თბილისი ყოველდღიურად ახალ იერ-სახეს იძენს. ამბიციური სამშენებლო პროექტები და მსხვილი უცხოური ინვესტიციები მუდმივად ცვლიან ქალაქის ლანდშაფტს, ჩვენი უმრავლესობა დიდი ხანია გახდა ურბანული მაცხოვრებლები და აღიქვამს ბუნებას, როგორც ადგილს დასასვენებლად. თუმცა, ბოლო დროს ახალმა რეალობამ თუ დღის წესრიგმა, რომელიც მსოფლიოში მიმდინარე პროცესების ფონზე ჩამოყალიბდა გაზარდა ადამიანთა მოთხოვნილება და მიზანი იცხოვრონ ბუნებასთან ჰარმონიაში. დღეს, თანამედროვე ტექნოლოგიები და სწორი სამშენებლო მენეჯმენტი გვაძლევს ასეთ ცხოვრების წესზე გადასვლის შესაძლებლობას, კომპანია „აი დეველოპმენტი“ კი მსურველებს ამ შესაძლებლობის რეალობად გადაქცევაში ეხმარება და სთავაზობს მომხმარებელს ცხოვრების მაღალ ხარისხს ბუნებასთან ჰარმონიაში.
„აი დეველოპმენტი“- გახლავთ „აი ჰოლდინგის“ შემადგენელი ნაწილი, ჰოლდინგში შემავალი თითოეული კომპანია მომხმარებელს სთავაზობს საერთაშორისოდ აღიარებული საუკეთესო პრაქტიკის საფუძველზე, ლოკალურ ბაზარზე ადაპტირებულ
ტექნოლოგიურად განვითარებულ მომსახურებას. კომპანიის კონცეფციის ამოსავალი არის თანამედროვე, ესთეტიკური, ერგონომიული, ენერგოეფექტური და ეკოლოგიურად სუფთა გადაწყვეტებით მომხმარებელს შესთავაზოს უნიკალური გამოცდილება. აქ ცდილობენ რომ თითოეული პროექტი იყოს გამორჩეული არა რომელიმე ერთი მახასიათებლით, არამედ, შექმნან ისეთი კონცეფცია, ეკოსისტმა, სადაც გაერთიანებული იქნება რამდენიმე მახასიათებელი და სადაც არამხოლოდ იცხოვრებთ, არამედ გაიხანგრძლივებთ ცხოვრებას, ბუნებასთან ჰარმონიაში. “- დიახ, ჩვენი პროექტებით ჩვენ არ გვინდა ვავნოთ ბუნებას არამედ, პირიქით, გვსურს წვლილი შევიტანოთ მის შენარჩუნებასა და განვითარებაში. სწორედ ამიტომ, ეკოლოგიურად სუფთა სერტიფიცრებულ ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო მასალებთან ერთად, თითოეულ პროექტში ვახდენთ განახლებადი ენერგიის წყაროების ინტეგრაციას და ბუნებრივი რესურსების გამოყენების ოპტიმიზაციას. აქვე, უნდა აღინიშნოს, რომ პროექტის შემადგენელი თითოეული ელემენტი არის ინტეგრირებული საერთო დაგეგმვისა და მართვის სისტემაში, რაც უზრუნველყოფს პროექტის უნიკალურობას და დინამიური პროცესების იმგვარად მართვას, რომ მიიღწევა სინერგიის ეფექტი და რისკების მინიმიზაცია. ეს ყოველივე, ჩვენს ძლიერ რესურსულ ბაზასთან, ცოდნასთან და გამოცდილებასთან ერთად გვაძლევს უფლებას და საშუალებას ავიღოთ და გადაჭარბებით შევასრულოთ ვალდებულებები.” ამბობს “აი დეველოპმენტის“ დამფუძნებელი ირაკლი შონია - სწორედ მისმა 15 წლიანი გამოცდილებამ სამშენებლო და უძრავი ქონების სფეროში და ამ სფეროში არსებულმა პოტენციალმა განაპირობა კომპანიის შექმნა. ფიქრობს, რომ ეს მხოლოდ დასაწყისია, რადგან ძალიან ბევრი საინტერესო და ექსკლუზიური ნიშაა თავისუფალი რის ათვისებასაც ეტაპობრივად თავის გუნდთან ერთად აპირებს.
