WellHouse-ი პირველ ენერგო-ეფექტურ სახლს ასრულებს და პირველი სასტუმროს მშენებლობას იწყებს | Property Georgia
WellHouse-ი პირველ ენერგო-ეფექტურ სახლს ასრულებს და პირველი სასტუმროს მშენებლობას იწყებს
თანამედროვე საერთაშორისო სტანდარტების საცხოვრებელი სახლის წარმატებულად დასრულების შემდეგ WellHouse-ი უნივერსიტეტის ქუჩა #3-ში მდებარე ოცნების უბანში მორიგ მშენებლობას იწყებს. ოცნების ორი სახლის ჯამური ინვესტიცია $25 მილიონს აღწევს. ქართველ დეველოპერს ადგილობრივ ბაზარზე გეგმები სასტუმრო ბიზნესის მიმართულებითაც აქვს. ერთწელიწადში WellHouse-ი თავისუფლების მოედანზე ბუტიკური ტიპის მაღალი კლასის სასტუმროს გახსნის. პროექტის საინვესტიციო ღირებულება $20 მილიონია. Property Georgia კომპანიის მიმდინარე პროექტებისა და განვითარების შემდგომი გეგმების შესახებ WellHouse-ის გენერალურ დირექტორს, გიორგი ღვინაძეს ესაუბრა.
- WellHouse-თქვენი ოცნების სახლი-დასამახსოვრებელი სახელია, ასევე შთამბეჭდავი სლოგანით. რა არის ის მთავარი ფაქტორები რაც, თქვენი პროექტის ოცნების სახლის სტატუსს განსაზღვრავს?
- WellHouse-მა ოცნების სახლის მშენებლობა 2014 წლის ბოლოს დაიწყო. ჩვენი კომპანია, რომელიც ბაზარზე მშენებლობის სრულიად ახალ სტანდარტებს ამკვიდრებს, სწორედ ამ წელს ჩამოყალიბდა. პირველივე პროექტზე მუშაობისას არჩევანი ენერგო-ეფექტურ მასალებზე გავაკეთეთ. ეს კი პირველ რიგში მნიშვნელოვანია “ოცნების სახლის” მაცხოვრებლებისთვის.  მაგალითისთვის, გერმანულ სამშენებლო ბლოკს Ytong–ი, რომელსაც ჩვენ მშენებლობაში ვიყენებთ, სტანდარტულ ბლოკებთან შედარებით შვიდჯერ ნაკლები თბოგამტარობა აქვს, რაც ნაკლებ კომუნალურ გადასახადებს ნიშნავს. შენობის კარ-ფანჯრებიც ასევე გერმანული ბრენდით Rehau არის წარმოდგენილი. გერმანული ხარისხი დაცულია საღებავების მიმართულებითაც, ამ შემთხვევაში Caparol არის ჩვენი მომწოდებელი. 17-სართულიანი საცხოვრებელი კომპლექსისთვის, რა თქმა უნდა, ერთ-ერთი უმთავრესი მაღალი დონის ლიფტებია, ჩვენს მობინადრეებს კი, ამ მხრივ, Otis-ის ამერიკულ ხარისხს ვთავაზობთ. ასევე, რაც აღსანიშნავია, “ოცნების სახლში” ბუნებრივი გრანიტით მოპირკეთებული სივრცული სადარბაზოები და საერთო ფართებია. შენობას აქვს ორსართულიანი მიწისქვეშა ავტოპარკინგი.
გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენი კომპანიის მიზანია ვაშენოთ ევროპული სტანდარტებით, WellHouse-ისთვის ენერგო-ეფექტურობასთან ერთად თანაბრად პრიორიტეტულია ეკოლოგიური მხარე, რაც  “ოცნების სახლის” ინფრასტუქტურულ ნაწილში კარგად არის ასახული. ევროსტანდარტებით აშენებულ საცხოვრებელ კომპლექსს აქვს საკუთარი ეზო, სადაც მობინადრეებს საშუალება ეძლევათ ისიამოვნონ კომფორტული და ეკოლოგიურად სუფთა გარემოთი. გვსურს დავამსხვრიოთ სტერეოტიპი, რომ, სადაც თავისუფალი ადგილია იქ აუცილებლად შენობა უნდა აშენდეს. WellHouse-ის “ოცნების უბანში”გაცილებით მეტი ადგილი რეკრეაციულ ზონას ეთმობა, ვიდრე ბეტონის კონსტრუქციებს. ეს არის პასუხი კითხვაზე, თუ რატომ არის უნივერისტეტის ქუჩა #3-ში მდებარე საცხოვრებელი კომპლექსი “ოცნების სახლი”. ჩვენ საბურთალოზე მწვანე სივრცეს ვქმნით.
ჩვენი ხედვა მხოლოდ შიდა ინფრასტრუქტურის მოწყობით არ შემოიფარგლება. მობინადრეებისთვის დამატებითი კომფორტის შესაქმნელად კეთდება ახალი ორმხირი გზა, რომელიც ქავთარაძის ქუჩას უნივერსიტეტის ქუჩასთან დააკავშირებს. ამ სასიკეთო საქმისთვის WellHouse-მა “ოცნების უბნის” ტერიტორიის გარკვეული ნაწილი დათმო. შესაბამის საგზაო-სამშენებლო სამუშაოებს თბილისის მერია განახორციელებს.
- როგორც აღნიშნეთ, მშენებლობის პროცესში ეკოლოგიურად სუფთა და ენერგოეფექტურ მასალებს იყენებთ, რაც ძვირი სიამოვნებაა დეველოპერისთვის. როგორია გაყიდვების საფასო პოლიტიკა?
- “ოცნების სახლში” ბინის შეძენა ხელმისაწვდომია. მიუხედავად მშენებლობაში გამოყენებული ძვირადღირებული მასალებისა, ბაზარზე არსებული საშუალო ფასი შევინარჩუნეთ -$730 - $880 1 კვ.მ-ზე. არჩევანი პროექტში დიდია, მინიმალური ფართები 42,5 კვ.მ-დან იწყება. ამ ეტაპზე არსებული 170 ბინიდან გასაყიდი დარჩენილია 70, რაც ახლად დასრულებული პროექტისთვის კარგი ინდიკატორია. რეალურად, გაყიდვების დაწყებას ახლა ვაპირებდით, მაგრამ, როგორც ჩანს, “ოცნების სახლის” ირგვლივ არსებულმა ინტერესმა მოლოდინს გადააჭარბა. მობინედრეებს გადახდის პირობების მოქნილობითაც ვანებივრებთ, კომპანიაში ვაწარმოებთ შიდა განვადებას ჯამური თანხის 20-30%-ზე, რომელიც წლის ბოლომდეაგადანაწილებული. საცხოვრებელი კომპლექსი ექსპლოატაციაში 1 ივნისს ბარდება, დარჩენილი სამი თვე კი საკმაოდ მოკლე ვადაა გადახდისთვის, სწორედ ამიტომაც ეს ალტერნატიული, დროში გახანგრძლივებული გეგმა შევიმუშავეთ. წლის ბოლოს ბინის მფლობელი დარჩენილ 70-80%-ს დაფარავს საკუთარი რესურსით ან ისარგებლებს ჩვენი პარტნიორი ბანკის იპოთეკური დაკრედიტებით. ასევე, აღვნიშნავ, რომ  კომპლექსის პირველი ოთხი სართული, რომლებიც კომერციულ და საოფისე ფართებს ეთმობა, მთლიანად ათვისებულია.
- რატომ გადაწყვიტეთ სასტუმრო ბიზნესის მიმართულებით გაფართოვება და კონკრეტულად რას მოიცავს ბუტიკური სასტუმრო, რომელსაც თავისუფლების მოედანზე აშენებთ?
