#propertymedia დახურული ტიპის 4 საუკეთესო საცხოვრებელი უბანი საქართველოში | Property Georgia
ბოლო პერიოდში, საქართველოში გამოიკვეთა ურბანული სივრცისგან მოშორებით კერძო სახლების გამრავლების ტენდენცია და მნიშვნელოვნად გაიზარდა ინტერესი დახურული ტიპის საცხოვრებელი კომპლექსების მიმართ.
ევროპასა და ამერიკაში მოსახლეობის საკმაოდ დიდი ნაწილი დიდი ხანია ამჯობინებს იცხოვროს დახურული ტიპის საცხოვრებელ უბანში. ამერიკაში ასეთ კომპლექსებს Gated Community ეწოდება. დახურული ტიპის უბნებს, აქვთ ფიქსირებული შესასვლელი და გასასვლელი წერტილები, რაც ნიშნავს, რომ მხოლოდ ადგილობრივ მაცხოვრებლებს და წინასწარ შეთანხმებულ სტუმრებს შეუძლიათ შევიდნენ ტერიტორიაზე. ასეთი უბნები გამოირჩევა უსაფრთხოების მაღალი სტანდარტებით და  ცხოვრების განსაკუთრებული სტილით. აქაური მაცხოვრებლები მსგავსი სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის ადამიანები, ოჯახები არიან. კვლევების მიხედვით,  დახურულ საცხოვრებელ უბნებს უპირატესობა ენიჭება რამდენიმე ძირითადი ფაქტორის გამო: მშვიდი და სტაბილური გარემო, უსაფრთხოება და ცხოვრების სტილი.
გადავწყვიტეთ, დღეს გიამბოთ ჩვენი დეველოპერული ბაზრის 4 ყველაზე მსხვილ და ინოვაციურ დახურული ტიპის პროექტზე.
დავიწყოთ ერთ-ერთი უახლესი პროექტით, რომელიც ბაზარზე 2021 წელს გამოჩნდა და მალევე გახდა გამორჩეული საცხოვრებელი ადგილი თბილისში- „ლისი ტოპოგრაფი“. პროექტის მთავარი იდეაა  ქალაქის ტერიტორიაზე შექმნას დასავლური ტიპის, დაბალი განაშენიანების თანამედროვე ურბანიზაციის მოთხოვნებზე გათვლილი, ეკოლოგიურად სუფთა, მშვიდი და დაცული დასახლება. სხვა დახურული ტიპის პროექტებისგან განსხვავებით, სადაც ძირითადად შერეული ტიპის განაშენიანებაა (კერძო სახლები, ე.წ „თაუნ ჰაუსები“ და 3-4 სართულიანი საცხოვრებელი კორპუსები), აქ მხოლოდ კერძო სახლები იქნება წარმოდგენილი.
„ლისი ტოპოგრაფი“ უნიკალურია თავისი მდებარეობით. ის ლისის ტბიდან მხოლოდ 350 მეტრში, 42 ჰექტარზე განთავსებული ერთადერთი პროექტია, რომელიც მოიცავს  244 მიწის ნაკვეთს კერძო საცხოვრებელი სახლების მშენებლობისთვის, ასევე 5 პარკს, ფეხბურთის, კალათბურთის და ჩოგბურთის მოედნებით, ბავშვთა გასართობ სივრცეებს და უბნის საჭიროებებზე გათვლილ სხვადასხვა სამომხმარებლო ობიექტს (მაგ: სუპერმარკეტი, აფთიაქი, და სხვა). ეს არის ადგილი, რომელიც გაძლევთ შესაძლებლობას თავი დააღწიოთ ქალაქის ხმაურს და იცხოვროთ საკუთარ სახლში ტბისპირას, ეკოლოგიურად სუფთა გარემოში ქალაქში, ქალაქგარეთ ცხოვრების ყველა უპირატესობით.
