“ალიანს ცენტროპოლისში” რეგიონში პირველი “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრი” განთავსდება | Property Georgia
ალიანს ჯგუფი”, წამყვანი ქართული სამშენებლო-დეველოპერული კომპანია, “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრების ასოციაციასთან” თანამშრომლობით, საქართველოში პირველ “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრს” ააშენებს. ახალი პროექტი - „ალიანს ცენტროპოლისი“ მოიცავს:  ა-კლასის სავაჭრო ცენტრს, ა-კლასის  ბიზნეს ცენტრს, „მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის“ საგამოფენო სივრცეებს, ასევე საერთაშორისო ბრენდის 5 ვარსკვლავიან სასტუმროსა და კაზინოს. “ალიანს ცენტროპოლისი“ იქნება “საქმიანი ტურიზმის” პირველი პრემიუმ-კლასის პროექტი საქართველოში და ზოგადად, რეგიონში,” განაცხადა აკაკი სონგულიამ, “ალიანს ჯგუფის” თანადამფუძნებელმა და გენერალურმა დირექტორმა,  Property Georgia-სთან საუბარში.
“ალიანს ცენტროპოლისი" 20,000 კვ.მ-ზე (420, 000 სამშენებლო ფართი) ზღვისპირას აშენდება, ბულვარის შუაგულში, ყველაზე ხალხმრავალ ადგილას. “ალიანს ჯგუფი” ახალ, ენერგოეფექტურ სავაჭრო და ბიზნეს ცენტრს ძველი, მიტოვებული, დაუსრულებელი 13-სართულიანი ნაგებობის ნაცვლად ააშენებს. “ალიანს ცენტროპოლისი“ საქართველოში “მაის ტურიზმის ჰაბი” იქნება. “ალიანს ჯგუფი” პროექტში $380 მილიონის ინვესტირებას ახდენს.
“ალიანს ცენტროპოლისი“ საქართველოში ტურიზმის ინდუსტრიას ახალ, უფრო მაღალ ეტაპზე გადაიყვანს. ჩვენი ქვეყნისთვის ეს ნიშნავს მაღალშემოსავლიან ვიზიტორებს. საქმიანი მოგზაურები რეგულარულ ტურისტებთან შედარებით მეტად მხარჯველები არიან,” აღნიშნა აკაკიმ.
“ალიანს ჯგუფი” პირველი საშენებლო-დეველოპერული კომპანიაა, რომელმაც 2005 წელს ბათუმში პირველი თანამედროვე სტილის საცხოვრებელი სახლი ააშენა. ინოვატორმა კომპანიამ 2008 წელს სასტუმროს ტიპის აპარტამენტების კონცეფცია დანერგა საქართველოში. 2015 წელს “ალიანს ჯგუფმა” საერთაშორისო ბრენდის სასტუმროები მულტიფუნქციურ კომპლექსებში შემოიყვანა. კომპანიას დასრულებულ პროექტებში $200 მილიონი აქვს დახარჯული, მიმდინარე პროექტებში კი, რომლებსაც სასტუმროების საერთაშორისო ქსელებთან პარტნიორობით ავითარებს, როგორებიცაა მათ შორის Marriott International- და Wyndham Hotel Group- $645 მილიონის ინვესტირებას გეგმავს.
“ალიანს ჯგუფის” მიმდინარე და ახლად დაანონსებული პროექტებია: “ალიანს ცენტროპოლისი“ (საერთაშიროსო სასტუმრო ბრენდთან მოლაპარაკების ეტაპზე), “ალიანს პალასი” (Courtyard by Marriott hotel), “ალიანს ფრივილიჯი” (5-ვარსკვლავიანი Marriott-ის სასტუმრო), გამაჯანსაღებელი კომპლექსი ქობულეთში (საერთაშორისო სასტუმრო ბრენდთან მოლაპარაკების ეტაპზე) და “ალიანს ჰაილაინი” თბილისში (Wyndham Garden hotel).
“ალიანს ჯგუფის” ჯამური ინვესტიცია დასრულებულ და მიმდინარე პროექტებში $845 მილიონს შეადგენს.
