უძრავი ქონების „ოსკარები“ საქართველოში | Property Georgia
FIABCI PRIX D’EXCELLENCE-ᲘᲡ საერთაშორისო დაჯილდოების 30-წლიან ისტორიაში ქართული ფურცელი გადაიშალა. უძრავი ქონების საერთაშორისო ფედერაციის ეროვნული წარმომადგენლობის, FIABCI-Georgia-ს ორგანიზებით და უძრავი ქონების ადგილობრივი საინვესტიციო ჰაბის, Property Georgia-ს თანაორგანიზებით, 2022 წლის 28 ოქტომბერს, რეგიონში პირველად, FIABCI-Georgia Prix d’Excellence დაჯილდოება თბილისში, სასტუმროში „პულმან თბილისი აქსის თაუერსი” გაიმართა. ღონისძიება ჩატარდა „საქართველოს ბანკის”, „გალტ ენდ თაგარტის” და „დიჯითალ არეას” მხარდაჭერით. პარტნიორთა შორის ასევე იყვნენ: Colliers Georgia, Expo Georgia და „საქართველოს უძრავი ქონების ეროვნული ასოციაცია (GNARE).
ეროვნულ დონეზე შერჩეული პროექტები ჟიურის ადგილობრივ წევრებთან ერთად, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის წამყვანმა ექსპერტებმა გამოავლინეს. გამარჯვებულები მონაწილებას მიიღებენ საერთაშორისო დაჯილდოებაში – FIABCI World Prix d’Excellence Awards-ში.
„ეროვნულ დონეზე გამარჯვება ქართველ დეველოპერებს საშუალებას მისცემს, თავიანთი პროექტები მთელ მსოფლიოს წარუდგინონ. ხალხი მათ საქართველოს გარეთ გაიცნობს. ჩემი აზრით, ეს ძალიან მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რომელიც შეუძლებელი იქნებოდა FIABCI-Georgia-ს წევრობის გარეშე. ეს დიდი უპირატესობაა“, – განაცხადა სიუზან გრინფილდმა, FIABCI-ის მსოფლიო პრეზიდენტმა, რომელიც თბილისს სპეციალური ვიზიტით უძრავი ქონების პროექტების პირველი ეროვნული დაჯილდოებისთვის ეწვია.
„საქართველოს ბანკი უძრავი ქონების მხარდაჭერას განაგრძობს. მოხარული ვართ, რომ გვაქვს შესაძლებლობა, ისეთი ღონისძიების გენერალური პარტნიორები ვიყოთ, როგორიცაა რეგიონში პირველი უძრავი ქონების პროექტების ეროვნული დაჯილდოება – FIABCI-Georgia Prix d’Excellence Awards-ი, რომელსაც ორგანიზებას FIABCI-Georgia უწევს. ამ საერთაშორისო და მასშტაბური ღონისძიების მიზანია, ხელი შეუწყოს მსოფლიო რუკაზე საქართველოს პოზიციონირებას, როგორც უძრავი ქონების, ტურიზმისა და სასტუმრო ბიზნესის ადგილს. დაჯილდოების ფარგლებში მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ინვესტორები გაეცნენ ქართული უძრავი ქონების ბაზარს და გაიგეს, რეალურად რა შესაძლებლობა აქვს ჩვენს ქვეყანას. სწორედ ამიტომ ეს პროექტი ჩვენთვის და ჩვენი ქვეყნისთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, რადგან ეს გაზრდის საქართველოს ცნობადობას და უძრავი ქონების სექტორს მისცემს შესაძლებლობას, ახალი პროექტები კიდევ უფრო მეტი მოტივაციით განახორციელოს“, – განაცხადა საქართველოს ბანკის მცირე და საშუალო ბიზნესის მიმართულების ხელმძღვანელმა, ზურაბ მასურაშვილმა.
