რეგიონის უმსხვილესი ინვესტორი AS GROUP INVESTMENT საქართველოს უძრავი ქონების სექტორს პოზიტიურად აფასებს | Property Georgia
რეგიონის უმსხვილესი ინვესტორი AS GROUP INVESTMENT საქართველოს უძრავი ქონების სექტორს პოზიტიურად აფასებს
კომპანია "ას ჯორჯიამ" რომელიც რეგიონში უმსხვილესი დეველოპერული ჰოლდინგის "ას გრუპ ინვესტმენტის" შვილობილი კომპანიაა, 21-23 სექტემბერს, საინფორმაციო ტურის ფარგლებში, მედიის წარმომადგენლებს აზერბაიჯანის დედაქალაქ ბაქოში უმასპინძლა.
„ას გრუპ ინვესტმენტის” ჰოლდინგის საქმიანობის  ძირითადი პროფილი კომერციული და საცხოვრებელი უძრავი ქონების განვითარებაა. საინვესტიციო პორთფოლიოს გამრავალფეროვნების მიზნით, უმსხვილესმა აზერბაიჯანულმა ჰოლდინგმა 2016 წელს  Absheron აგროპარკის მშენებლობა დაიწყო, რომელიც 12 ჰა-ზეა განთავსებული და შემდგომში მის 140 ჰა-მდე განვითარებას გეგმავს.
დღესდღეობით ჰოლდინგის პორთფოლიო მოიცავს ისეთ მასშტაბურ უძრავი ქონების პროექტებს, როგორებიცაა: პრემიალური საცხოვრებელი კომპლექსი ბაქოში მრავალფეროვანი ინფრასტრუქტურით Renessans Palace, მაღალი კლასის ვილების დასახლება ბაქოში Villa Sienna (4.6 ჰა-ზეა განთავსებული), “დირსი” თბილისში - ქალაქი ქალაქში , რომლის განვითარება 10-ჰა-დან 47 ჰა-მდე იგეგმება.
„ას გრუპ ინვესტმენტის” ჰოლდინგის საინვესტიციო გეგმების შესახებ ფროფერთი ჯორჯიას დამფუძნებელი ლიკა ქარდავა ჰოლდინგის დამფუძნებელ შაჰინ მოვსუმოვს ესაუბრა.
- თქვენ როგორც უმსხვილესი ინვესტორი საქართველოში და რეგიონის წამყვანი დეველოპერული ჰოლდინგის "ას გრუპ ინვესტმენტის" დამფუძნებელი, რომელმაც ქართულ ბაზარზე 7 წლის განმავლობაში 200$ მლნ-მდე ინვესტიცია განახორციელა, როგორ აფასებთ უძრავი ქონების სექტორის საინვესტიციო პოტენციალს საქართველოში?
6-7 წლის წინ, როდესაც პირველად შემოვედით საქართველოში, საინვესტიციო კლიმატი ადგილობრივ ბაზარზე სწორედ მაშინ იქმნებოდა. დღეს მე ვხედავ დიდ პოტენციალს და მოხარული ვარ ჩვენი გადაწყვეტილებით. საწყის ეტაპზე ბევრს ეგონა, მათ შორის საქართველოში, რომ ჩვენი პროექტი ძალიან ამბიციური იყო, ძალზედ მასშტაბური და ჩვენ ვერ შევძლებდით მის რეალიაზაციას, გაყიდვების განხორციელებას. დღეს კი უკვე ბევრი კომპანია აშენებს მასშტაბურ კომპლექსებს. იმ დროისთვის, როდესაც საინვესტიციო პარამეტრების პროგნოზირებას ვაკეთებდით, ვაკვირდებოდით თუ რა მიმართულებით ვითარდებოდა ქვეყანა. მინდა აღვნიშნო, რომ პოტენციალი მართლაც დიდია და ხელისუფლების ცვლილებების მიუხედავად ტურიზმის და ეკონომიკის განვითარებისთვის ყველაფერი კეთდება. თუ კი ეს პოლიტიკა გაგრძელდა აუცილებლად გაიზრდება საინვესტიციო პოტენციალი უძრავი ქონების სფეროში.
