www.propertygeorgia.ge
საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციამ (IFC), მსოფლიო ბანკის ჯგუფის წევრმა, საქართველოს ეროვნულ ბანკთან მდგრადი დაფინანსების გზამკვლევის მომზადების მიზნით ითანამშრომლა. გზამკვლევი, რომელიც საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა გამოაქვეყნა, საფინანსო სექტორს გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობის რისკების მართვის გაუმჯობესებაში დაეხმარება და ხელს შეუწყობს მეტი კაპიტალის მოზიდვას იმ სექტორებში და პროექტებში, რომლებიც გარემოსდაცვის და სოციალური თვალსაზრისით დადებით ზეგავლენას მოახდენს.
IFC-მ, მდგრად საბანკო ქსელთან (SBN) ერთად, (რომლისთვისაც IFC სამდივნოს და ტექნიკური მრჩევლის როლს ასრულებს) საქართველოს ეროვნულ ბანკს ხელი შეუწყო ახალი გზამკვლევის შემუშავებაში, რომელიც განსაზღვრავს ბანკის მიერ განსახორციელებელ სამომავლო ღონისძიებებს საქართველოში მდგრადი დაფინანსების განვითარების მხარდასაჭერად. გზამკვლევის მიზანია სანდო, პროგნოზირებადი და სტაბილური მარეგულირებელი ჩარჩოს უზრუნველყოფა, რომელიც ბაზარს მდგრად დაფინანსებაზე გადასასვლელად მოამზადებს.
„მდგრადი დაფინანსება ძალზე მნიშვნელოვანია სტაბილური განვითარების მისაღწევად. წარმატებული ტრანსფორმაცია მდგრადი დაფინანსების მიმართულებით მტკიცე, თანმიმდევრული ქმედებების ერთდროულ განხორციელებას მოითხოვს როგორც კერძო, ისე სახელმწიფო სექტორის მხრიდან. ახალი გზამკვლევი თავს უყრის ღონისძიებებს, რომლებსაც ჩვენ 2017 წლიდან ვახორციელებთ. ჩვენი მიზანია საინვესტიციო გადაწყვეტილებების მიღებისა და რისკის მართვის პროცესებში ხელი შევუწყოთ გამჭვირვალობის და გარემოსდაცვითი, სოციალური და მმართველობის საკითხების ინტეგრაციას,“ განაცხადა საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა კობა გვენეტაძემ.
მდგრადი დაფინანსების გზამკვლევი საერთაშორისო საუკეთესო პრაქტიკას და განვითარებად ბაზრებზე SBN-ის 36 წევრი ქვეყნის მიერ დაგროვილ გამოცდილებას ითვალისწინებს. გზამკვლევში თავმოყრილი ღონისძიებები კომერციულ ბანკებს და სახელმწიფო კომპანიებს ინვესტიციების მოზიდვაში დაეხმარება, რადგანაც მსოფლიოში ინვესტორებს შორის სულ უფრო იზრდება სოციალური და გარემოსდაცვის თვალსაზრისით პასუხისმგებლობიანი და განვითარებაზე ორიენტირებული პროექტების მხარდაჭერის ტენდენცია. ასეთი პროექტების ხელშეწყობა კერძო სექტორის განვითარების მხარდაჭერის ჭრილში საქართველოში IFC-ის საქმიანობის ნაწილია.
სამხრეთ კავკასიაში IFC-ის რეგიონულმა მენეჯერმა იან ვან ბილსენმა აღნიშნა: „მდგრადობას გადამწყვეტი მნიშვნელობა აქვს ბიზნესის წარმატებისთვის. მდგრადი დაფინანსების პრინციპების დაცვა ბანკებს და კაპიტალის ბაზრებს დაეხმარება მოიზიდოს მეტი პასუხისმგებლობიანი ინვესტორი და ახალ შესაძლებლობებს შექმნის დაფინანსების ისეთი წყაროების გასაზრდელად, როგორიცაა მაგალითად „მწვანე“ ობლიგაციების ემისია.“
საქართველო IFC-ის წევრი 1995 წელს გახდა. მას შემდეგ, IFC-ის გრძელვადიანმა ინვესტიციებმა საქართველოში 1.88 მილიარდი აშშ დოლარი შეადგინა 60 პროექტში საფინანსო, აგრობიზნესის, წარმოების და ინფრასტრუქტურის სექტორებში. ამ თანხიდან დაახლოებით 980 მილიონი აშშ დოლარი პარტნიორებისგან იქნა მოზიდული. გარდა ამისა, IFC-მ 394 მლნ. აშშ დოლარამდე ღირებულების სავაჭრო ტრანზაქციებს შეუწყო ხელი ვაჭრობის დაფინანსების პროგრამის ფარგლებში და განახორციელა საკონსულტაციო პროექტები, რომლებიც მიზნად ისახავს კერძო სექტორის განვითარებას.