„მოხარული ვართ, რომ მოგვეცა შესაძლებლობა, გავმხდარიყავით საქართველოში პირველი ეროვნული უძრავი ქონების დაჯილდოების, FIABCI-Georgia Prix d’ Excellence-ის მხარდამჭერები”, – განაცხადა შორენა დარჩიაშვილმა, დეველოპერული კომპანია „თეთრი კვადრატის“ გენერალურმა დირექტორმა.
„თეთრი კვადრატი“ მოქნილი, მომხმარებელზე მორგებული დეველოპერული ბრენდია, რომლის უკან მენეჯმენტის 12-წლიანი გამოცდილება დგას.
„აღსანიშნავია, რომ Prix d’ Excellence-ი პირველად ტარდება საქართველოში და რადგანაც ჩვენ, „თეთრ კვადრატში“, მუდმივად ვცდილობთ, მხარი დავუჭიროთ ყველა იმ წამოწყებას, რომელიც დაეხმარება უძრავი ქონების სფეროს განვითარებას, რა თქმა უნდა, დიდი სიხარულით შევუერთდით FIABCI Georgia-ს ინიციატივას. მადლობა მათ ამ შესაძლებლობებისთვის“, – განაცხადა შორენა დარჩიაშვილმა.
28 ოქტომბრის დაჯილდოება გაიხსნა საერთაშორისო კონფერენციით ,,მწვანე, ჭკვიანი და სიცოცხლით სავსე ქალაქები“. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს სფეროს ექსპერტებმა აშშ-დან, ევროპიდან, აზიიდან და არაბთა გაერთიანებული საამიროებიდან.
როგორც ორგანიზატორები აცხადებენ, FIABCI-Georgia-ს მიზანია, აღნიშნული ღონისძიებებით საქართველომ საერთაშორისო რუკაზე პოზიციონირება შეძლოს როგორც მაღალი დონის, მომავლის პროექტების განმავითარებელმა ქვეყანამ.
„მნიშვნელოვანი მოვლენაა, რომ FIABCI Prix d’Excellenceის საერთაშორისო დაჯილდოების 30-წლიან ისტორიაში ქართული ფურცელი იშლება. მოხარულები ვართ, რომ ამჯერადაც გვერდში გვიდგას ჩვენი ერთგული პარტნიორი – „საქართველოს ბანკი“. ამ დაჯილდოებით გვინდა, გამოვავლინოთ მდგრადი და მედეგიპროექტები და შენობები, ასევე ის ადამიანები, რომლებიც ძალისხმევას არ იშურებენ გარემოს ეკოლოგიური ზიანის შემცირების მიმართულებით. ჩვენთვის დიდი პატივია, რომ უძრავი ქონების პროექტების პირველი ეროვნული დაჯილდოება FIABCI-ის მსოფლიო პრეზიდენტმა, ქალბატონმა სიუზან გრინფილდმა გახსნა, რომელიც სპეციალურად ამ დღისთვის ჩამოვიდა აშშ-დან“, – განაცხადა ლიკა ქარდავამ, FIABCI-Georgia-ს პრეზიდენტმა.
ლიკა ქარდავამ ასევე მადლობა გადაუხადა მე-4 საერთაშორისო კონფერენციის „მწვანე, ჭკვიანი და სიცოცხლით სავსე ქალაქების“ სპონსორებს: („ვილა რეზიდენსი – გენერალური სპონსორი, „ლისი დეველოპმენტი“, „ალიანს ჯგუფი“, „ქინგს გარდენი,“ „იორკ თაუერსი“, „რეფორმა“ და BDO) და მხარდამჭერ ორგანიზაცია „პოლონეთის საინვესტიციო და სავაჭრო სააგენტოს“ და პოლონეთის საელჩოს საქართველოში. „კონფერენციის ფარგლებში საპატიო სტუმრებმა სხვადასხვა ქვეყნიდან ისაუბრეს უახლეს ტრენდებზე მშენებლობაში, რაც უაღრესად მნიშვნელოვანია ქალაქების შემდგომი განვითარებისთვის“, – განმარტა FIABCI-Georgia-ს პრეზიდენტმა.