ჩვენ მუდმივად ვადევნებთ თვალყურს სტატისტიკას. აღსანიშნავია Airbnb-იზე საქართველოდან გაზრდილი აქტივობა, უძრავი ქონების გაქირავება წარმატებულ ბიზნესად იქცა. ქვეყანაში ყოველწლიურად შესამჩნევად იმატებს ტურისტული ნაკადი. მოგეხსენებათ, უძრავი ქონება არ არის მხოლოდ გაყიდვები, არამედ ასევე გაქირავება - გრძელვადიანი, მოკლევადიანი , სასტუმროები, აპარტოტელები. გამომდინარე იქიდან რომ თქვენს ქვეყანაში ყველა ეს მიმართულება წარმატებით ვითარდება, საქართველოს უძრავი ქონების სექტორს ძალზედ ოპტიმისტურად ვუყურებ.
- თუკი შევადარებთ საქართველოს და აზერბაიჯანის უძრავი ქონების სექტორებს, რომელი საუკეთესო რჩევების გაზიარება იქნება შესაძლებელი ამ ორი ქვეყნის მაგალითზე?
საქართველო და აზერაბაიჯანი პირველ რიგში განხსვავდება მოსახლეობის რაოდენობით და ეკონომიკით. ჩვენ ნავთობის მწარმოებელი ქვეყანა ვართ, შესაბამისად არ არის გასაკვირი, რომ  ჩვენთან მშენებლობის ბუმია. სწორედ საბჭოთა კავშირის დაშლის  და ჩვენი ლიდერის ჰეიდარ ალიევის მიერ საუკუნის კონტრაქტის ხელმოწერის შემდეგ (1994 წელი, SOCAR and the Western Oil Consortium) დაიწყო ბუმი უძრავი ქონების სექტორში.
საქართველომ ბევრი სირთულეები გამოიარა, სამთავრობო თუ პოლიტიკური ცვლილებები, მაგრამ საბოლოოდ აირჩია ევროინტეგრაციის, თავისუფალი ეკონომნიკისა და ბიზნესის გზა. ამიტომაც ეს ორი განსხვავებული სახელმწიფოს მოდელია.
ბიზნესი ჩვენთანაც აქტიურად  ვითარდება, მშენებლობის მასშტაბი საქართველოსთან შედარებით დიდია, რადგან ჩვენ ნავთობის მწარმოებელი ქვეყანა ვართ. სახელმწიფო ინვესტირებას აკეთებს უძრავ ქონებაში/მშენებლობაში, მუშაობს არაერთი სამთავრობო პროგრამა, რომელიც ემსახურება ძველი საცხოვრებელი შენობების ჩანაცვლებას ახლით. ამ მხრივ ქვეყანაში ბუმია.
საქართველოში სხვა ტენდენციაა, ისე როგორც ევროპულ ქვეყნებს ახასიათებთ - ეტაპობრივი განვითარება, ფასების ეტაპობრივი ზრდა. ჩემი აზრით ძალზედ სწორი განვითარება მიმდინარეობს. ბანკები/ფინანსური დაწესებულებები, იპოთეკის და კრედიტების სისტემა წარმატებით მუშობენ და ისინი მთავარი მამოძრავებელ ძალას წარმოადგენენ ამ სექტორისთვის. ამის გარეშე ვერ მოხდება უძრავი ქონების სექტორის განვითარდება. მოსახლეობა მეტს მუშაობს ბიზნესის სფეროში, ხელფასები იზრდება, ადამიანებს მეტის გადახდა შეუძლიათ ბანკებში, რაც ჩვენს ბიზნესსაც ანვითარებს. კარგად ვითარდება და ძალიან ჯანსაღი კონკურენციაა ბანკებს შორის, სასარგებლოა ლარიზაციის პროცესი, გრძელვადიანი, 25 წლამდე იპოთეკური სესხები.
საქართველოს უძრავი ქონების სექტორის განვითარებას სწორედ უცხოური ინვესტიციების მოზიდვის კუთხით აქვს დიდი პოტენციალი.
- როგორია თქვენი სამომავლო გეგმები საქართველოში საშუალო და გრძელვადიან ჭრილში?
ჩვენი პროექტი “დირსი” არის მხოლოდ  ნაწილი დიდი მეგა-დეველოპმენტისა სახელწოდებით “ქალაქი ქალაქში”. ძალიან მალე, წლის ბოლომდე წარვადგენთ ახალ პროექტს, რომლის მასშტაბი 46 ჰა იქნება და  25-30 ათას მაცხოვრებელზე იქნება გათვლილი. დღეს “დირსი” მხოლოდ 10 ჰა-ს იკავებს. ეს პროექტი საინტერესო იქნება ექსპერტებისთვის, ადგილობრივი მაცხოვრებლებისთვის და ახალგაზრდებისთვისაც. ჩვენ მზერა მუდამ წინ არის მიპყრობილი და ძალიან ამბიციური გეგმები გვაქვს მომავალშიც.
