რით არის გამორჩეული კომპანია "რედიქსი"?
“რედიქსი” უძრავი ქონების ბაზარზე 2007 წელს გამოჩნდა, კომპანიამ განვლილი 9 წლის განმავლობაში ძალიან დიდი გამოცდილება დააგროვა. დღეს ჩვენ გვაქვს ურთიერთობა წამყვან საერთაშორისო ექსპერტებთან, არქიტექტორებთან, მენეჯერებთან. “რედიქსის” უპირატესობა მდგომარეობს იმაში, რომ ჩვენ ღრმად ვართ ჩახედული სექტორში მიმდინარე პროცესებში მსოფლიოს მაშტაბით.
სამწუხაროდ, საქართველოში მოშლილია ყველანაირი სტანდარტი. აქ არც საბჭოეთის დროინდელი, ეგრეთწოდებული "სნიპები" მუშაობს და ახალიც არაფერი დანერგილა. ამ გამოწვევას თამამად შევეჭიდეთ და საკუთარი ძალებით შევეცადეთ დაგვეკავებია ჩვენი ნიშა ბაზარზე, ზედმიწევნით ვაკონტროლებთ და ვნერგავთ დასავლურ სტანდარტებს ამ ინდუსტიაში უკვე თითქმის მეათე წელია.
რამდენად მიმზიდველია დღეს უძრავი ქონების სექტორში ინვესტირება და რა გამოწვევების წინაშე დგას ეს სფერო?
დღეს არცერთი, სერიოზული, უცხოელი ინვესტორი არ ჩადებს საქართველოში უკვე შექმნილ უძრავ ქონებაში ფულს (თითებზე ჩამოსათვლელი პროექტების გარდა). სამაგიეროდ დიდი პოტენციალი არსებობს ახალი ობიექტების შექმნისა, მაგრამ უმკაცრესი რეგულაციების გარეშე ვერაფერს მნიშვნელოვანს ვერ მიაღწევთ ამ მიმართულებით. უკონტროლობის შედეგი ათწლეულების მანძილზე სახეზეა - დამახინჯებული ქალაქები და არამზარდი, გაყინული ფასები. მაგალითად, ვაკეში, მეორად ბაზარზე, 1კვ.მ საცხოვრებელი ფართის ფასი 30 წელია 1000$ ვერ ასცდა, როცა მიწის ფასი მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი და ხარისხიანი განვითარებისთვის თითქმის აღარ არსებობს (ანუ უძვირფასეს მიწაზე ქართველებმა ვერაფერი სახარბიელო ვერ ავაშენეთ).
განვითარებულ ქვეყნებში ფინანსურ სექტორზე არანაკლები ფული ტრიალებს უძრავ ქონებაში. ნორმალურ ქვეყანაში ხარისხიანი ქონების შეძენით დაინტერესებული უამრავი ფონდის თუ მდიდარი კერძო პირის მოზიდვა შეიძლება და ეს შესაძლებლობა აუცილებლად უნდა გამოვიყენოთ ჩვენც, მთავრობასთან ერთიანი ძალისხმევით.
საყურადღებოა, განვითარებული (აშენებული) უძრავი ქონების მოვლა-პატონობის საკითხი. ამ მიმართულებითაც , სამწუხაროდ, ყამირია ჩვენთან. არადა ეს ცალკე ინდუსტრიაა, სადაც უამრავი სამუშაო ადგილის შექმნაა შესაძლებელი. დასავლეთში თითოელული კვადრატული მეტრის "ფორმაში ქონა" ინგლისურად maintenance, საკანონმდებლო დონეზეა მოთხოვნილი, შესაბამისად ყველა მონაწილის უფლება დაცული.
თვალსაჩინოებისთვის ერთ სიტუაციას აღვწერ. გერმანიაში, პატარა, არამდიდართა, დასახლებაში, სადაც მობინადრეთა ამხანაგობას არ ააქვს საშუალება კერძო კომპანია დაიქირაოს მოვლა-პატრონობისთვის, თითოეული წევრი ვალდებულია მონაწილეობა მიიღოს საკუთარი შრომით ამ საქმეში. ვთქვათ რომელიმე მეზობლმა, ზამთრის პერიოდში, თავისი მორიგეობის დღეს, არ გაასუფთავა სადარბაზოსთან მისასვლელი გზა ყინულისა თუ თოვლისაგან, ხოლო სხვამ ფეხის დაცურებით დაიზიანა ჯანმრთელობა, მთელი მკურნალობის ხარჯებს კანონმდებელი აკისრებს იმ დღის მორიგეს.
ბინათმესაკუთრეთა ამხანაგობის შესახებ კანონი ჩვენთანაც არსებობს, მაგრამ დასახვეწია და რაც მთავარია პრაქტიკულად ასამუშავებელი. “რედიქსის” კიდევ ერთი უპირატესობა არის სწორედ ის, რომ ჩვენ ჩვენი ჯგუფის შიგნით მოვახერხეთ და შევქმენით ქონების მოვლის სისტემა.
რამდენად მნიშვნლოვანია დედაქალაქისთვის და ზოგადად ქვეყნისთვის მიწათსარგებლობის გენერალური გეგმის არსებობა?