მე-4 საერთაშორისო კონფერენციის გენერალური სპონსორის, კომპანია „ვილა რესიდენსის“ განცხადებით, FIABCIGeorgia-ს კონფერენცია დეველოპერული სექტორისთვის ნიშნავს მჭიდრო კავშირებსა და ურთიერთობების გაღრმავებას როგორც ადგილობრივ წარმომადგენლებთან, ასევე საერთაშორისო ბაზარზე: „მოგვეცა საშუალება, აუდიტორიისთვის უკეთ გაგვეცნო ინფორმაცია როგორც დასრულებული, ასევე მიმდინარე პროექტების თუ სამომავლო გეგმების შესახებ. ჩვენთვის, როგორც დეველოპერული კომპანიისთვის, საერთაშორისო ღონისძიებებში ჩართულობა, წარმომადგენლებთან კონტაქტების დამყარება და ეკომეგობრული მშენებლობის საკითზე ცნობადობის ამაღლება უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია”, – აღნიშნა ალექსანდრე ნამორაძემ, „ვილა რეზიდენსის” დირექტორმა. მისივე თქმით, ქალაქისთვის მწვანე მშენებლობები სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია: „ბაზარზე ასეთი პროექტების სიმცირის პრობლემა რეალურია. იმისთვის, რომ მოქალაქეებისთვის ჯანსაღი საცხოვრებლები შევქმნათ, აუცილებელია მწვანე საფარის შენარჩუნება და რეკრეაციული ზონების გაშენება. ჯანსაღ ცხოვრებასა და ინფრასტრუქტურაზე ორიენტირებული არქიტექტურის მიზანი – ქალაქების ინფრასტრუქტურისა და ზოგადად ცხოვრების უკეთესობისკენ შეცვლაა. უალტერნატივოა ადგილი, სადაც მოქალაქეებს დახვდებათ ეკოლოგიურად სუფთა ჰაერი, დაბალი განაშენიანება და ჯანსაღი ცხოვრების წესის შესაძლებლობა. „ვილა რეზიდენსის“ მამოძრავებელი ძალა ბედნიერი მობინადრეა, რომლის ყოველდღიურობის შემადგენელი ნაწილი გადმოსვლის დღიდან ხდება მწვანე, ჯანსაღი გარემო და ამავდროულად სპორტულად აქტიური ცხოვრების სტილი“.
28 ოქტომბრის ღონისძიებებზე ერთ სივრცეში შეიკრიბნენ უძრავი ქონების სექტორის წამყვანი მოთამაშეები მსოფლიოს 20-ზე მეტი ქვეყნიდან. ეს გახლდათ საქმიანი შესაძლებლობების მოძიების, სწავლისა და ნეტვორკინგის უნიკალური პლატფორმა.
„2050 წლისთვის მსოფლიო მოსახლეობის 70%-ზე მეტი ქალაქებში იცხოვრებს, რაც პირდაპირ აისახება კლიმატის ცვლილების ნეგატიურ გავლენაზე. ამიტომ მსგავსი საერთაშორისო კონფერენციები და უძრავი ქონების პროექტების დაჯილდოებები ყველასთვის თანაბრად მნიშვნელოვანია – ეს არის ჩვენი საცხოვრებელი გარემო, რომელზეც უნდა ვიზრუნოთ“, – აღნიშნა FIABCI-Georgia-ს აღმასრულებელმა დირექტორმა და ყოფილმა პრეზიდენტმა ქეთი ტაბატაძემ.
