Colliers International Georgia აგრძელებს საქართველოს მასშტაბით არსებული საცხოვრებელი პროექტების მიმოხილვას და ამჯერად მოკლე კვლევას სტალინური პროექტის შესახებ აქვეყნებს.
სტალინური პროექტი
- აშენების პერიოდი: 1930-1955 წწ.
- სართულების რაოდენობა: 2 / 6 ( გამონაკლისი 10 სართული)
- სამშენებლო მასალა: ძირითადად აგური
- ჭერის სიმაღლე: 3,2-4,3 მ.
- ლიფტი: არა
- ფასადი: მდიდრული
XX საუკუნის 20-იან წლებში საბჭოთა კავშირის ოფიციალური არქიტექტურული სტილი მინიმალურად კონსტრუქციული იყო, ის ნელ-ნელა პოსტ-კონსტრუქტივიზმად გადაკეთდა.
30-იანი წლებიდან სტალინური პროექტების გამოჩენამ ქალაქის იერსახე სრულიად გარდაქმნა. ასე დამკვიდრდა არქიტექტურაში ახალი სტილი, რომელსაც "სტალინის იმპერია"-ს ეძახდნენ. ეს იყო საბჭოთა მონუმენტური კლასიციზმი, რომელსაც არქტიტექტორები საბჭოთა ხელოვნების დეკორად მოიხსენიებდნენ.
იმ პერიიოდში დიდ ქალაქებში მოსახლეობის რაოდენობის ზრდამ და საბინაო კრიზისმა გააჩინა მასიური საბინაო მშენებლობების დაწყების და ახალი ტერიტორიების ათვისების საჭიროება. ასევე დღის წესრიგში დადგა ძველი ქალაქების რეკონსტრუქციის საკითხიც.
პირველი სამი დიდი პროექტი, რომელიც უნდა განხორციელებულიყო სტალინური არქიტექტურით, იყო მოსკოვის რეკონსტრუქცია. სტალინი უშუალოდ მონაწილეობდა ყველა დიდი პროექტის დამტკიცებაში. ის არასდროს ირჩევდა ერთ არქიტექტორს, ან ერთ სტილს და ქმნიდა არქიტექტურის სხვადასხვანაირი მეთოდების ნაკრებს, რითაც მრავალფეროვანს ხდიდა მთლიანად პროექტს.
1930 წლიდან სტალინური პროექტები შენდებოდა არამხოლოდ საცხოვრებელი მიზნით, არამედ ეს იყო ქვეყნის სიძლიერის გამოხატულებაც.
სტალინური სახლები - ღია ნარინჯისფერი აგურით ან მოწითალო მინერალებიანი პანელით შენდებოდა. გამოიყენებოდა მოპირკეთებული გრანიტის ნამსხვრევები. კორპუსებში იყო მაღალჭერიანი და კარგად დაგეგმარებული ბინები.
„სტალინკები“, როგორც ადრე ამ სტილის ბინებს მოიხსენიებდნენ, შენდებოდა ქალაქის ცენტრალურ გამზირებსა და მაგისტრალურ ქუჩებზე, მოედნებსა და სანაპიროებზე. როგორც წესი, აღნიშნული საცხოვრებელი სახლები აგებული იყო ინდივიდუალური არქიტექტურული პროექტით. მათი უმრავლესობა დღესაც პოსტ-საბჭოური ქალაქის ღირსშესანიშნაობას წარმოადგენს.
სხვადასხვა პერიოდში აშენებული „სტალინკები“ შესამჩნევად განსხვადებოდნენ ერთმანეთისგან. როგორც წესი 4-6 სართულიანი კორპუსების მშენებლობის დროს ძირითადად წითელ აგურს იყენებდნენ. სართულებს შორის გადახურვები, ოთახების ტიხრებიც ხისგან კეთდებოდა. ასევე გამოიყენებოდა პანელები და ბათქაშიც.
