ალბათ შეგიმჩნევიათ გამორჩეული დიზაინის ორი მაღალი შენობა, შავი ზღვის სანაპიროს პირველივე ზოლში. ეს ექსკლუზიურად შექმნილი პროექტი „ბელვიუ რეზიდენს ბათუმია“, რომლის ანალოგსაც ვერსად შეხვდებით.
ბათუმის არქიტექტურულ ღირსშესანიშნაობასთან ერთად, „ბელვიუ რეზიდენს ბათუმი“ ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი სტანდარტების მაღალი კლასის მულტიფუნქციური საცხოვრებელი კომპლექსია. აღსანიშნავია, რომ კომპლექსში ფუნქციონირებს ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო „ჰილტონი.“
„ბელვიუ რეზიდენს ბათუმის“ პრიორიტეტი, რიგ ტექნიკურ მახასიათებლებთან ერთად, მომხმარებლის კომფორტზე განსაკუთრებული ზრუნვაა. იმისთვის, რომ უკეთ გაგვეგო რა გზა გაიარა და როგორ შეიქმნა ბრენდის კონცეფცია, კომპანიის გენერალურ დირექტორს, გიორგი აბაშიძეს ვესაუბრეთ.
- გვიამბეთ როგორ გაჩნდა ბელვიუს კონცეფციის იდეა?
- ჯერ კიდევ 2008 წელს, როდესაც საქართველო და მით უფრო ბათუმი არ იყო მიმზიდველი საინვესტიციო პროექტებისთვის , სწორედ მაშინ დავიწყეთ მუშაობა იდეაზე. ინვესტორები, საზღვარგარეთ მცხოვრები ქართველები არიან, რომელთაც გაუჩნდათ სურვილი ბათუმში ისეთი მულტიფუნქციური კომპლექსი შეექმნათ, რომელიც შეცვლიდა სიანვესტიციო კლიმატს, ხელს შეუწყობდა ახალი ინვესტიციების მოზიდვას.
ქონების შეძენის შემდეგ, დამუშავდა პროექტი და 2009 წელს „ჰილტონთან“ გაფორმდა ხელშეკრულება. ამოცანა იყო შემდეგი, პროექტი უნდა ყოფილიყო მულტიფუნქციური, სადაც განთავსდებოდა ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო ბრენდი, და შესაბამისი დონის აპარტამენტები. ასე დაიწყო აქტიური მუშაობა ბრიტანეთიდან მოწვეული არქიტექტორების ჩართულობით.
- ბელვიუს აპარტამენტების ერთ-ერთი მომხიბლაობა ხუთვარსკვლავიანი სასტუმრო ბრენდის ,,ჰილტონის” სახელთან ასოცირებაა. რას ნიშნავს ეს პროექტისთვის?
- ეს რა თქმა უნდა აძლევს ,,ბელვიუს” დამატებით პრივილეგიას იმ კუთხით, რომ სერვისების მიღებასთან დაკავშირებით მაცხოვრებელს თუ დამსვენებელს ,,ბელვიუში” ეძლევა უფრო მეტი თავდაჯერებულობა იმისა, რომ მიიღებს კარგ მომსახურებას, ისეთს როგორსაც მიიღებდა ხუთვარსკვლავიან სასტუმროში. მართალია, „ჰილტონის“ ბრენდიდან გამომდინარე სახელები სხვადასხვაა, რადგან არ გვაქვს უფლება კომერციულ ან საცხოვრებელ ფართს ერქვას „ჰილტონი“. ამიტომ, მოხდა დიფერენცირება. თუმცა, ჩვენ ერთიანად განვიხილავთ ამ პროექტებს. ეს კი იმას ნიშნავს, რომ ყველაფერი რაც იგეგმება „ჰილტონში“ სერვისის კუთხით, იგეგმება ,,ბელვიუშიც.”
- მოგვიყევით ,,ჰილტონის” ქართული ისტორია...
- საინტერესოა ის, რომ როგორც წესი ბრენდები პირველად შემოდის დედაქალაქში, მაგრამ ჩვენ შემთხვევაში პირიქით მოხდა. ,,ბელვიუ” პირველი „ჰილტონის“ ქსელის სასტუმრო იყო საქართველოში. მათი მხრიდან მთელი გუნდი იყო ჩართული, რომელთაც აღმოაჩინეს საქართველო საუკეთესო კუთხით. პროექტზე მუშაობის პარარელურად ისინი ეცნობოდნენ ქართველ ხალხსა და კულტურას, რამაც მთელი ეს პროცესი სასიამოვნო გახადა.
- სამომავლო გეგმებზეც რომ ვისაუბროთ. რამდენად ამბიციურია კომპანიის გრძელვადიანი ხედვები?
- სამომავლოდ ბევრი გეგმა გვაქვს, როგორიცაა მიმდინარე პროექტების დასრულება, დახვეწა, კიდევ უფრო მაღალი სერვისების შეთავაზება. გვსურს ასევე ახალი პროექტებიც დავიწყოთ, მათ შორისაა პროექტი „ჰემპტონის".
ჩვენ, აჭარის მასშტაბით 100.000 კვ.მ მიწის ნაკვეთს ვფლობთ, სადაც იგეგმება ახალი მშენებლობები. ასე რომ, ჩვენ ჯგუფს მომავალშიც დიდი და ამბიციური გეგმები აქვს.

On your visit to Batumi, you would probably have noticed two tall buildings with distinguished architecture right by the seaside. The name of this unique and exclusive project is Bellevue Residence Batumi. Not only is it the city’s architectural marvel, but also a high-end multifunctional complex that includes the five star Hilton hotel.
Together with a number of technical characteristics, Bellevue Residence Batumi prioritises the customer’s comfort. We spoke to the company CEO Giorgi Abashidze to find out more about the brand concept and history.
- Tell us how you came up with the Bellevue concept.
- The idea was born back in 2008, when neither Batumi nor Georgia were attracting significant investment. Our investors were Georgians living abroad. They wanted to build a multifunctional complex in Batumi that would change the investment climate and help attract new funding.
Having purchased the property, we devised the project and signed an agreement with Hilton in 2009. The objective was to create a multifunctional project with a five star hotel and high-end apartments. We started actively working on the project together with British architects.
- The association with the five star Hilton hotel is one of the main attractions of the Bellevue apartments. What exactly does this mean for the project?
- Naturally, this affords additional privileges to the project, as residents and holidaymakers are confident that they will receive services worthy of a five star hotel. There is a difference in names, as we are not allowed to use the Hilton brand for a commercial or residential property. However, we see both of these projects as one. This means that Hilton and Bellevue receive the same services.
- Tell us about the history of Hilton in Georgia.
- Large brands usually enter a country’s capital first, but the opposite was true in our case. Bellevue became the first Hilton hotel in Georgia. Hilton was involved in the project with a full team that discovered the best side of Georgia. They learned about the Georgian people and culture as they implemented the project, which made the whole process more pleasant.
- Finally, let us touch on your future plans. How ambitious is your company’s long term vision?
- We have numerous plans to complete and improve ongoing projects, as well as offer new and improved services. We also want to launch new initiatives, including the Hampton project. We have a 100,000 m2 plot in Adjara where we plan to implement new construction projects. Our group has extensive and ambitious plans for the future.