FIABCI-Georgia-ს მომავალი პრეზიდენტის, ნუცა აბრამიშვილის თქმით, FIABCI-Georgia Prix d’Excellence-ის დაჯილდოება საგრძნობლად გაზრდის ქართული უძრავი ქონების ცნობადობას საერთაშორისო საინვესტიციო ბაზრებზე: „ეს ასევე არის მისაბაძი და სამოტივაციო ღონისძიება როგორც მსხვილი და უკვე შემდგარი, ასევე დამწყები დეველოპერებისთვის, რომლებიც ეძებენ პოტენციურ ინვესტორებს და პარტნიორებს საზღვრებს გარეთ“. როგორც ნუცა აბრამიშვილმა აღნიშნა, ამ პირველი წარმატებული დაჯილდოებით კიდევ უფრო მეტად გამოიკვეთება რეგიონში საქართველოს როლი, როგორც ქვეყნის, რომელიც საინტერესო საერთაშორისო ადგილია უძრავ ქონებაში პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების განსახორციელებლად. „აქვე ხაზგასასმელია ჩვენს ქვეყანაში ბიზნესის წარმოებისთვის შექმნილი გარემო ყოველგვარი ბიუროკრატიის გარეშე, ლიბერალური საგადასახადო სისტემით, საინტერესო საინვესტიციო გარემოთი, რეგიონალური ჰაბის მიმზიდველობით და ამასთან, უვიზო რეჟიმით მსოფლიოს 100-მდე ქვეყანასთან. ამ ყველაფერთან ერთად, თუ გავითვალისწინებთ უსაფრთხო საინვესტიციო და საცხოვრებელ პირობებს, ჩვენი ქვეყანა ნამდვილად ერთ-ერთი საუკეთესო არჩევანია ინვესტორებისთვის“.
FIABCI-Georgia-ში აცხადებენ, რომ უძრავი ქონების პროექტების Prix d’Excellence-ის დაჯილდოება მუდმივ ხასიათს მიიღებს და საქართველოს სხვადასხვა ქალაქში ყოველ ორ წელიწადში ერთხელ გაიმართება.
წარმოგიდგენთ FIABCI-GEORGIA PRIX D’EXCELLENCE AWARDS 2022-ის გამარჯვებულებს
დაჯილდოების ნომინაციები განკუთვნილია მდგრადი და მედეგი პროექტებისა და შენობებისთვის, ასევე იმ ადამიანებისთვის, რომლებიც ზრუნავენ ქალაქების ჯანსაღ განაშენიანებაზე. გამარჯვებულები შეირჩნენ საერთაშორისო და ადგილობრივი ჟიურის მიერ FIABCI-ის გლობალურად დაწესებული კრიტერიუმების მიხედვით.

A new page has been added to the 30-year history of the FIABCI Prix d’Excellence international awards. On 28 October, FIABCI-Georgia and the real estate investment hub Property Georgia co-organised the first national awards ceremony for real estate projects – the FIABCI-Georgia Prix d’Excellence Awards 2022. The event was hosted by Pullman Axis Towers Hotel in Tbilisi with the support of Bank of Georgia, Galt&Taggart and Digital Area. Partner organisations also included Colliers Georgia, Expo Georgia and the Georgian National Association of Real Estate (GNARE).
The national winners were selected by a jury panel composed of local members and leading industry experts from different countries. The winners will take part at the FIABCI World Prix d'Excellence Awards.
“Winning at the national level will allow Georgian developers to present their projects to the whole world. They will become known outside Georgia, which I believe is an important factor that would not be possible without FIABCI membership. This is a great advantage,” said FIABCI World President Susan Greenfield, who visited Tbilisi to attend the first national real estate awards ceremony.
“Bank of Georgia continues to support the real estate industry. We are delighted to be the general partner of an event such as the first national real estate awards – FIABCI-Georgia Prix d’Excellence, which has been organised by FIABCI-Georgia. The aim of this large international event is to position Georgia on the global map as a place for real estate, tourism and hotel business. During the awards ceremony, foreign investors familiarised themselves the Georgian real estate market and learned about our country’s true potential. That is why this project is so important for us and our country: it raises awareness about Georgia and provide even more incentive for the real estate sector to implement new projects,” said the Head of SME Business at Bank of Georgia Zurab Masurashvili.
“We are happy to be given the opportunity to support the first national real estate awards – FIABCI-Georgia Prix d’Excellence,” stated the CEO of the development firm White Square Shorena Darchiashvili.
White Square is a flexible customer-oriented brand supported by 12 years of managerial experience.