კედლის სისქე 60-70 სმ იყო, რაც ოთახებში სითბოს შენარჩუნებას უწყობდა ხელს. თავდაპირველად ნაგავსაყრელები ბინებში იყო დამონტაჟებული, დროთა განმავლობაში მოხდა მათი გაუქმება და გარეთ გადმოტანა. „სტალინკების“ პროექტებში მეტწილად სამ, ოთხ და ხუთ ოთახიანი ბინები ჭარბობდა. ერთოთახიანი ბინები, რომლის ფართი 32 კვ.მ -დან იწყებოდა, იშვიათი იყო. ერთოთახიანი ბინები სადარბაზოს შესასვლელთან იყო დაპროექტებული და მათი ფანჯრები უკანა ეზოში გადიოდა. კვადრატულობა კი ბინების მიხედვით ასე ნაწილდებოდა:
- 1-ოთახიანი — 32—50 მ²
- 2-ოთახიანი — 44—70 მ²
- 3-ოთახიანი — 57—95 მ²
- 4-ოთახიანი — 80—160 მ²
- 5-ოთახიანი — 140-210 მ²
ყველაზე ნათელი და დიდი სამ, ოთხ და ხუთოთახიანი ბინები იყო. ამ ბინების ხედი გადიოდა ცენტრალურ ქუჩაზე /გამზირზე, რათა მაღალი ჩინის მქონე პირებს შესაძლებლობა ქონოდათ თავისუფლად ედევნებინათ თვალი მთავარი პროსპექტისთვის სახლიდან გაუსვლელად, სადაც სხვადასხვა სახის დემონსტრაციები ტარდებოდა.
სტალინური პროექტის ბინები საკუთრებაში გადაეცემოდათ საბჭოთა ელიტის წარმომადგენლებს: პარტიულ და საბჭოთა მუშაკებს, აკადემიკოსებს, მაღალჩინოსან სამხედრო პირებს, მწერლებს, მსახიობებს. ომის შემდგომ პერიოდში, როცა „სტალინკების“ მშენებლობა მასიურად დაიწყო, ამ რიგს შეუერთდნენ უმაღლესი სასწავლებლის მასწავლებელები, მეცნიერები, ექიმები. იმ დროს სტალინურ სახლებში ცხოვრება პრივილეგირებულად და პრესტიჟულად ითვლებოდა.
სტალინკების უპირატესობად ითვლებოდა მაღალი ჭერი მაქსიმუმ 4,3 მ, ფართო რაფები, ნათელი და იზოლირებული ოთახები, დიდი ჰოლი, ერთ კორპუსში განლაგებული ბინების მცირე რაოდენობა. ზოგიერთ სადარბაზოში ერთ სართულზე მხოლოდ ერთი ბინა გვხვდება.
დღეს „სტალინკების“ მთავარი ნაკლი უკვე სიძველეა, თუმცა ამ სახლებმა შეინარჩუნა თავისი ”ღირსება“ - რაც ხარისხთან ერთად, არქიტექტურის დახვეწილ ნიმუშს წარმოადგენს.
საქართველოშიც, როგორც დანარჩენი პოსტ საბჭოურ სივრცის ქვეყნებში, სტალინური პროექტი ძირითადად სხვებისგან მისი სიმდიდრით გამოირჩეოდა, რაც მარტივად ამოსაცნობი იყო ნებისმიერი ადამიანისთვის. პროექტის სადარბაზოები სივრცითია და მარმარილოთი ან სხვა მდიდრული ბუნებრივი ქვებით არის მოპირკეთებული. შენობები ძირითადად დაბალ სართულიანია. და უმრავლესობა სველი ბათქაშის მდიდრული ზედაპირითა და მარტივი აგურის წყობით არის ნაგები. სტალინური პროექტების საცხოვრებელი სახლების უმრავლესობა თბილისში ვაკე-საბურთალოს ტერიტორიაზეა წარმოდგენილი.
„სტალინკების“ ბინები დღესაც არ კარგავს აქტუალობას, სტალინური არქიტექტურა საბჭოთა არქტიტექტურის დიდ მიღწევად ითვლება. ეს სტილი ექსტრავაგანტულ თანამედროვე მიმართულებად აღიარეს ჯერ კიდევ 1950 წელს, თუმცა აზრებისა და შეხედულებების გაყოფა საზოგადოებაში ხდება სტალინის პერიოდის შეფასების მიხედვით.
სტალინური პროექტები ხაზს უსვამდა საზოგადოების სოციალური კლასების დაყოფას, შესაბამისი საცხოვრებელი ფართის განაწილების მიზნით, რაც იმ პერიოდის საბჭოურ მენტალობას ეწინააღმდეგებოდა. 1951 წელს პროფესიულ სამშენებლო კონფერენციაზე ღიად გამოცხადდა სტალინის პროექტების ფინანსურად წამგებიანობა და გადაწყდა ქარხნული წესით დამზადებული დიდი ზომის ბეტონის ფილებით კორპუსების აშენება. დაიგეგმა ახალი ქარხნების აშენება, მშენებლობის პროცესის დაჩქარებისა და გაიაფების მიზნით. ასე გაჩნდა უკვე კარგად ნაცნობი „ხრუშჩოვკების“ პროექტების სერია.