აუცილებლად უნდა აღინიშნოს ისიც, რომ ტერიტორიის რეკრეაციული ბუნების შენარჩუნება პროექტის მთავარი გამოწვევაა. უბნის განაშენიანების გეგმა მოერგო რეკრეაციული ფორმატის უბნის სტრატეგიას, სადაც ტერიტორიის უდიდესი ნაწილი უჭირავს გამწვანებულ ეზოებს და პარკებს.
„ლისი ვერანდა“, იგივე „მწვანე ქალაქი ლისზე“, ეს არის ფართომასშტაბიანი პროექტი ლისის ტბის მიმდებარედ , რომელიც 355-მდე ჰექტარი ტერიტორიის განაშენიანებას გულისხმობს . პროექტი ამკვიდრებს მწვანე მიდგომებს უძრავი ქონების ბაზარზე, მაგალითად, როგორიცაა კონცეფცია 80/20 - რომელიც გულისხმობს ტერიტორიის მხოლოდ 20%-ს გამოყენებას სამშენებლოდ, ხოლო დანარჩენი 80%-ის გამწვანებასა და რეკრეაციული ზონების მოწყობას ეთმობა. “ლისი დეველოპმენტი” მომხმარებლებს ვიწრო კვადრატული მეტრების ნაცვლად, შეუზღუდავ  სივრცეებს სთავაზოს, რაც თავისი მიმართულებით, ახალ სტანდარტებსა და მიდგომებს ამკვიდრებს ჩვენ საზოგადოებაში. პროექტი ტერიტორიაზე აერთიანებს 3 საცხოვრებელ უბანს და ვილებს, მოიცავს პარკებს, სკვერებს, აუზს, საბავშო სივრცეებს და დამატებით ინფრასტრუქტურას.
„თბილისი ჰილსი“ თბილისის ზემო ნაწილში, შავნაბადას მონასტერთან 331 ჰექტარ მიწის ფართობზე განთავსებული პრესტიჟული პროექტია. ის მდებარეობს თავისუფლების მოედნიდან 20 წუთის სავალზე და აერთიანებს მიწის ნაკვეთებს, თაუნ ჰაუსებს და აპარტამენტებს. „თბილისი ჰილსის“ ტერიტორია 5000-მდე ოჯახზეა გათვლილი და სივრცე თითოეული მათგანისთვის საკმარისად დიდია. პროექტი, ასევე გამოირჩევა 18 ფოსოიანი პროფესიული გოლფის მოედნით, რომელიც 110 ჰექტარზეა გადაჭიმული, მთლიანად შეესაბამება ევროპულ სტანდარტებს და მზად არის საერთაშორისო ტურნირებსაც უმასპინძლოს.
„კრწანისი ვილა რეზიდენსის“ კომპლექსი განლაგებულია თბილისის ერთ-ერთ უძველეს უბანში, ყოფილი სამთავრობო რეზიდენციის მიმდებარედ. 20 ჰექტარზე გაშენებული პროექტი რამდენიმე განსხვავებული ტიპის საცხოვრებელს აერთიანებს.  „კრწანისი ვილა რეზიდენსი“ ქართული ინოვაციური პროექტია, რომელსაც საფუძველი ჩაეყარა 2010 წელს და მისი მთავარი ამოცანა ქალაქის ცენტრთან ახლოს განსხვავებული, ეკოლოგიურად სუფთა და მშვიდი  რესორტის ტიპის საცხოვრებელი გარემოს შექმნაა, რომელიც ამავდროულად დააკმაყოფილებს ყველა თანამედროვე მოთხოვნას და გამოწვევას. პროექტი დატვირთულია სარეკრეაციო ზონებითა და გასართობი, ასევე სპორტული, გამაჯანსაღებელი აქტივობებისთვის საჭირო სივრცეებით:  სპორტული მოედნები ,საცურაო აუზები, ფიტნეს დარბაზები,  საჯინიბო, სადეგუსტაციო ღვინის მარანი და ბევრი სხა სიკეთეები, რაც მობინადრეების ყოველდღიურ ცხოვრებაზე დადებითად აისახება. კომპლექსის ტერიტორიაზე არის ასევე საბავშვო ბაღი და სკოლა.