„აი დეველოპმენტი“ მომხმარებელს სთავაზობს საერთაშორისოდ აღიარებული საუკეთესო პრაქტიკის საფუძველზე, ლოკალურ ბაზარზე ადაპტირებულ ტექნოლოგიურად განვითარებულ მომსახურებასა და გადაწყვეტებს, რომლის ანალოგი ბაზარზე არ არსებობს. ჰოლდინგის საქმიანობის საწყისია სამი “i” : ინოვაცია (innovation), მთლიანობა (integrity) და ინტელექტი (intelligence). „აი“ ქართულადაც საინტერესოდ ჟღერს და როგორც თავად კომპანიაში ამბობენ, იგი ხაზს უსვამს, რომ აი, ეს არის ნამდვილად დეველოპმენტი, დიზაინი და ა.შ.
როგორც წესი, წარმატებული საქმის უკან კონკრეტული ადამიანები დგანან. თანამშრომელი, რომელსაც ურთიერთობა აქვს მომხმარებელთან, კომპანიის სახეა. ირაკლი შონია ამბობს რომ “აი დეველოპმენტის“ გუნდი მაქსიმალურად ცდილობს რომ მომხმარებელთან თითოეული კონტაქტი იყოს სასიამოვნო გამოცდილება მიუხედავად იმისა, იგი საბოლოოდ შეისყიდის თუ არა პროდუქტს. ისინი ასევე ავითარებენ დისტანციური მომსახურების საინტერესო შესაძლებლობებს და ვირტუალური რეალობის შესაძლებლობებს, რათა ფიზიკური ვიზიტის აუცილებლობა საწყის ეტაპზევე არ გახდეს საჭირო. “- ძლიერი გუნდის გარეშე შესაძლებელია წახვიდე სწრაფად, მაგრამ რთულია წახვიდე შორს - ამ წინადადებით სწორად არის წარმოჩენილი გუნდის მნიშვნელობა. განვითარებაზე ორიენტირებული ახალგაზრდა გუნდი, რომელმაც მოასწრო დაეგროვებინა მნიშვნელოვანი გამოცდილება როგორც საქართველოში ისე მის საზღვრებს გარეთ დგას ჩვენი კომპანიის უკან.” აღნიშნავს ირაკლი შონია.
ყველაზე დიდი გამოცდილება კომპანიამ, ყველაზე დიდი გამოწვევისგან მიიღო, პანდემიისგან, რომელიც როგორც შესაძლებლობა ისე მიიღეს და განავითარეს დეველოპმენტის საინტერესო კონცეფციები. შეძლეს აქტიურად შეესწავლათ და დაენერგათ თანამედროვე ტექნოლოგიური შესაძლებლობები, როგორც შიდა ორგანიზაციულ ისე პროდუქტების და მომსახურების დონეზე. ირაკლის მიაჩნია, რომ მშენებლობის და დეველოპმენტის სფეროში გამოწვევების ოდენობა იმდენად მაღალია, რომ მათი სწორი მართვის პროცესში შესაძლებელია უნიკალური პროდუქტების შემუშავება და საინტერესო გამოცდილების მიღება. ერთერთი ასეთი პროდუქტია ეკო დასახლების უნიკალური კონცეფცია “ ჩვენი უახლესი დიდი მიღწევა ალბათ არის ის, რომ შევძელით განგვევითარებინა ეკო დასახლების უნიკალური კონცეფცია და მოგვეზიდა უცხოური ინვესტიციები. ამ პროცესში შევძელით გვემუშავა საერთაშორისოდ აღიარებულ დიზაინ კომპანიებთან, გავცნობოდით მსგავს დეველოპმენტებს ევროპაში და ახლა, ვცდილობთ ხორცი შევასხათ იმას, რასაც რამდენიმე წელია აქტიურად ვამუშავებთ და ვავითარებთ.” ამბობს ირაკლი შონია და დასძენს რომ მიმდინარე პროექტებიდან ერთერთი გამორჩეული ტაბახმელას ეკო დასახლების პროექტია - პროექტი ხორციელდება ზღვის დონიდან 1100მ-ზე. ადგილობრივი კლიმატური პირობები ხელს უწყობს ორგანიზმის იმუნიტეტის აღდგენას და განსაკუთრებით თავისუფლად სუნთქვის საშუალებას იძლევა. აქ მომხმარებელს დახვდება გამორჩეული არქიტექტურის მქონე სივრცეები ეკოლოგიური მასალებით, საინტერესო ადამიანებით მეზობლად,
