უძრავი ქონების ოსკარების ოქროს და ვერცხლის გამარჯვებულები 2022
- დაბალსართულიანი საცხოვრებელი შენობები (5 სართული და ნაკლები) - ოქროს გამარჯვებული - „კრწანისი რეზორთ რეზიდენსი“.
- საშუალო სიმაღლის საცხოვრებელი შენობები (5-დან 17 სართულამდე) - ოქროს გამარჯვებული - „დომუსი“
- კურორტი - ოქროს გამარჯვებული - „შუხმან ჯგუფი“; ვერცხლის გამარჯვებული - ვილა რეზიდენსი“
- ენერგო ეფექტური და მწვანე პროექტები - ოქროს გამარჯვებული - „თბილის ჰილსი“; ვერცხლის გამარჯვებული - „დომუსი“
- მრავალფუნქციური კომპლექსი - ოქროს გამარჯვებული - „აქსის თაუერსი“
- რესტორანი - ოქროს გამარჯვებული - „ეთნო წისქვილი“
- სასტუმრო - ოქროს გამარჯვებული - ბუტიკური სასტუმრო „მანინო უწერა“; ვერცხლის გამარჯვებული - შუხმან ვაინს შატო და სპა
- მდგრადი განვითარება - ოქროს გამარჯვებული - „მწვანე ქალაქი ლისზე“; ვერცხლის გამარჯვებული - „მეამა“
- საოფისე ფართები - ოქროს გამარჯვებული - „მეამა“ ; ვერცხლის გამარჯვებული - „აქსის თაუერსი“
- საზოგადოებრივი ინფრასტრუქტურა - ოქროს გამარჯვებული - აჭარაბეთ არენა, კომპანიები „სიემსი“ და „ანაგი“
- გენერალური გეგმა - ოქროს გამარჯვებული - „თბილისის მიწათსარგებლობის გენერალური გეგმა“ ; ვერცხლის გამარჯვებული - „მწვანე ქალაქი ლისზე“
დამატებით, სპეციალური ჯილდო შემდეგ სამ ნომინაციაში გაიცა:
- FORBES WOMAN GEORGIA-ს ნომინაცია: გავლენიანი ქალი უძრავ ქონებაში - სიუზან გრინფილდი, FIABCI-ის მსოფლიო პრეზიდენტი
- ჟურნალ სითის ნომინაცია: ინოვატორი არქიტექტორი - გიორგი ხმალაძე
- PROPERTY GEORGIA-ს ნომინაცია: სამშენებლო-საინჟინრო კომპანია „იმპოსტი მეპ“
FIABCI Prix d’Excellence-ის საერთაშორისო დაჯილდოების 30-წლიან ისტორიაში ქართული ფურცელი გადაიშალა. 28 ოქტომბერს, თბილისში, სასტუმრო ,,პულმან თბილისი აქსის თაუერსში“ გაიმართა უძრავი ქონების პროექტების პირველი ეროვნული დაჯილდოება-FIABCI-Georgia Prix d’Excellence Awards 2022. ,,უძრავი ქონების ოსკარები“ ჩატარდა “საქართველოს ბანკის”, “გალტ ენდ თაგარტის” და “დიჯითალ არეას” მხარდაჭერით. ღონისძიების სპონსორები გახლდნენ: ,,თეთრი კვადრატი“-ვერცხლის სპონსორი, ,,ალიანს ჯგუფი“, ,,აზიისა და სპარსეთის ყურის ქვეყნების ბიზნეს პალატა“ და ,,გრინ საიდი.“
პარტნიორთა შორის ასევე იყვნენ: Colliers Georgia, Expo Georgia და ,,საქართველოს უძრავი ქონების ეროვნული ასოციაცია (GNARE).
ეროვნულ დონეზე შერჩეული პროექტები ჟიურის ადგილობრივ წევრებთან ერთად, სფეროს წამყვანმა ექსპერტებმა მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან გამოავლინეს. გამარჯვებულები მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო დაჯილდოებაში FIABCI World Prix d'Excellence Awards.