“This is the first edition of the Prix d’ Excellence Awards in Georgia. At White Square, we aim to support all initiatives that help develop the real estate sector in our country. Therefore, we immediately joined this undertaking by FIABCI Georgia. I would like to thank them for this opportunity,” Ms Darchiashvili added.
The awards ceremony was opened on 28 October with the international conference “Building Green, Smart and Liveable Cities,” which was attended by industry experts from United States, Europe, Asia and UAE.
According to the organisers, FIABCI-Georgia aims to use these events to position Georgia on the international map as a country for development of high-quality projects of the future.
“It is important to see a Georgian chapter being added to the 30 year-long story of the FIABCI Prix d’Excellence Awards. We are delighted that our loyal partners at Bank of Georgia are supporting us once again. Our aim is to identify sustainable and resilient projects, as well as individuals who are making the effort to reduce the ecological footprint of the developed environment. It is an honour to have FIABCI World President Susan Greenfield open the first national real estate awards ceremony. She arrived from United States especially for this purpose,” President of FIABCI-Georgia Lika Kardava stated.
Ms Kardava thanked the sponsors of the 4th international conference “Building Green, Smart and Liveable Cities” – Villa Residence (general sponsor), Lisi Development, Alliance Group, King’s Garden, York Towers, Reform and BDO, as well as the Polish Investment and Trade Agency and the Embassy of Poland in Georgia, who supported the event. “Guests from different countries spoke at the conference about the latest construction trends, which is very important for the further development of our cities,” Ms Kardava explained.
According to the general sponsor of the conference Villa Residence, the event helped the development sector establish closer ties and deeper relations both with local and international market representatives:
“We were given the opportunity to better acquaint the audience with information about both the completed and ongoing projects and future plans. For us as a development company, participation in international events, establishing contacts with representatives and raising awareness about eco-friendly construction are the most important factors,” Villa Residence director Aleksandre Namoradze stated. According to him, the city desperately needs more green construction projects: “The problem of a lack of such projects in the market is real. In order to create a healthy housing environment for the citizens, it is necessary to maintain green cover and develop recreational areas. Architecture that focusses on healthy living and infrastructure aims to improve urban infrastructure and life in general. There is no alternative to a place where people will find clean air, few buildings and the possibility of maintaining a healthy lifestyle. The driving force of Villa Residence is the happy tenant whose everyday life is spent in a green, healthy environment that also encourages an active lifestyle.”
The events held on 28 October brought together leading industry players from more than 20 countries around the world. This was a unique platform for exploring business opportunities, networking and learning.
“By 2050, more than 70% of the world’s population will be living in cities, which will have a direct negative effect on the climate. Therefore, international conferences and real estate awards of this kind are equally important for everyone – this is our environment, and we must take care of it,” former President and current Executive Director of FIABCI-Georgia Keti Tabatadze stated.
According to the next President of FIABCI-Georgia Nutsa Abramishvili, the FIABCI-Georgia Prix d’Excellence Awards will significantly raise the awareness about Georgian real estate on the international investment markets: “This is an exemplary and motivational event both for large developers and startuppers who are looking for potential investors and partners across borders.” Ms Abramishvili adds that the first successful awards ceremony will further emphasise Georgia’s regional role as an attractive location for foreign direct investment in real estate. “We must also highlight our country’s business environment that has little bureaucracy, a liberal tax system, an interesting investment environment, attractiveness as a regional hub, and a visa-free regime with around 100 countries across the world. If we add to this the safe investment and living conditions, we can definitely say that our country is one of the best choices for investors.”
FIABCI-Georgia has announced that the Prix d’Excellence real estate awards will become a regular event, and will be held in different Georgian cities every two years.
Here are the winners of the 2022 FIABCI-GEORGIA PRIX D’EXCELLENCE AWARDS
These awards are designed for sustainable and resilient projects and buildings, as well as for people who care about healthy urban development. The winners were selected by local and international members of the jury panel based on FIABCI's globally established criteria.