უნიკალურ კლიმატურ ზონაში. პროექტი მოიცავს 30 ვილას, სადაც ესთეტიკა და თანამედროვე ტექნოლოგიური გადაწყვეტები იძლევა ბუნებასთან ჰარმონიაში ცხოვრების შესაძლებლობას. თითოეულ ვილას აქვს საკუთარი ეზო, ულამაზესი პანორამული ხედებით დედაქალაქზე და მყინვარწვერზე. ასევე, 6000 კვ.მ საერთო სივრცეს, სადაც მაცხოვრებლები შეძლებენ ისარგებლონ სპორტული მოედნებით, აუზით, სასეირნო ბილიკებით, საბავშვო-გასართობი სივრცეებით, საერთო სამუშაო სივრცეებით და ორგანული ფერმით, სადაც თავადაც შეძლებენ ხილის და ბოსტნეულის მოყვანას. გარდა ამისა, ხელმისაწვდომი იქნება სივრცე საქმიანი და გასართობი ღონისძიებებისთვის ვერანდით, აქვე დაგხვდებათ ღია კინოთეატრი.
აღსანიშნავია, ისიც რომ მთლიანი ტერიტორიის (27000 კვ.მ) მხოლოდ 12% იქნება სამშენებლოდ გამოყენებული, რაც პროექტის მწვანე და ეკო კონცეფციის მკაფიო გამოვლინებაა. ანალოგიური პროექტი განხორციელება საგურამოში და სხვა საინტერესო ლოკაციებზე მთელი საქართველოს მასშტაბით.
განსაკუთრებით საინტერესოა, კომპანიის ზოგადი ხედვები მომავლისკენ, მიაჩნიათ რომ მომავალი, ტექნოლოგიების, ეკოლოგიის და ენერგოეფექტური გადაწყვეტების გარეშე, განსაკუთრებით დეველოპმენტის და მშენებლობის სფეროში არ არსებობს. “ჩვენ გავაგრძელებთ ამ სამი შემადგენლის აქტიურად ინტეგრირებას ჩვენს პროდუქტებსა და მომსახურებებში. ამასთანავე, ბაზარს აქტიურად შევთავაზებთ ისეთ პროექტებს, სადაც მათი ფინანსური ნაწილი იქნება სრულად დაჩრდილული მატერიალური და არამატერიალური სარგებლით, რასაც მათში უძრავი ქონების შეძენით მიიღებს მომხმარებელი. გარდა ამისა, ჰოლდინგის მასშტაბით, მოხდება საინტერესო აქტივების განვითარება არამხოლოდ უძრავი ქონების სახით, არამედ მასთან და მშენებლობასთან დაკავშირებული პროდუქციისა და მომსახურების სახით” - ამბობს ირაკლი შონია.
და ბოლოს ისიც უნდა აღნიშნოს, რომ „აი დეველოპმენტის“ პროექტების უნიკალურობა დიდ ინტერესს იწვევს საერთაშორისო უძრავი ქონების პროფესიონალებისა და უცხოური საინვესტიციო კომპანიების მხრიდან. უფრო მეტიც, მათ აქვთ შეთავაზებები გაყიდონ როგორც პროექტი და პროექტის კონცეფცია ან განახორციელონ მსგავსი პროექტი უზბეკეთში, აზერბაიჯანში და აშშ-ში. თუმცა ამ ეტაპზე კომპანიის პრიორიტეტია ლოკალური ბაზრის განვითარება და ახალი უნიკალური გამოცდილების საქართველოში შექმნა.

