2022 წლის აპრილში, უძრავი ქონების საერთშორისო ფედერაციის ქართული წარმომადგენლობის, FIABCI-Georgia-ს ორგანიზებით, დაგეგმილია პროექტების პირველი ეროვნული გალა-დაჯილდოება Prix d’ Excellence - უძრავი ქონების ოსკარები.
FIABCI-Georgia Prix d’ Excellence ღონისძიება რეგიონში პირველად საქართველოში გაიმართება. დაჯილდოება ტარდება “საქართველოს ბანკის”, “გალტ ენდ თაგარტის”, “დიჯითალ არეას” მხარდაჭერით. ეროვნულ დონეზე რჩეულ პროექტებს ჟიურის ადგილობრივ წევრებთან ერთად გამოავლენენ სფეროს წამყვანი ექსპერტები, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან, FIABCI-ის მიერ საერთაშორისოდ აღიარებული კრიტერიუმების მიხედვით. გამარჯვებულები მონაწილებას მიიღებენ საერთაშირისო დაჯილდოებაში FIABCI World Prix d'Excellence Awards.
ღონისძიების პარტნიორები ასევე არიან: Colliers International Georgia, PwC Georgia, საქართველოს ბიზნეს ასოციაცია (BAG), საგამოფენო ცენტრი Expo Georgia და საქართველოს უძრავი ქონების ეროვნული ასოციაცია (GNARE).
FIABCI-Georgia Prix d’ Excellence-ს დაჯილდოება ერთ სივრცეში შეკრებს უძრავი ქონების სექტორის წამყვან მოთამაშეებს მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნიდან. ეს იქნება საქმიანი შესაძლებლობების მოძიების, სწავლისა და ნეთვორქინგის უნიკალური პლატფორმა. დაჯილდოების ღონისძიების პარალელურად, რეგულაციების გათვალისწინებით და დაცვით, ჩატარდება თემატური აქტივობები, მათ შორის: კონფერენცია ენრეგოეფექტურ მშენებლობაზე, თოქები სექტორის უახლეს ტრენდებზე, საერთაშორისო მარკეტინგის და გაყიდვების ტრეინინგი. ასევე, იგეგმება დეველოპელური პროექტების საიტ ვიზიტები.
დაჯილდოების შესახებ ოფიციალური განცხადებები ორგანიზატორების მხრიდან 15 ოქტომბერს, ,,ექსპო ჯორჯიაში“ გამართულ სამშენებლო გამოფენაზე (Caucasus Build 2021) გაკეთდა.
" ორი წელი სრულდება მას შემდეგ რაც ოქტომბრში, ,,ფიაბცი საქართველოს” ინიციატივით, ,,საქართველოს ბანკის” და სხვა წამყვანი კომპანიების მხარდაჭერით, საქართველოში პირველად ჩატარდა უძრავი ქონების საერთაშორისო ფორუმი "მდგრადი და მედეგი ქალაქების მშენებლობა", რომლის ფარგლებშიც სფეროს პრაქტიკულად ყველა მოთამაშე და სტეიკჰოლდერი გაერთიანდა. სწორედ ამ ღონისძიების გაგრძელებაა უძრავი ქონების პროექტების პირველი ეროვნული დაჯილდოება, რომლის მთავარი ამოცანაა ხარისხიანი, ეკო-მეგობრული სამშენებლო სტანდარტების წახალისება და განაშენიანებული გარემოს ეკოსისტემის გაუმჯობესებაზე ზრუნვა. მნიშვნელოვანია ითქვას, რომ ეროვნულ დონეზე გამარჯვებულები წარსდგებიან ,,ფიაბცის” მსოფლიო Prix d’Excellence-ის კონკურსზე, რაც ქვეყნის საერთშორისო პოზიციონირებას გაამყარებს.” განაცხადა ლიკა ქარდავამ, ,,ფიაბცი-საქართველოს პრეზიდენტმა.
როგორც ლიკა ქარდავა აღნიშნავს, ქვეყნის უძრავი ქონების და მშენებლობის ინდუსტრიის მდგრადი განვითარებისთვის 2019 წელს მნიშვნელოვანი ეტაპი დაიწყო. ,,ფროფერთი ჯორჯიას” ინიციატივით საქართველოში დაფუძნდა ,,ფიაბცი-საქართველოს” წარმომადგენლობა- ნახავარსაუკუნოვანი ისტორიის მქონე უძრავი ქონების საერთაშორისო ფედერაციის ის ფილიალი. ,,ფიაბცი-საქართველო” დღეს უძრავი ქონების სფეროს 30 წამყვანი კომპანიისგან შემდგარი გაერთიანებაა.