როგორც ხედავთ, დახურული ტიპის უბნებს  რამდენიმე რამ აერთიანებთ: პირველ რიგში, ეს არის მწვანე გარემო, რეკრეაციული ზონების თუ საბავშვო-სპორტული მოედნების სიმრავლე, დაცულობა და უსაფრთხოება-ყველა ის ასპექტი რაც ასე მნიშვნელოვანია ჯანსაღი ცხოვრების წესით ცხოვრებისთვის. ამიტომ, მნიშვნელოვანია გაეცნოთ თითოეულს და  არჩევანი თქვენთვის საუკეთესოზე შეაჩეროთ.

In recent years, it has become noticeably more common for people to move away from urban spaces into private homes. Interest towards closed residential complexes has also increased significantly.
In Europe and the US, a large part of the population has long preferred to live in these so-called gated communities. Such settlements have fixed entry and exit points, meaning that only the residents and their guests can access the premises. These are highly secure communities with a special lifestyle, whose residents tend to belong to the same social and economic class.
Studies show that people seek certain values in gated communities. These may include prestige, community, lifestyle, peace and stability.
Today we will tell you about the four largest and most innovative gated community projects that are currently on the Georgian development market.
Lisi Topography is one of the latest projects that appeared on the market in 2021 and soon became a standout residential location in Tbilisi. The aim of the project is to create an ecologically, clean, quiet and secure western-style settlement composed of low buildings that meet all standards of modern urbanisation. Unlike other gated communities that are usually composed of a mixture of townhouses and low-rise apartment blocks, this project will only include townhouses.
Lisi Topography has a unique location a mere 350 meters away from the Lisi Lake. Stretching over an area of 42 hectares are 244 land plots that will be used for the construction of houses, parks, football pitches, basketball and tennis courts, children’s playgrounds and various amenities (supermarket, pharmacy etc.). This is a place where people can escape the city noise and live in their private home in an environmentally clean environment at the lake, enjoying all the trappings of an out-of-town location right in the city.
It is also important to note that the main goal of the project is to preserve the recreational nature of the territory. The construction plan was adapted to the recreational strategy of the location, where green yards and parks take up the majority of the area.
Lisi Veranda, or Lisi Green Town is a large scale project covering a 355 ha territory near the Lisi Lake. The project incorporates green concepts such as 80/20, whereby only 20% of the territory is used for construction and the remaining 80% for recreational and green spaces. Lisi Development offers customers a spacious lifestyle instead of small living areas, which represents a new standard and approach in itself. The project combines three residential areas and villas, and includes parks, squares, pools, children’s playgrounds and other infrastructure.
Tbilisi Hills is a prestigious project implemented over a 331 ha territory near the Shavnabada Monastery in the upper part of Tbilisi. Located a mere 20 minute drive from Freedom Square, the project includes townhouses, apartments and land plots. The territory is designed to accommodate up to 5000 families, each of whom will be allotted quite a large space. The project incorporates an 18-hole golf course stretching over a 110 ha area, which meets European standards and is ready to host international tournaments.
The Krtsanisi Villa Residence complex is located in one of the oldest parts of Tbilisi, near the former government residence. The 20 ha development includes various types of housing. Krtsanisi Villa Residence is an innovative Georgian project that was first devised in 2010. Its main objective is to create an ecologically clean and quiet resort environment near the city centre that would meet all modern requirements and challenges. The project incorporates extensive recreational zones and healthy activities, including swimming pools, fitness centres and sports fields, school, kindergarten, horse stables, wine cellar and many other amenities that will have a positive effect on the everyday life of the residents.
As you can see, gated communities have several things in common – an abundance of recreational zones and playing areas, safety and security, as well as everything else that ensures a healthy lifestyle. It is therefore important to choose carefully to arrive at the best choice.