iDevelopment – Living in Harmony with Nature | Property Georgia
The face of Tbilisi is changing every day. Ambitious construction projects and large-scale foreign investments are constantly changing the landscape of the city. Most of us have long become urban residents who perceive nature as recreational space. However, the new reality that has developed against the background of recent global events has led to an increased demand for living in harmony with nature. Modern technology and proper construction management allows us to switch to such a lifestyle. iDevelopment is a company that helps people realise this goal, offering them a quality of life in harmony with nature.
iDevelopment is part of iHolding, where each member company offers its customers technologically advanced services that have been adapted to the local market in accordance with best international practices. The company's concept is based on modern, aesthetic, ergonomic, energy efficient and environmentally friendly solutions to offer customers a unique experience. Here they try to make each project stand out not through any one feature, but by creating a concept and an ecosystem combining several features where you can live andprolong your life in harmony with nature.
“Indeed, we want to ensure that the environment is protected rather than harmed by our projects. To this end, not only do we use ecologically clean, certified safe materials, but we also integrate renewable energy sources and optimise natural resources in all projects. Each project component is integrated into a common planning and management system that ensures the uniqueness of the project and the management of dynamic processes in a way that achieves a synergy effect and minimises risks. All of this, together with our strong resource base, knowledge and experience, enables us to take on and fulfil our obligations in excess,” says iDevelopment founder Irakli Shonia. 15 years of experience in construction and real estate convinced him of the potential that exists in this field, and led to the establishment of the company. He believes that this is only the beginning: there are many attractive and exclusive free niches that he plans to gradually fill together with his team.
iDevelopment offers customers technologically advanced services and solutions adapted to the local market in accordance withinternationally recognised best practices, which have no equivalent on the market. The activities of the holding firm revolve around the three I’s of innovation, integrity and intelligence.
Behind every successful undertaking there are usually specific people who interact with customers and act as the face of the company. According to Irakli Shonia, the iDevelopment team tries to ensure that each interaction with clients is a pleasant experience regardless of whether or not it results in a sale. The company is also developing exciting remote service and virtual reality capabilities to eliminate the need for a physical visit at an early stage. “Without a strong team, you may be able to move fast, but you will not get very far. Behind our company, there is a young development-oriented team that has managed to gain significant experience both in Georgia and abroad,”Irakli Shonia states.
iDevelopment gained the most experience from its biggest challenge in the shape of the pandemic, taking the opportunity to devise interesting development concepts. The company was able to actively explore and implement modern technological capabilities both at internal organisational level and for itsproducts and services. Irakli believes that the large number of challenges in the field of construction and development allows the development of unique products and gaining interesting experiences through proper management. One such product is the unique concept of an eco-settlement.
“Our latest big achievement is being able to develop the unique concept of an eco-settlement and attracting foreign investment. In this process, we have been able to work with internationally acclaimed design companies, familiarise ourselves with similar developments in Europe, and now we are trying to put flesh on what we have been actively working on and developing for the past few years,“ Irakli Shonia says.
One of the current standout projects is the Tabakhmela eco-settlement, which is being built at an altitude of 1100 m above sea level. Local climate helps the body restore its immunity and breathe freely. Properties in this unique climate zone have been built with eco-friendly materials and feature a distinctive architecture, as well as interesting neighbours. The project includes 30 villas, where the aesthetics and modern technological solutions ensure a high quality of life in harmony with nature. Each villa has its own front yard with beautiful panoramic views of the capital and Mount Kazbegi. Over 6000 m2 of common space will offer residents the access to sports fields, swimming pools, walking paths, children’s playgrounds, common work spaces and an organic farm, where they will be able to grow fruits and vegetables themselves. Furthermore, there will be space for business and entertainment on the veranda, as well as an open-air cinema.
It is also worth noting that only 12% of the total area (27000 m2) will be used for construction, which is a clear manifestation of the green and eco-friendly concept of the project. Similar projects will be implemented in Saguramo and other interesting locations across Georgia.
The company has an interesting vision of the future, which states that there is no future without the environment, technology and energy-efficient solutions, especially in the field of development and construction. “We will continue to actively integrate these three components into our products and services. Additionally, we will be introducing projects where the financial part will be completely overshadowed by the tangible and intangible benefits that the customer will receive by purchasing real estate. Members of our holding will develop interesting assets not only in the form of real estate, but also related products and services,” Irakli Shonia explains.
Notably, the uniqueness of iDevelopment projects has attracted considerable interest from international real estate professionals and foreign investment companies. The company has offers both for the project itself and the concept, and to implement similar projects in Uzbekistan, Azerbaijan and the US. However, at this stage the company's priority is to develop the local market and create new unique experiences in Georgia.