- Construction material: mainly brick
In the 1920s, the official architectural style of the Soviet Union was minimally constructive, and slowly transformed into post-constructivism.
From the 1930s, the installation of Stalinist building projects completely transformed the city's appearance. Thus, a new style of architecture called Stalin's Empire was established. It was the Soviet Monumental Classicism, which the architects referred to as the Soviet Art Deco.
As the population increased in major cities, massive housing and construction areas grew as well. In addition, reconstruction of older towns was also addressed.
The first three largest projects to be carried out with the Stalinist architecture were intended to be implemented within the framework of Moscow reconstruction. Stalin directly participated in all major projects. He never chose an architect, or one style, but created a set of different architectural styles, making the project heavily diversified.
Since 1930, Stalinist projects were built not only for the purpose of living but also to reflect the strength of the country.
Stalinist apartment projects were built with light orange bricks or reddish mineral panels and surfaced granite granules. The housing was well-built, and the apartments were well-planned.
So-called “Stalinkas”, as these styles of flats were previously referred to, were built on the city's central avenues and main streets, squares and shores. Typically, these residential buildings were built as part of an architectural project. Currently, many of them still exist in the post-Soviet city.
“Stalinkas” built in different periods were noticeably different from each other. Normally, red bricks were used when building 4-6 story buildings. The partitions between the floors and the rooms were made from wood. Panels and plates were also frequently used.
The thickness of the walls were 60-70 cm, which contributed to maintaining heat in the rooms. Initially landfills were installed in flats, over time they were abandoned and taken out. Mostly three, four and five-room apartments were popular in Stalinist housing projects. The one-room apartments, with the area starting from 32m2 were rare. One-room apartments were designed at the entrance of the building with windows from the back yard. The squares were distributed according to the number of rooms in the apartments:
- 1-room — 32—50 m²
- 2-rooms — 44—70 m²
- 3-rooms — 57—95 m
- 4-rooms — 80—160 m²
- 5-rooms — 140-210 m²
Among the Stalin projects the biggest and most striking were the three, four and five-room apartments. The view of these apartments overlooked the central street enabling the high-ranking residents to have an opportunity to freely look after the main prospect where several kinds of demonstrations would be held.
Stalinist apartments were handed over to Soviet elites: party and Soviet workers, academicians, high-ranking military authorities, writers and actors. In the aftermath of the war, when the “Stalinka” construction flourished, teachers, scientists and doctors of higher education joined this line. At that time, living in Stalinist apartments was considered privileged and prestigious.
The advantages of “Stalinkas” style included high ceilings of 4,3 m, wide window sills, clear and isolated rooms, as well as a large hall, and a small number of apartments in one building. In some entrances there is only one apartment on each floor.
Today, the main drawback of Stalinist building apartments is antiquity, but these houses have maintained their “dignity,” which, together with the quality, is a refined model of architecture.
In Georgia, as in the rest of the post-Soviet countries, the Stalinist building project was largely distinguished by its luxury, which was easily recognizable. Project entrances are spatial and filled with marble or other luxurious natural stones. While the buildings are mostly low floor, most of them are represented with luxurious surfaces of wet plaster and simple brick arrangements. The majority of Stalinist projects are located in Vake-Saburtalo districts in Tbilisi.
While Stalin style construction is considered to be a great achievement of the Soviet architecture, the Stalinist apartments still continue to be praised even today. This style was recognized as an extravagant modern direction of architecture in 1950, though different opinions exist in regards with the individual attitude of people towards the Soviet regime of Stalin.
Stalinist architectural projects emphasized the division of the social classes in order to distribute the relevant living space among individuals, which contradicted the Soviet mentality of that period. In 1951, the professional construction conference openly announced the Stalinist projects to be financially disadvantaged and decided to construct the blocks of flats using the factory-made, large-scale concrete slabs. In order to accelerate the construction process and lower the expenses, building new factories was further promoted. This is how a series of projects already known as Khruschev apartments came into existence.