“ჩვენ გვაქვს გრძელვადიანი ხედვა, ვაშენებთ მდგრადი და მედეგი განვითარების პროექტებს, ჩვენ ვქმნით გარემოს და არა მხოლოდ შენობებს და ინფრასტურქტურას. ბოლო 15 წლის განმავლობაში ავაშენეთ პირველი თანამედროვე საცხოვრებელი სახლი ბათუმში, ქვეყანაში დავნერგეთ აპარტ-ოტელების ბიზნეს-მოდელი, პირველებმა გავიტანეთ ჩვენი პროდუქტი საქართველოს საზღვრებს გარეთ, შემოვიყვანეთ საერთაშორისო სასტუმრო ბრენდები ჩვენს მულტიფუნქციურ კომპლექსებში, გამაჯანსაღებელ ტურიზმში გადავდგით პირველი ნაბიჯები და დავაანონსეთ ქობულეთის პროექტი. ასევე, რაც მნიშვნელოვანია “ალიანს ჯგუფის პროექტები ჩართულია დასვენების გაცვლის ლიდერ საერთშორისო ქსელში. ბოლო და არანაკლებ მნიშვნელოვანი, ჩვენ გავაკეთეთ განაცხადი საქართველოში, კერძოდ ბათუმში, “მაის ტურიზმის” რეგიონალური ცენტრის განვითარების შესახებ, რაც დამატებით ღირებულებას შექმნის როგორც ტურიზმის სექტორისთვის, ასევე ქვეყნის ეკონომიკისთვის,” განაცხადა სონგულიამ.
“მაის ტურიზმთან” ერთად, “ალიანს ჯგუფის” გენერალური დირექტორის თქმით, “ალიანს ცენტროპოლისი“ მნიშვნელოვანი პროექტია მდგრადი ტურიზმის კონცეფციის კუთხითაც. “ტურისტულად აქტიურ ქალაქებში, როგორიცაა ბათუმი, მნიშვნელოვანია ეკოლოგიურად ჯანსაღი პროექტების განვითარება. “ალიანს ჯგუფში”, ჩვენ ვზრუნავთ გარემოზე,” განმარტა აკაკი სონგულიამ და აღნიშნა, რომ  “ალიანს ცენტროპოლისის“ პროექტის ფარგლებში შეიქმნება რეკრეაციული ინფრასტრუქტურა, ენერგო მოხმარება მინიმუმამდე შემცირდება, რაც თავის მხრივ CO2-ის ნაკლებ ემისიაში აისახება. უფრო კონკრეტულად, 6,500 ტონით ნაკლები ნახშირორჟანგის გაფრქვევა მოხდება, რასაც 32,000 ხე დაჭირდებოდა.
როგორც “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრების ასოციაციაში” აცხადებენ, ბათუმს აქვს შესაძლებლობა მოიზიდოს ახალი ბიზნეს და სავაჭრო პარტნიორები მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომლებიც საერთო ხედვას იზიარებენ. ბათუმი საქართველოს ერთ-ერთი ყველაზე მსხვილი საპორტო ქალაქია, და იმის გათვალისწინებით, თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ის საქართველოს ტურიზმის ინდუსტრიისთვის, “მსოფლიო სავაჭრო ცენტრის” გახსნა ამ ქალაქში სასარგებლო დამატება იქნება მსოფლიო სავაჭრო ცენტრების გლობალურ ქსელში.
ნიუ-იორკი, ბუენოს აირესი, ლონდონი, ბრიუსელი, ბერლინი, პარიზი, მადრიდი, მილანი, სტამბოლი, პეკინი, სეული, სინგაპური, ტოკიო, დუბაი, შანხაი, ბერლინი, პარიზი, სიდნეი, სინგაპური, სეული და კიდევ მრავალი წამყვანი ასამდე საქმიანი ქალაქი მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, რომელთა სიაშიც უკვე ბათუმიცაა.
“ბათუმს აქვს ახალი პოტენციალი. ის შეხვედრების ინდუსტრიის საერთაშორისო ჰაბი ხდება,” განაცხადა “ალიანს ჯგუფის” გენერალურმა დირექტორმა.
