing residents to live in a green and healthy environment without leaving the city.
Apart from the residential aspect, the complex also has an ideal location for its commercial spaces. Mtatsminda is a quiet yet attractive tourist district, and many businesses would find the idea of operating from these spaces appealing,” says the KTW Sales Director Tamar Seperteladze, adding that although Mtatsminda Panorama appeals both to local and foreign buyers, interest has so far been higher from foreign nationals.
Mtatsminda Panorama is a project implemented by the architecture company Midamo and KTW Development. Midamo works on architecture, city planning, interior design and landscape design, and has already implemented numerous large-scale projects. KTW conducts construction and development projects. Both companies enjoy a high level of public trust, which makes the Mtatsminda Panorama project even more valuable.
To find out more about quality of the construction works, we spoke to project manager Zura Kusikashvili. According to him, the project fully meets all modern construction standards.
“We are only using high-quality, energy-efficient and environmentally friendly construction materials such as Bedegi blocks with high-level sound and thermal isolation; energy-saving glass from the French firm Saint-Gobain, aluminium floor-to-ceiling windows, and others. Mtatsminda Panorama will be 40% energy efficient, allowing residents to make significant savings on their utility bills,” Mr. Kusikashvili explains.
In light of all the aforementioned factors, Mtatsminda Panorama represents an ideal opportunity for those who wish to reside or operate a business in a comfortable and healthy environment in the heart of Tbilisi.