5-6 წლის წინ “დირსი” მიაჩნდათ არარეალურ პროექტად და დღეს კი  ვიწყებთ 4-5 ჯერ უფრო დიდ პროექტს ვიდრე “დირსია”. მისი განხორციელება რამდენიმე ეტაპად იგეგმება და მისი ჯამური ინვესტიცია 1.5$ მილიარდს აჭარბებს.

On 21-23 September, as a part of an informational tour held in Azerbaijan’s capital city of Baku, AS Georgia – a subsidiary company of AS Group Investment, the largest development holding in the region – hosted representatives from the media.
The main profile of the AS Group Investment holding is commercial and residential real estate development. In 2016, to diversify its investment portfolio, the Azerbaijani holding began building the Absheron AgroPark, which covers 12 ha of land, and is to be developed into a 140 ha territory.
The AS Group Investment portfolio currently includes large-scale real estate projects such as the Renaissance Palace premium residential complex in Baku, the Villa Sienna settlement of premium-class villas in Baku (4.6 ha), and Dirsi Tbilisi, a city within a city, which will be developed from 10 ha to 47 ha.
Founder of AS Group Investment Shahin Movsumov spoke to Lika Kardava of Property Georgia about the holding’s future investment plans.
- As the largest investor in Georgia and founder of the AS Group Investment development holding, which has invested up to $200 million on the Georgian market over 7 years, how would you assess the investment potential of the real estate sector in Georgia?
The investment climate in Georgia was at its formation stage 6-7 years ago, when we first entered Georgia. Today I see great potential, and I am delighted with our choice. Initially, many people in Georgia and elsewhere thought that our project was overly ambitious, overly big, and that we would not be able to realize it and achieve sales. Nowadays, many companies are building large-scale complexes. At the time when we were forecasting the investment parameters, we were looking at the direction in which the country was developing. I must say that the potential is indeed very high, and in spite of a change of government, everything is provided for the development of the economy and tourism. If these policies continue, it will definitely lead to an increase of investment potential in the real estate sector.
We always keep an eye on statistics. We note an increase in activity on Airbnb from Georgia. Real estate rental has become a lucrative business. The flow of tourists is growing substantially each year. As you know, real estate is not only about sales, but also rental – short term, long term, hotels, aparthotels. Based on the fact that all these areas are developing successfully in your country, I view the Georgian real estate sector with a lot of optimism.
- If we were to compare the real estate sectors in Georgia and Azerbaijan, what are the best practices that can be shared based on the example of these two countries?
Georgia and Azerbaijan differ from each other in terms of population and the economy. We are an oil producing country, so its not surprising that construction is booming in Azerbaijan. Following the disintegration of the USSR and the signing by Heydar Aliyev of the ‘Contract of the Century’ between SOCAR and the Western Oil Consortium in 1994, the real estate sector started booming. Georgia has experienced many difficulties and political changes, but it has ultimately chosen the path of European integration, free economy and business. Therefore, these are two different models of different countries.
Business is also developing fast in Azerbaijan. The scale of construction is large compared to Georgia, because we are an oil producing country. The state is investing in real estate and construction, and is operating several programs designed to replace old homes with new ones. In short, the country is booming.
In Georgia, the trends are different. As in Europe, market development and price increase happens gradually. I think that the development is proceeding in the right direction. Banks/financial institutions and mortgage loans are operating successfully. They are the main drivers of this sector – without them, the real estate sector cannot develop. There are more people employed in the business sector, salaries are rising, and people can pay more in the banks, which also stimulates the development of our business. The banks are developing well, and there is a healthy competition between them. The Larization process and long-term mortgage loans of up to 25 years have been beneficial.
Development of the Georgian real estate sector has a lot of potential with regards to attracting foreign investment.
- What are your middle- and long-term plans in Georgia?
The Dirsi project is only one part of the ‘City Within a City’ mega-development. By the end of this year, we will present a new project that will cover 47 ha in area and will be designed for 25-30 thousand residents. Dirsi currently only occupies 10 ha. The future project will be interesting for the expats, as well as local residents and young people. We are always looking ahead, and have very ambitious plans.
5-6 years ago, people considered Dirsi to be unrealistic. Now we are starting a project that is 4-5 times larger than Dirsi. It will be implemented in several stages, and total investment will exceed $1.5 billion.