- სასტუმროს პროექტი, რომელზეც ვმუშაობთ მრავალმხრივ უნიკალურია. ერთ-ერთი უმთავრესი მნიშვნელოვანი ღირებულება ლოკაციაა. თავისუფლების მოედანზე არსებულ ძველ შენობას რეკონსტრუქციას ვუტარებთ და მის ადგილას მაღალი დონის ბუტიკური ტიპის სასტუმროს გავხსნით. დიდ ყურადღებას ვაქცევთ ინტერიერს, ნომრები მოეწყობა იტალიური ბრენდის, სპეციალურად ჩვენთვის შექმნილი ავეჯით. 6-სართულიანი შენობის პირველი ოთხი სართული (37-40 ნომერი) სასტუმროს დაეთმობა, ბოლო ორ სართულზე კი მოეწყობა საშუალო და მაღალ სეგმენტზე გათვლილი ქართულ-ევროპული რესტორანი და ლაუნჯ-ბარი ფრანგული კაფეტერიით. სასტუმრო ქართული ბრენდის ქვეშ გაიხსნება. WellHouse სასტუმროს მართვას თავადვე განახორციელებს და პროექტის ფარგლებში 150 სამუშაო ადგილს შექმნის. პრესტიჟული ადგილმდებარეობის და მაღალი კლასის სტატუსის მიუხედავად,  ბაზარზე დემოკრატიული ფასებით წარვსდგებით,რომელიც მისაღები იქნება, როგორც საერთაშორისო, ასევე ადგილობრივი სტუმრებისთვის. რაც შეეხება სასტუმროს სახელს, ვმუშაობთ და უახლოეს ვადებში საბოლოო ვარიანტზე შევჯერდებით.
- ევროსტანდარტები მშენებლობაში - რას ნიშნავს ეს WellHouse-ისთვის და ზოგადად სამშენებლო-დეველოპერული ბაზრისთვის?
- ევროსტანდარტების დანერგვა სამშენებლო სექტორში არგებს როგორც მშენებელს და დეველოპერს, ასევე მომხმარებელს. რაც მეტად იქნება დაცული უსაფრთხოების ზომები და რაც უფრო გამკაცრდება კონტროლი ხარისხზე, მით უკეთესად განვითარდება სექტორი. ხარისხი ნიშნავს ნდობას, რაც თავის მხრივ წარმატებაშიაისახება. 2014 წელს, როდესაც სამშენებლო ბიზნესში შესვლა გადავწყვიტეთ და ვფიქრობდით რა მიმართულებით წავსულიყავით, ქვეყნის განვითარების ვექტორზე - ევროპულ არჩევანზე გავაკეთეთ სწორება. შესაბამისად, დავასწარით მოვლენებს და ის, რაც ევროპასთან ასოცირების ფარგლებში უახლოეს მომავალში კანონით მოეთხოვებათ სამშენებლო ბიზნესში ჩართულ სუბიექტებს, ჩვენ პირველივე პროექტში შიდა რეგულაციად ვაქციეთ. WellHouse 100%-ით ქართული ინვესტიციით შექმნილი კომპანიაა, რომელიც საერთაშორისო ხარისხის ყველა გამოწვევას პასუხობს.

Having successfully completed a modern international-standard residential house, Well House is starting a new construction project in ‘Dream City’, located on 3 University Street. Total investment for the two ‘dream houses’ exceeds $25 million. The Georgian development firm also has plans for the local hotel market. In one year’s time, Well House is to open a high-end boutique hotel on Freedom Square. The investment value for this project is $20 million. Property Georgia spoke to the General Director of Well House, GIORGI GVINADZE, about the company’s current projects and plans for future development.
- Well House – Your Dream House’ – a catchy name with an impressive motto. What are the main factors that determine your project’s status as a dream home?