რათქმაუნდა გენგეგმა ნებისმიერი დასახლებისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია. თუმცა იგი თბილისის ზომის ქალაქისთვის მყისიერ ეფექტს ვერ მოიტანს. საგრძნობი, ხილვადი შედეგის მისაღწევად დიდი დრო და თითოეული ჩვენთაგანის უკიდურესი ძალისხმევაა საჭირო. ინვესტორებისთვის კი პირიქით, უდაოდ მიმზიდველი დოკუმენტია დადგინებისთანავე.
ურბანული დაგეგმარებით ერთ-ერთ სამაგალითო ქალაქად მსოფლიოში გაერთიანებული ბერლინი მახსენდება. როგორც ვიცი იქ ქალაქის თავებმა მთავარ ამოცანად დაისახეს "ქუჩები საცობების გარეშე" და მიზანს ბრწყინვალე საზოგადოებრივი ტრანსპორტის შექმნით მიაღწიეს. უმდიდრესი ადამიანებიც კი არ თაკილობენ ავტობუსით თუ მეტროთი მგზავრობას იმდენად სუფთა და ხარიხიანია მომსახურება. ჩვენც გვჭირდება იგივე, გამართული სატრანსპორტო სისტემა, კარგი მეტრო, დიდ ავტობუსები ( არა მცირე და ბევრი) და ალტერნატიულ ტრანსპორტი - ველოსოპედი, მოტოციკლეტი, კარგი საფეხმავლო გზა.
რას ურჩევდით უძრავი ქონების შეძენით დაინტერესებულ უცხოეთში მცხოვრებ ქართველებს ?
ქონების შეძენით დაინტერესებული პირი აუცილებელია დეტალურად გაეცნოს პროექტს, თუ ვინ არის ავტორი, რა საინჟინრო გადაწყვეტილებები აქვს მიღებული და სხვა ბევრი წვრილმანი, რისი კითხვის აუცილებლობაც, უფრო ხშირად, ევროპაში ან ამერიკაში მცხოვრებ ადამიანს არ ექნებოდა. დასავლეთში ბიზნესთან ერთად პასუხს აგებს სახელწიფოც, ჩვენთან კი შესაბამისი დაცულობა ჯერ-ჯერობით არ არის უზრუნველყოფილი.

What makes REDIX stand out?
REDIX appeared on the real estate market in 2007, and the company has accumulated a wealth of experience over the past 9 years. Today we have relationships with leading international experts, architects and managers. One of Redix’s advantages is that we have a comprehensive knowledge of the ongoing processes within the sector on global scale. Unfortunately, Georgia is characterized by a complete lack of standards: there are neither any functioning Soviet-era ‘snips’, nor has anything new been implemented.
We confidently took on this challenge and tried to occupy our niche on the market. We are thoroughly monitoring and implementing western standards in this industry, and we are almost in our 10th year of doing so.
How attractive is the real estate sector for investors today, and what are the challenges facing this industry?
With very few exceptions, no serious foreign investors would put their money into existing real estate in Georgia. On the other hand, there is a lot of potential in terms of creating new projects. However, nothing significant can be achieved in this regard without strict regulations. Decades-long absence of control is evident today in the shape of deformed cities and static prices. For example, the price of 1 sq.m. of second-hand residential property in Vake has not gone past the $1000 mark for 30 years, at a time when land prices have gone up significantly, and there is virtually no further potential for high-quality regeneration (meaning that Georgians have been unable to build anything notable on the most expensive land in the country).
In developed countries, the same amount of money is circulating in real estate as in the financial sector. Normally, one should be able to attract numerous funds or wealthy individuals to purchase high-quality real estate, and we must also exploit this opportunity, in a joint effort with the government.
Another notable issue is maintenance of developed (already constructed) real estate. Unfortunately, this has also not been cultivated in our country, even though this is an industry of its own, where numerous new jobs can be created. In western countries, demand for maintenance is legislated for. Thereby, all parties have their rights protected.
I will use one example to illustrate my point: in a small and not wealthy settlement in Germany, where the local fellowship of residents cannot afford hiring a private company for maintenance, each member is obliged to contribute his or her own labour to this end. Let’s say that one of the neighbours failed to clear ice or snow from the path leading to the front entrance during wintertime on his or her shift. If someone else was to slip and injure himself, by law, the person who was supposed to be in charge of maintenance that day will have to cover the medical costs. Laws regarding flat owner fellowships exist in Georgian as well, but in needs to be refined and made to work in practice. Another one of Redix’s advantages is precisely that we have managed to implement a real estate maintenance system within our group.
How important is the existence of General Urban Development Plans for the capital city, and the country in general?
A general plan is certainly important for any settlement. However, it will not have an instant effect in a city of the size of Tbilisi. Achieving significant and visible results will require a lot of time and great effort from every one of us. As for the investors, for them it is undoubtedly an instantly attractive document.
Unified Berlin can be seen as one of the world’s exemplary cities in terms of urban planning. As far as I know, the city heads aimed to achieve a ‘city without traffic jams’ there, and achieved this by implementing a brilliant public transport system. Even the wealthiest individuals are willing to travel by bus or metro due to the cleanliness and quality of the service. We need a similarly well-functioning transport system, a good subway network, large buses (rather than many smaller ones), and alternative forms of transports, such as bicycles, motorcycles and good pavements.
What would be your advice to members of the Georgian diaspora abroad who may wish to purchase real estate in Georgia?
Individuals interested in purchasing a property must study the project in detail – who is the author, what kind of engineering decisions has he made in the past, and many other details about which most people living in Europe and the US would not normally ask. In the West, the government shares responsibility together with the businesses. We have no such protection in our country just yet.