,,აღნიშნული ღონისძიება იქნება ეროვნული მნიშვნელობის და საერთაშორისო მასშტაბის, რაც იმას ნიშნავს, რომ სექტორს და ქვეყანას აქვს კარგი შანსი წარმოაჩინოს უნიკალური რეგიონები, ქალაქები და მნიშვნელოვანი კერძო პროექტები. ოსკარის მნიშვნელობის დაჯილდოება უძრავი ქონების სექტორში ნამდვილად იქნება მოტივაცია ქვეყანაში სანიმუშო და კონკურენტუნარიანი პროექტების შექმნის და ახალი ინვესტიციების გაჩენის.” განაცხადა ნუცა აბრამიშვილმა, ,,ფიაბცი-საქართველოს ვიცე-პრეზიდენტმა.
,,ფიაბცი-საქართველოს” აღმასრულებელი დირექტორის, ქეთი ტაბატაძის თქმით, უძრავი ქონების საერთაშორისო ფედერაციის ეროვნული წარმომადგენლობის დაარსების პირველი ორი წლის განმავლობაში მნიშველოვანი სამუშაოები განხორციელდა საქართველოს უძრავი ქონების საერთაშორისო რუკაზე დაპოზიციონირების კუთხით: ,,დღეს ჩვენი მთავარი მიზანია ქვეყნის საერთაშორისო პოზიციონირება მეტად გაძლიერდეს. ამ მხრივ გამორჩეული იქნება დეველოპერული პროექტების დაჯილდოება. გვაქვს სხვა მნიშვნელოვანი სიახლეებიც, რომლის შესახებაც მივიღეთ გადაწყვეტილებები და ეტაპობრივად გავაცნობთ სფეროთი დაინტერესებულ აუდიტორიას.”
უძრავი ქონების დღეების მისიაა საქართველო საერთაშორისო რუკაზე დაპოზოციონირდეს, როგორც მაღალი დონის, მომავლის პროექტების განმავითარებელი ქვეყანა.
2022 წლის გაზაფხულზე FIABCI Prix d’ Excellence-ის საერთაშორისო დაჯილდოების 30-წლიანი ისტორიაში ქართული ფურცელი იშლება.

In April 2022, FIABCI-Georgia – the Georgian chapter of the International Real Estate Federation – will hold the first national Prix d’ Excellence gala award ceremony – the Oscars of the real estate industry.
The FIABCI-Georgia Prix d’ Excellence Awards will be the first event of its kind in the region. The event will be supported by Bank of Georgia, Galt & Taggart and Digital Area. The winning projects will be selected by a jury panel composed of leading industry experts from Georgia and various other countries based on the internationally recognised FIABCI criteria. Winners will take part in the FIABCI World Prix d' Excellence Awards ceremony.
The event will be organised in partnership with Colliers International Georgia, PwC Georgia, Business Association of Georgia (BAG), Expo Georgia and the Georgian National Association of Real Estate (GNARE).
The FIABCI-Georgia Prix d’ Excellence Awards will bring together leading real estate organisations from more than 20 countries. The event will act as a unique platform for exploring business opportunities, learning and networking. Parallel to the awards ceremony, the event will also include themed activities such as a conference on energy efficient construction, talks about the latest trends in the sector, international marketing and sales training, as well as development project site visits. All activities will be held in accordance with the existing regulations.
Organisers issued official statements about the awards ceremony at the construction exhibition Caucasus Build 2021, which took place at Expo Georgia on 15 October.
“It has been almost two years since nearly all industry players and stakeholders gathered in Georgia for the international real estate forum “Building Sustainable and Resilient Cities,” which was organised by FIABCI-Georgia with support from Bank of Georgia and other leading companies. The first national real estate awards are a continuation of this event. Their main goal is to encourage high-quality, eco-friendly standards in construction and to improve the urban ecosystem. The winners of the national competition will appear at the FIABCI World Prix d’Excellence event, which will strengthen our country’s position on the international stage,” FIABCI-Georgia President Lika Kardava stated.
According to Ms Kardava, an important stage of development for the national real estate and construction industry began in 2019 with the founding of FIABCI-Georgia – the local chapter of the International Real Estate Federation, which has a rich 50 year history. FIABCI-Georgia is currently composed of 30 leading real estate companies.
“This will be an international event of national significance, which means that Georgia and its real estate sector will have the opportunity to showcase the country’s unique regions and cities, as well as the most important private projects. The importance of these awards is similar to the Oscars. It will definitely encourage the creation of exemplary and competitive projects in Georgia and attract new investment,” FIABCI-Georgia Vice-President Nutsa Abramishvili stated.
According to the Executive Director of FIABCI-Georgia Kate Tabatadze, the national chapter of the International Real Estate Federation carried out important work in its first two years of existence to position Georgia on the international real estate map: “Our main objective today is to further strengthen the country’s positions internationally. To this end, the development project awards will be a standout event. We also have other important news that we will gradually share with the interested parties.”
The goal of the real estate days will be to position Georgia on the international map as a country that develops high-level projects of the future.
April 2022 will see a new chapter being written in the 30-year history of FIABCI Prix d’ Excellence Awards!