IFC-ის შესახებ
IFC, მსოფლიო ბანკის ჯგუფის წევრი და განვითარებაზე ორიენტირებული ყველაზე მსხვილი საერთაშორისო ინსტიტუტია, რომელიც განვითარებად ქვეყნებში კერძო სექტორს უწყობს ხელს. ჩვენ მსოფლიოს მასშტაბით 2,000 ბიზნეს კომპანიასთან ვმუშაობთ და ვიყენებთ ჩვენს კაპიტალს, ცოდნასა და გავლენას, რათა ხელი შევუწყოთ ბაზრების განვითარებას და შევქმნათ ეკონომიკური განვითარების შესაძლებლობები იქ, სადაც ამის საჭიროება ყველაზე მწვავეა. 2018 ფინანსურ წელს, განვითარებად ქვეყნებში 23.3 მილიარდი აშშ დოლარის გრძელვადიანი ინვესტიცია განვახორციელეთ, რითაც ხელი შევუწყვეთ კერძო სექტორს, გადამწყვეტი როლი შეასრულოს უკიდურესი სიღარიბის დაძლევასა და ცხოვრების დონის გაუმჯობესებაში. დამატებითი ინფორმაციის მიღება შესაძლებელია ვებ-გვერდზე: www.ifc.org.

http://www.propertygeorgia.ge
IFC, a member of the World Bank Group, has joined forces with the National Bank of Georgia to launch the Sustainable Finance Roadmap, a guide to helping the financial sector improve the management of environmental, social, and governance risks and direct more capital to sectors and projects that have environmental and social benefits.
IFC, together with the Sustainable Banking Network (SBN), for which IFC serves as secretariat and technical advisor, helped the National Bank of Georgia design the new roadmap, which outlines the future actions the bank will undertake to support sustainable finance development in Georgia. The roadmap aims to provide a credible, predictable, and stable regulatory framework to prepare the market for transitioning to sustainable finance.
“Sustainable finance is very important in contributing to sustainable development. A successful transformation to sustainable finance requires coherent, consistent actions by both the public and private sectors simultaneously,” said Koba Gvenetadze, Governor of the National Bank of Georgia. “The new roadmap puts together policy actions that we have been implementing since 2017 to promote transparency and the integration of environmental, social, and governance issues into investment decision-making and risk management processes.”
The Sustainable Finance Roadmap references international best practices and leverages experiences from 36 SBN member-countries from emerging markets. The new policies are also expected to help commercial banks and public companies attract investment, thanks to a growing movement among investors worldwide to support socially and environmentally responsible development projects. Supporting these efforts is part of IFC’s broader work to help boost private sector development in Georgia.
Jan van Bilsen, IFC Regional Manager for the South Caucasus, said: “Sustainability is critical to business success. Adhering to sustainable finance principles will help banks and the capital market attract more responsible investors and will also provide new opportunities to increase finance flows, such as the issuance of green bonds.”
Georgia became an IFC member and shareholder in 1995. Since then, IFC has provided around $1.88 billion in long-term financing, of which nearly $980 million was mobilized from partners, in 60 projects in financial services, agribusiness, manufacturing, and infrastructure. In addition, IFC has supported more than $394 million in trade through its trade finance program, and implemented a number of advisory projects focused on developing the private sector.
About IFC
IFC—a sister organization of the World Bank and member of the World Bank Group—is the largest global development institution focused on the private sector in emerging markets. We work with more than 2,000 businesses worldwide, using our capital, expertise, and influence to create markets and opportunities in the toughest areas of the world. In fiscal year 2018, we delivered more than $23 billion in long-term financing for developing countries, leveraging the power of the private sector to end extreme poverty and boost shared prosperity. For more information, visit www.ifc.org