“ალიანს ჯგუფი” ახალ ინოვაციურ, ენერგოეფექტურ პროექტს, ალიანს ცენტროპოლისს“, რომელიც “მაის ტურიზმის” პირველი საერთაშორისო ცენტრი ხდება საქართველოში და რეგიონში, 2024 წელს დაასრულებს.

Alliance Group, the leading Georgian construction-development company, in cooperation with the World Trade Centers Association (WTCA), is developing the first World Trade Center in Georgia. The project, under the name Alliance Centropolis, includes: A-class shopping centre, A-class office spaces and WTC exhibition centres, also international hotel brand and casino. “This will be the first MICE-oriented high-class venue in Georgia and in the region,” Akaki Songulia, CEO and Co-Founder of Alliance Group, told Property Georgia.
Alliance Centropolis will occupy a 20,000 m2 space ( 420, 000 sq.m construction area) at the very first line to the sea, right in the middle of seafront promenade (“boulevard”), which creates the biggest human traffic during the season period. Alliance Group demolished the 13-storey, unfinished building that had been lying abandoned for two decades, damaging the cityscape and the local environment. Instead, the company will develop the first energy-efficient shopping and business centres in Batumi, which will be a hub for Georgia’s MICE tourism. Alliance Group will invest $380 million in the Alliance Centropolis.
“WTC entering Batumi will upgrade Georgia’s tourism. For our country, this means wealthy visitors. Business travellers are high spenders compared to regular tourists,” said Akaki.
Alliance Group was the first construction and development firm to build a modern residential complex in Batumi in 2005, first to implement the aparthotel concept in 2008, and first to incorporate international hotel brands into mixed-use complexes in 2015. The company has already invested more than $200 million in various large-scale projects in Adjara that have already been completed. A further 645 million has been invested in the ongoing projects, which includes development of multifunctional complex franchises in cooperation with international hotel networks, such asMarriott International and Wyndham Hotel Group as well as others.
Ongoing and newly announced ongoing projects by Alliance Group include: the Alliance Centropolis (in talks with an international hotel brand for this property), Alliance Palace (Courtyard by Marriott hotel) and Alliance Privilege (5-star Marriot hotel) mixed-use complexes in Batumi, Wellness mixed use complex in Kobuleti (in talks with an international hotel brand for this property) Alliance Highline (Wyndham Garden hotel) in Tbilisi.
In total Alliance Group’s investment in past and ongoing projects is $845 million.
“We think long-term, we develop sustainable and resilient projects, we create mind-sets. For the past 15 years, Alliance Group has been an innovator in constructing the first modern residential development in Batumi, launching apart-hotel concept in the country, bringing international hotel brands in mixed-used complexes, announcing wellness tourism in Kobuleti, also first international vacation exchange network for all our projects. Last but not least, Alliance Group steps in MICE tourism, adding a significant value to the country’s tourism sector as well as whole economy,” noted Songulia.
Along with MICE tourism, as CEO of Alliance Group explained, the Alliance Centropolis is valuable for its sustainable concept. “In tourism cities like Batumi, it’s essential to develop eco-friendly projects. At Alliance Group, we care about environment,” declared Akaki Songulia. According to him, at the Alliance Centropolis Alliance Group will develop recreational infrastructure, energy consumption will be reduced to a minimum, which on its part will reduce CO2 emissions by 6500 tonne a year that would require 32 000 trees.
According to World Trade Centers Association (WTCA), Batumi will be able to attract new business and trade partners from around the world that share the same vision. As one of Georgia’s largest port cities and given its importance for the Georgian tourism industry, a presence in Batumi will be a wonderful addition to the WTC network.
New York, Buenos Aires, London, Brussels, Berlin, Paris, Madrid, Milan, Istanbul, Beijing, Shanghai Seoul, Singapore, Tokyo, and another one hundred top international cities from all over the world and now Batumi.
“Batumi has a new potential. It is becoming an international hub for the meeting industry,” said CEO of Alliance Group.
Alliance Group will complete its new innovative and energy-efficient project, the Alliance Centropolis, which is going to be Georgia’s first international MICE Hub, by 2024.