- Well House began the construction of the ‘Dream House’ in late 2014. Our company, which is implementing new standards of construction on the local market, was established precisely during that year. For our first project, we decided to focus on energy-efficient materials, which is very important for ‘Dream House’ residents. For example, we are using German-made Ytong building blocks, which have seven times less thermal conductivity than ordinary blocks, meaning that residents pay lower utility bills. The building’s doors and windows are also manufactured by a German firm, Rehau, while Caparol ensures that German standards of quality are also present in our paints. For a 17-storey residential complex, a high-quality elevator is a vital factor. In this case, we are offering our clients American quality from Otis. Furthermore, ‘Dream House’ has granite hallways and common areas, as well as a two-storey underground parking lot.
Since Well House is committed to European standards of construction, ecology form another one of the company’s priorities, together with energy-efficiency. The infrastructure of ‘Dream House’ reflects this. The European-standard residential complex has its own comfortable and ecologically clean courtyard. We wish to shatter the stereotype that open spaces require buildings. There is far more recreational space than concrete buildings in Dream City. That is why, to answer your question, the residential complex on 3 University Street is a ‘dream house.’ We are creating green space in Saburtalo.
Our vision is not limited to inner infrastructure. For our residents’ added convenience, we are building a new two-way street which will connect Kavtaradze Street to University Street. To this end, Well House has sacrificed a part of the Dream City area. Road construction works will be carried out by the Tbilisi City Hall.
- As you mentioned, you are using ecologically clean and energy-effective construction materials, which is associated with considerable expenses for a development company. What is the company’s pricing policy like, when it comes to sales?
- Flats in ‘Dream House’ are affordable. Even though we are using expensive materials, we have stuck with the average local market price of $730 to $880 per sq. m. There is a wealth of choice – property sizes start from 42.5 sq. m. At this stage, 100 of the 170 flats have been sold, which is a good figure for a newly finished project. In truth, we are only starting our sales campaign now, but the interest for our ‘Dream House’ has exceeded expectations. We are offering residents flexible payment options. The company has an internal credit facility for 20% to 30% of the total sum, which can be paid in instalments by the end of the year. The residential complex will become operational on 1 June. Only 3 months remain until then, which is a short period of time. That is precisely why we developed this alternative extended payment plan. By the end of the year, clients will either pay the remaining 70% to 80% of the sum themselves, or they will be able to use our partner bank’s credit facility. I would like to add that the first 4 floors of the complex, which are taken up by commercial properties and offices, have been fully sold.
- Why did you decide to expand into the hotel sector? What exactly does your boutique hotel on Freedom Square entail?
- The hotel project that we are working on is unique in many ways. One of its main attractions is the location. We are renovating an old building on Freedom Square, which will be replaced by a high-end boutique hotel. We are devoting a lot of attention to the interior. The rooms will be furnished by an Italian firm, which is designing the furniture especially for ourselves. The first 4 floors of the 6-storey building will be taken up by hotel rooms (37 to 40 rooms in total), while the top two floors will house a high-end Georgian-European restaurant and a lounge bar with a French café. The hotel will operate under a local brand name. Well House will be operating the hotel itself, and will create 150 new jobs in the process. In spite of the prime location and premier status, we will be offering rates that are affordable both for local and international guests. As for the hotel name, we are currently working on it, and will make a decision very soon.
- What do ‘European standards’ mean for Well House, and for the construction and development market in general?
- Implementing European standards in the construction sector is beneficial both for the developer and the customer. Better safety measures and stricter quality control will lead to a better development for the sector as a whole. Quality means trust, which in turn leads to success. When we decided to enter the construction business in 2014, we chose the same direction as the country as a whole – the European choice. Thus, we got a head start in terms of immediately implementing regulations that will soon become mandatory for everyone involved in the construction business, as part of the Association Agreement with the EU. Well House is a company that was established with 100% local investment, but is successfully meeting all international standards of quality.