28 ოქტომბრის რეგიონში პირველი დაჯილდოება გაიხსნა საერთაშორისო კონფერენციით ,,მწვანე, ჭკვიანი და სიცოცხლით სავსე ქალაქები.“ კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს სფეროს ექსპერტებმა აშშ-დან, ევროპიდან, აზიიდან და ემირატებიდან. ღონისძიება ჩატარდა ,,პოლონეთის საინვესტიციო და სავაჭრო სააგენტოს“ პატრონაჟის ქვეშ, პოლონეთის საელჩოს მხარდაჭერით. სპონსორები გახლდნენ კომპანიები: ,,ვილა რეზიდენსი“- გენერალური სპონსორი, ,,ალიანს ჯგუფი“, ,,ლისი დეველოპმენტი,“ ,,იმპოსტი მეპი“, ,,ქინგს გარდენი“, ,,იორკ თაუერსი“. ,,რეფორმა“ და ,,ბიდიო.“
ორგანიზატორების განცხადებით,FIABCI-Georgia-ს მიზანია, აღნიშნული ღონისძიებებით საქართველო საერთაშორისო რუკაზე დაპოზიციონირდეს, როგორც მაღალი დონის, მომავლის პროექტების განმავითარებელი ქვეყანა.
28 ოქტომბრის ღონისძიებებზე ერთ სივრცეში შეიკრიბნენ უძრავი ქონების სექტორის წამყვანი მოთამაშეები მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნიდან. ეს იყო საქმიანი შესაძლებლობების მოძიების, სწავლისა და ნეთვორქინგის უნიკალური პლატფორმა.
უძრავი ქონების პროექტების Prix d’Excellence დაჯილდოება მუდმივ ხასიათს მიიღებს და საერთაშორისო კონფერენციასთან ერთად, საქართველოს სხვადასხვა ქალაქებში ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ გაიმართება.

FIABCI-Georgia Reveals the Winners of the First National Prix d’Excellence Awards | Property Georgia
FIABCI-Georgia Reveals the Winners of the First National Prix d’Excellence Awards
The list of gold and silver award winners at the 2022 “real estate Oscars” ceremony:
• Residential Low Rise (5 floors or less) – Gold Winner: Krtsanisi Resort Residence
• Residential Mid Rise (5-17 floors) – Gold Winner: Domus
• Resort – Gold Winner: “Schuchmann Group”; Silver Winner: Villa Residence
• Energy Efficient and Green Projects – Gold Winner: Tbilisi Hills; Silver Winner: Domus
• Mixed-Use Development – Gold Winner: Axis Towers
• Restaurant – Gold Winner: Ethno Tsiskvili
• Hotel – Gold Winner: Manino Utsera; Silver Winner: Schuchmann Wines Chateau & Spa
• Sustainable Development – Gold Winner: Lisi Green Town; Silver Winner: Meama
• Office – Gold Winner: Meama; Silver Winner: Axis Towers
• Public Infrastructure – Gold Winner: Adjarabet Arena (companies CMC and Anagi)
• Master Plan – Gold Winner: Tbilisi Land Use Master Plan; Silver Winner: Lisi Green Town.
Additionally, special awards were issued in the following categories:
• FORBES WOMAN GEORGIA – Influential Woman in Real Estate: Susan Greenfield, FIABCI World President
• City Magazine – Innovative Architect: Giorgi Khmaladze
• PROPERTY GEORGIA – Construction and engineering company Impost MEP
A new page has been added to the 30-year history of the FIABCI Prix d’Excellence international awards. On 28 October, the Pullman Axis Towers Hotel in Tbilisi hosted the first national awards ceremony for real estate projects – the FIABCI-Georgia Prix d’Excellence Awards 2022. The “real estate Oscars” event took place with the support of Bank of Georgia, Galt&Taggart and Digital Area. The event was sponsored by White Square (silver sponsor), Alliance Group, Business Chamber of Asian & Gulf Countries and Green Side. Partner organisations also included Colliers Georgia, Expo Georgia and the Georgian National Association of Real Estate (GNARE).
The national winners were selected by a jury panel composed of local members and leading industry experts from different countries. The winners will take part at the FIABCI World Prix d'Excellence Awards.
The first awards ceremony of its kind in the Caucasus region was opened on 28 October with the international conference “Building Green, Smart and Liveable Cities,” which was attended by industry experts from United States, Europe, Asia and UAE. The event was held under the patronage of the Polish Investment and Trade Agency, with the support of the Embassy of Poland. Event sponsors included Villa Residence (general sponsor), Alliance Group, Lisi Development, IMEP, King’s Garden, York Towers, Reform and BDO.
According to the organisers, FIABCI-Georgia aims to use these events to position Georgia on the international map as a country for development of high-quality projects of the future.
The events held on 28 October brought together leading industry players from more than 20 countries around the world. This was a unique platform for exploring business opportunities, networking and learning.
The Prix d’Excellence real estate awards, together with international conferences, will be held in different Georgian cities every two years.